Diaspora maqedonase akuzon ashpër deputetët që votuan ligjin e gjuhëve – Lajmi.net
Diaspora maqedonase akuzon ashpër deputetët që votuan ligjin e gjuhëve
Autori: Lajmi.net LajmeRajoni 11:59, 12 January 2018
Diaspora e Bashkuar Maqedonase (DBM) i dënon ashpër 69 deputetët e Parlamentit të Republikës së Maqedonisë të cilët votuan ligjin për gjuhët, që si thonë se do e kodifikon gjuhën shqipe si gjuhë zyrtare në tërë territorin e Republikës së Maqedonisë.

“Ligji nuk është vërtetuar nga Komisioni Venedikut, në Këshillin e Europës dhe e dërgon shtetin në një hap më afër federalizimit, duke e rrezikuar unitaritetin territorial të Maqedonisë.Nuk ka bazë historike ose demorafike që Maqedonia të ketë identitet dy etnik si Belgjika”, thuhet në komunikatën e DBM.

DBM-ja e fton presidentin Gjorgje Ivanov që të mos e nënshkruan ligjin, kurse SHBA dhe BE-ja menjëherë të dënojnë këtë akt në Parlament.

Gjithashtu thonë se Maqedonia patjetër të realizon regjistrimin e popullsisë, kurse opozita të ndalon bojkotimin e Parlamentit.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO