Ditët e Nënë Terezës fillojnë të shtunën – Lajmi.net
Ditët e Nënë Terezës fillojnë të shtunën
Autori: Lajmi.net Kulturë/Arte 10:32, 24 August 2017
Në ditëlindjen e Shën Nënë Terezës, në Katedralen e Kryeqytetit, të shtunën do të bëhet hapja e “Ditët e Nënë Terezës”, të cilat do të zgjasin deri më 5 shtator.

Sipas një njoftimi të Ipeshkvisë së Kosovës, kjo ditë shënjon edhe fillimin e përgatitjes së afërt të festës së Shën Nënë Terezës, e cila do të kremtohet më 5 shtator, kur do të bëhet edhe shugurimi i Katedrales “Shën Nënë Tereza” në Prishtinë.

Për këtë rast është përgatitur një program kulturor me këngë klasike dhe recitim të poezive dhe uratave të Nënë Terezës, si dhe një ekspozitë e fotografive.

PROGRAMI:

Gjon Gjevelekaj  “Nënës së mire”, Adelina Paloja (soprano) dhe Pranvera Hoxha (piano)

“Lamtumirë” (poezi),  Jehona Gashi

Fjala e përshëndetëse:  Imzot Dodë Gjergji, ipeshkëv i Kosovës

Alfredo Catalani: EBBEN! NE ANDRÒ LONTANA, Adelina Paloja (soprano) dhe Pranvera Hoxha (piano)

Recitim të Poezive të Nënë Terezës, Lumnie Sopi

Shenjtëresha e Dashurisë – Shën Nënë Tereza,  kumtesë nga Don Lush Gjergji

Avni Mula: AGIMET SHQIPTARE,  Adelina Paloja (soprano) dhe Pranvera Hoxha (piano)

Poezi të Nënë Terezës, Bislim Muçaj

Ekspozitë me fotografi

Koktej rasti

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO