Drejtori i Spitalit të Pejës flet për mjetin e dyshimtë në oborr të Spitalit – Lajmi.net
Drejtori i Spitalit të Pejës flet për mjetin e dyshimtë në oborr të Spitalit
Autori: Lajmi.net LajmeNacionale 15:21, 16 May 2018
Spitali i Pejës
Drejtori i Spitalit Rajonal të Pejës, Skender Dreshaj, tha sot se pas alarmit për një mjet të dyshimtë në oborrin e këtij spitali, me urdhër të Policisë, pacientët në objektin afër mjetit të dyshimtë janë zhvendosur në reparte tjera.

Por Dreshaj tha se ata po marrin shërbimet mjekësore në mënyrë të zakonshme.

“Diku rreth orës 12, punëtorët e spitalit kanë hetuar një mjet të dyshimtë, një qese najloni me përmbajtje brenda. Sipas procedurave, ata e kanë njoftuar Policinë e cila ka ardhur menjëherë në vendin e ngjarjes”, tha Dreshaj.

“Pas një ekspertize, ata kanë vlerësuar se bëhet fjalë për një objekt që megjithatë kërkon vlerësimin apo ekspertizën e deminimit dhe konform procedurave standarde, kanë kërkuar nga ne që ta bëjmë evakuimin e pacientëve në një rreze nga objekti i spitalit, procedurë të cilën ne e kemi kryer”, shtoi ai.

Sipas Dreshajt, sa u përket shërbimeve të spitalit, çdo gjë është brenda procedurave normale, “përveç asaj ngarkesës psikike e cila me siguri e ngarkon edhe stafin edhe personelin”.

“Me kërkesë të Policisë janë ndërprerë vizitat dhe jemi në pritje të njësiteve të deminimit”, tha ai.

“Të gjithë pacientët janë mirë, janë të risistemuar dhe janë nën regjimin e protokollit mjekësor të rregullt. Kjo situatë nuk e pengon personelin në ofrimin e shërbimit mjekësor i cili është ofruar deri më tani”, tha Skender Dreshaj.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO