Do të habiteni sa mijë vite është e vjetër përralla e parë (Foto/Video) – Lajmi.net
Do të habiteni sa mijë vite është e vjetër përralla e parë (Foto/Video)
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 14:12, 16 May 2017
Keni dëgjuar për përrallën "Smithi dhe djalli? Çka nëse ju themi që kjo përrallë europiane është më e vjetër se sa përralla klasike e fëmijërisë suaj, të vëllezërve Grim, rreth 7,000 vjet.

Kjo përrallë klasike vjen nga Azia e Vogël dhe është e përkthyer në më shumë se 35 gjuhë, transmeton lajmi.net

Si përralla më e vjetër në botë, “Smithi dhe djalli” mund të ju duket familjare. Bëhet fjalë për një farkëtar i cili shiti shpirtin e tij që të bëjë pakt me djallin. Përse? Për disa fuqi mbinatyrore, natyrisht.

Gjenetika e historisë:
Folkloristët, kanë supozuar se Smithi dhe Djalli kanë qenë të lashtë, dhe në vitin 2016, një antropologjist dhe një shkencëtar social dëshmuan teorinë e tyre me të njejtat teknika filozofike që përdorin për të përcaktuar marrëdhëniet evolucionare midis organizmave.

Dyshja zbuloi se “Smithi dhe Dalli” ishin pjesë e pemës së gjuhëve Indo-Europiane, në përbërje prej 35 gjuhësh.

Komploti themelor i tregimit, siç shpjegon BBC, u gjet të jetë “i qëndrueshëm në të gjithë botën indo-evropiane, nga India në Skandinavi”.

Pra, bota ka treguar thuajse të njëjtën histori që nga Epoka e Bronzit. /Lajmi.net/

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master
  • Play Bubble Trouble
  • Play World Soccer Champion
  • Play Pro Kicker Frenzy