Doni të jetoni më shumë? Hani më pak… – Lajmi.net
Doni të jetoni më shumë? Hani më pak…
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 2:04, 19 April 2017
Ushqimi, produktet që ne konsumojmë dhe mënyra sesi i përgatisim ato, ndikon direkt në jetëgjatësinë dhe cilësinë e saj.

Prandaj është shumë e rëndësishme të balanconi ushqimet dhe kaloritë që merrni. E mira është ti reduktoni ato, nëse dëshironi që të jetoni më gjatë dhe më shëndetshëm.

Një studim i fundit i publikuar në revistën Nature Communications shpjegon me detaje efektin e reduktimit të kalorive. Studimi është kryer nga shkencëtarët e Universitetit të Wisconsin-Madison dhe Institutit Kombëtar të Plakjes (NIA), të cilët kanë studiuar reduktimin e kalorive për vite me radhë.

Të dy grupet e studiuesve arritën në përfundimin se reduktimi i kalorive solli mjaft përfitime tek majmunët, shkruan shije.al. Madje, majmunët e përfshirë në studim treguan se kishin më pak probleme shëndetësore. Majmunët dhe njerëzit kanë pothuajse të njëjtën moshë plakje.

Flokët e tyre thinjen dhe hollohen, si edhe kanë të njëjtat sëmundje si diabeti apo humbja e kujtesës.
Kjo vërteton se duhet të hani më pak që të jetoni më shumë!

Fjalët kyçe: jetëgjatësia, Ushqimi

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play iStunt 2
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Bow Master Japan
  • Play Pro Kicker Frenzy