Disa arsye pse ju nuk duhet të pini më qumësht – Lajmi.net
Disa arsye pse ju nuk duhet të pini më qumësht
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 20:36, 17 April 2017
Për vite është thënë se qumështi është një burim i madh i kalciumit dhe të ndihmojë kockat tona dhe të kemi dhëmbë më të fortë

Megjithatë, ka një numër të studimeve që vërtetojnë se qumështi në fakt është i keq për shëndetin tuaj.

Një studim në vitin 2014 prej më shumë se 61.000 gra që kishin konsumuar qumësht ishin në një rrezik më të lartë të thyerjes së ështrave, shkruan Daily Stra, transmeton lajmi.net.

Gratë në mese moshës 26-46 të cilat konsumojnë qumësht kanë më shumë gjasa të kenë kancerin e gjirit, sipas një studimi të bazuar në 4,312 raste.

Këto efektet tjera që shkakton pirja e qumështit:

1. Fryerje
2. Diarre
3. Stomak të fryer
4. Dhembje stomaku
5. Ndjenjë që jeni i sëmurë. /Lajmi.net/

 

Fjalët kyçe: Qumështi

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play Bike Rivals
  • Play Bow Master Japan
  • Play Pro Kicker Frenzy