Drejtorët e VV-së konfirmojnë largimin nga Komuna e Prishtinës, akuzojnë Shpend Ahmetin – Lajmi.net
Drejtorët e VV-së konfirmojnë largimin nga Komuna e Prishtinës, akuzojnë Shpend Ahmetin
Autori: Lajmi.net LajmePolitikë 14:00, 8 November 2018
Mosparalajmërimin për shkarkim, Vitia e cilësoi si ikje e kryetarit Ahmeti nga ballafaqimi.

Dy ish-drejtorët e Lëvizjes Vetëvendosje në Komunën e Prishtinës, Arben Vitia, Nora Kelmendi dhe drejtori i Kulturës, Yll Rugova, kanë mbajtur konferencë për media, gjatë së cilës janë shprehur se nuk ka qenë e drejtë që Kryetari Ahmeti ka marrë vendim për shkarkim të tyre, pa folur me ta.

Sipas tyre, lajmin e kanë marrë nga një emision televiziv, raporton Ekonomia Online.

Arben Vitia, tashmë ish-drejtor i Shëndetësisë në Komunën e Prishtinës, ka thënë se indikacion për shkarkime të tyre ka pasur nga kryetari i Prishtinës, pasi sipas tij, ka muaj që kryetari nuk përgjigjet në email-ët e tyre, as në telefonat dhe shkrimet e tyre drejtuar atij.

“Falë punës së përbashkët kemi arritur të ndryshojmë konceptin e qeverisjes në Prishtinë. Siç jeni informuar mbrëmë, kryetari largoi Vetëvendosjen nga qeverisja në Prishtinë. Edhe ne e kuptuam nga po ky emision televiziv. Kjo qeverisje u fitua me angazhimin e mijëra vullnetarëve. Është e qartë se kryetari pas mandatit të dytë nuk i bëhet vonë për angazhimin e aktivistëve e as për premtimet që ua dha”.

Mosparalajmërimin për shkarkim, Vitia e cilësoi si ikje e kryetarit Ahmeti nga ballafaqimi.

Ai tha se Ahmeti nuk u ka krijuar hapësirë as për të kërkuar sqarim nga ai.

“Në çdo prononcim e kam theksuar se kjo punë nuk do bëhej pa Vetëvendosje. Unë nuk kam koment, mbrëmë në ora tetë e kuptova nga emisioni, emisioni ishte i incizuar më herët. Ka pasur kohë deri në deklarim të na thërrasë, por nuk e ka bërë. Kjo flet për një ikje nga ballafaqimi i kryetarit Ahmeti. Nuk na ka dhënë as hapësirë me lypë sqarim”.

Nora Kelmendi, ish-drejtoreshë e Kadastrit, ka thënë se një veprim i tillë tregon mungesë respekti për ta, raporton EO.

“Kjo tregon se ai e kishte shumë të vështirë të ballafaqohej sy më sy me mua dhe Benin. Gjesti tij tregon një qyqarllëk dhe mungesë guximi e respekti ndaj LVV-së. Pas 5 vite punë, Shpendi nuk arriti t’i gjejë pesë minuta të bisedojë me ne. Të largoj VV-në nga qeverisja tregon se ky kryetar e ka larguar programin me të cilin kemi fituar”.

Yll Rugova, drejtor i Kulturës në Komunën e Prishtinës, ka thënë se kjo nuk do të jetë ndalesë për ta, por do të vazhdojnë me projekte edhe më të mëdha si Lëvizje Vetëvendosje.

“Pa marrë parasysh a quhet shkarkim apo si, Lëvizja Vetëvendosje është larguar dje nga Komuna e Prishtinës duke kriju mundësi që të krijohen koalicione të reja brenda qeverisjes. Jam i bindur që shumë shpejt si Vetëvendosje do vazhdojmë të bëjmë projekte edhe më të mëdha, dhe më të mira”.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO