“Djali dhe Vajza”, skulptura 8 metra që fsheh një histori të trishtë (VIDEO) – Lajmi.net
“Djali dhe Vajza”, skulptura 8 metra që fsheh një histori të trishtë (VIDEO)
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 23:56, 15 February 2017
Quhet “Djali dhe vajza”. Është një skulpturë 8 metra e lartë e projektuar nga artistja Tamara Kvesitadze. Është e pozicionuar në Bautuni të Gjeorgjisë.

Në pamje të parë duket si një himn i dashurisë por në fakt fsheh një histori të trishtë.

Në 7 të çdo mbërmje, dy të dashuruarit takohen, madje edhe puthen, por më pas trupat e tyre largohen, shkruan standard.al

Skulptura është frymëzuar nga historia e Ali dhe Ninos, një djali mysliman dhe princeshe gjeorgjiane, të detyruar të ndahen për shkak të luftës, edhe pse për pak sekonda takohen dhe bëhen një person i vetëm.

Fjalët kyçe: Statuja

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master
  • Play iStunt 2
  • Play Urban Basketball
  • Play Pro Kicker Frenzy