Dhjetë fakte për Egjiptin e Lashtë (Video) – Lajmi.net
Dhjetë fakte për Egjiptin e Lashtë (Video)
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 2:36, 16 February 2017
Nëse është diçka që mund ta mësoni përmes filmit ''Mumia'' për Egjiptin e lashtë, është se nuk do të donit të ngatërroheshit me mallkimet e tyre.

Ekzistojnë shumë të dhëna për Egjiptin e lashtë që na intrigojnë dhe na kënaqin, transmeton lajmi.net.

Në këtë top dhjetëshe, do të udhëtoni tek Piramidat, për t’u njohur me faraonët dhe të mësoni fakte në lidhje me Egjiptin e dikurshëm.

10. Piramida e Madhe e Gizës.
9. Balsamimi egjiptian ishte proces i përpunuar.
8. Të drejtat e grave egjiptiane.
7. 1000 Zotërat egjiptianë.
6. Historia e dënimit të parë me vdekje.]
5. Emërtimet e shumta të Egjiptit
4. Besimi egjiptian në krijim.
3. Napoleoni nuk gjuajti në hundën e Sfinksit
2. Praktikat mjekësore të përparuara
1. Mumia e parë është Osiris. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO