Dikur qytet plot gjallëri por sot është shndërruar në qytet fantazmë – Lajmi.net
Dikur qytet plot gjallëri por sot është shndërruar në qytet fantazmë
Autori: Lajmi.net FunRrjetet Sociale 20:00, 10 July 2018
Qyteti Kennecott në Alaskë u themelua në vitin 1910.

Qyteti i minatorëve i vendosur 1 mijë e 300 metra mbi nivelin e detit u kthye shumë shpejt në një ndër qytetet më të mëdha në Alaskë.

Por kriza e viteve ’30 e goditi keq.

Në 1938 u ndërpre linja hekurudhore dhe njerëzit filluan të ikin duke e boshatisur brenda pak vitesh.

Sot aty nuk sheh asnjë qenie të gjallë përveç ndonjë ariu.

Por gjithçka ka ngelur e paprekur, ashtu si 8 dekada më parë./Lajmi.net/ 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO