Dobitë e frutit të dardhës për shëndetin – Lajmi.net
Dobitë e frutit të dardhës për shëndetin
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 2:54, 18 April 2017
Fruti i dardhës jo vetëm që ofron shije shumë të ëmbël , por ju ndihmon të keni një trup të shëndetshëm dhe të luftoni disa sëmundje.

Studime të ndryshme, siç transmeton Shqiptarja, kanë evidentuar se dardha është një frut me vlera të larta ushqyese, që e ndihmon organizmin të jetë i shëndetshëm.

Më poshtë po ju listojmë disa veti të dardhës që nuk i keni ditur.

Dardha ul kolesterolin në gjak.

Dardha është shumë e pasur me fibra dhe e mbushur me antioksidantë.

Acidi hydroxycinnamic, që gjendet tek dardha parandalon kancerin e mushkërive dhe stomakut.

Ndihmon në lehtësimin e dhembjeve të kyçeve.

Me lëngun e dardhës mund të qetësoni fytin e irrituar nga kolla.

Dardha njihet për efektet qetësuese kryesisht kundër djegieve të stomakut, gastriteve, kolitit apo kundër problemeve me zorrë të trashë.

Gjethet e dardhës përdoren kundër sëmundjeve të rrugëve urinare.

Cipa e dardhës bën mirë për pastrimin e veshkave ndërsa lëngu që përftohet nga zierja e degëve të dardhës ndihmon në uljen e temperaturës.

Dardha përmban një sasi mjaft të pasur me vitamina A, C, K, B2, B3 dhe B6. Ka gjithashtu folate, bor dhe fruti lidhet me parandalimin e osteoporozës.

Fjalët kyçe: Dardha

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Turbo Racing 3
  • Play Stealth Sniper
  • Play Urban Basketball
  • Play 8 Ball Pool