Dhjetëra të vdekur pas përmbytjeve në Peru – Lajmi.net
Dhjetëra të vdekur pas përmbytjeve në Peru
Autori: Lajmi.net BotaLajme 16:28, 19 March 2017
Peruja po përballet më përmbytjet më të mëdha në dy dekadat e fundit të cilat u shkaktuan nga reshjet e mëdha të shiut dhe nga dalja e lumenjve nga shtretërit e tyre, ku si pasojë deri më tani janë konfirmuar 72 persona të vdekur dhe mijëra të evakuuar.

Shirat e rrëmbyeshëm të cilët kapluan bregdetin verior të Perusë, kanë izoluar shumë fshatra të vendit, ndërkohë që sinoptikët thonë se një mot i tillë do të vazhdojë edhe në dy javët e ardhshme.

Ujërat kanë përmbytur sistemin e kanalizimit në qytetet përgjatë bregdetit të Paqësorit, ndërsa Ministria e Shëndetësisë është duke marrë masat kundër mushkonjave të cilat kanë filluar të mblidhen në moçalet e formuara.

Aktualisht dihet për rreth 115.000 shtëpi të dëmtuara dhe 117 ura, ndërkohë që numri i rrugëve të dëmtuara është gjithashtu i madh. Ndërkohë përmbytjet kanë detyruar evakuimin e banorëve në shumë fshatra.

Fjalët kyçe: Peru, Reshjet e shiut

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Urban Basketball
  • Play Supercar Showdown