Drekë familjare për gjysmë ore: Receta më e shijshme për gjoks të pjekur pule! – Lajmi.net
Drekë familjare për gjysmë ore: Receta më e shijshme për gjoks të pjekur pule!
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 8:33, 3 February 2018
Një recetë e shpejtë dhe e lehtë për t’u përgatitur, me shije mbresëlënëse.

 

Përbërësit për 4 persona:

▪ 450 g gjoks pule (pa eshtra),
▪ 100 g miell,
▪ 2 limonë,
▪ 2 lugë të vogla vaj ulliri ekstra virgjin,
▪ 100 ml supë pule,
▪ 2 lugë të vogla gjalpë,
▪ 2 hudhra,
▪ 1 lugë të vogël kripë,
▪ 1 lugë të vogël piper,
▪ majdanoz të freskët.

Përgatitja:

Ngrohni furrën në 200 gradë. Në enë përzieni miellin, kripën, piperin dhe korën e një limoni.

Qiteni në enë gjoksin e pulës të prerë në formë bërxollash dhe rrotulloni derisa sipërfaqja të bëhet e mbuluar në tërësi me përzierjen e miellit dhe erëzave, transmeton lajmi.net

Priteni një limon në feta.

Në një tigan më të madh dhe në temperaturë mesatare ngrohni vajin e ullirit.

Shtoni mishin e pulës dhe fërgojeni rreth pesë minuta derisa njëra anë të marrë ngjyrë ari-të gështenjtë.

Rrotullojeni gjoksin e pulës, qitni supën e pulës, gjalpin, hudhrën dhe fetat e limonit.

Futeni mishin e pulës në furrë dhe piqeni edhe 10 deri 15 minuta.

Shërbejeni me salcën nga tigani dhe sipas dëshirës pak majdanoz të grirë. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO