“DUSHKAJA” e Buxhovit u promovua në Prishtinë – Lajmi.net
“DUSHKAJA” e Buxhovit u promovua në Prishtinë
Autori: Lajmi.net EntertainmentKulturë/Arte 23:01, 19 April 2018
Sonte në ambientet e librarisë “Dukagjini” në Prishtinë u promovua libri më i ri DUSHKAJA i shkrimtarit e historianit Jusuf Buxhovi.

Buxhovi me këtë rast duke folur për shqetësimin intelektual  si një gjendje që lidhet edhe me raportet shoqërore të kohës së tranzicioneve të vazhdueshme me të cilat po ballafaqohet bota shqiptare gjatë shekullit të fundit si vihet pasojat që lënë ato në vetëdijen politike. Buxhovi tha se problemet më të mëdha shfaqen në rrethanat kur çlirimi ngatërrohet me lirinë me ç’rast  rrënohet sistemi gjithmbarshëm i vlerave deri te përmasat e pushtimit të kaosit. Në Kosovën e pasluftës çlirimi nuk ka sjellë lirinë e pritur. Nga kala e papërgjegjshme politike është dhfrytëzuar për pushtimin e lirisë. Kështu që mund të thuhet se pushtimi i jashtëm është zëvendësuar me pushtim të brendshëm, ka thënë ndër të tjera Buxhovi.

Promovimi i librit të Buxhovit gjatë kësaj fundjave do të promovovhet në qendrat më të mëdha të Kosovës. Nesër nga orta 11 do të promovohet në Pejë, në sallën solemne të Kuvendit të Komunës./Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO