Dhjetë dobitë shëndetësore të jogurtit (Video) – Lajmi.net
Dhjetë dobitë shëndetësore të jogurtit (Video)
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 12:57, 19 April 2017
Bowl with yoghurt
Konsumimi i jogurtit çdo ditë ka shumë dobi shëndetësore, transmeton lajmi.net

Rritja e imunitetit.
Shkencëtarët kanë studiuar dy grupe njerëzit, të cilët kanë konsumuar çdo ditë jogurt dhe grupi i tjetër që ka konsumuar jogurt më rrallë.
Në rezultatet e gjetura shihet se grupi që ka konsumuar jogurt rregullisht ka pasur më shumë imuntet se grupi tjetër.
Jogurti është provuar shkencërisht se rrit rezistencën e trupit ndaj sëmundjeve.
Dy gota jogurt çdo ditë konsiderohet të rrit imunitetin. Mund të konsumohet nga të gjithë.

Ndihmon në humbje të peshës.
Nëse jeni të irrituar me trashësinë, atëherë duhet të hani jogurt sa më shumë.

Ndalon infeksionin vaginal.
Infeksionet vaginale janë duke u bërë çdo herë më të shpeshta nga ushqimi që hamë. Femrat duhet të hanë rregullisht jogurt që të lirohen nga ky problem.

4. Acidi laktik i jogurtit maksimizon absorbimin e kalciumit.

5. Është i pasur me potasium, kalcium, proteina dhe vitamina B.

6. Parandalon gastritin dhe ulcerën e barkut.

7. Përdorimi i jogurtit në fytyrë ndihmon të keni pamje më të mirë.

8. Parandalon osteoporosis.

9. Parandalon sëmundjet e zemrës.

10. Ka bakteria të mira ‘probiotike’.

Në videon më poshtë do të mund të njiheni me të mirat tjera që sjell konsumimi i jogurtit. Shikojeni. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO