Depresioni i nënës ndikon në inteligjencën e fëmijës – Lajmi.net
Depresioni i nënës ndikon në inteligjencën e fëmijës
Autori: Lajmi.net FamiljaLifestyle 18:04, 18 April 2018
Fëmijët që rriten me nënat në depresion, kanë më shumë gjasë të kenë koeficient më të ulët të inteligjencës.

Kështu konfirmon një raport i ri britanik ndërsa thekson se 10 deri në 25 për qind e grave të cilat përjetojnë depresion pas lindjes,  mund të vonojnë zhvillimin e fëmijës së tyre, njofton Klan Kosova.

Megjithatë hulumtimet e reja nga Universiteti i Kalifornisë, potencojnë se ndikimi në zhvillimin mendor dhe të mësuarit të fëmijëve të tyre mund të vazhdojë me vitet e adoleshencës së fëmijës nëse edhe ka depresioni.

Ndërsa normat e depresionit fluturojnë gjithnjë e më shumë në SHBA, lufta proaktive dhe trajtimi i depresionit në nënat mund të ndihmojë në uljen e barrës së sëmundjes mendore për gjeneratat e ardhshme, sugjeron studimi.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Supercar Showdown
  • Play Bubble Trouble
  • Play Urban Basketball
  • Play 8 Ball Pool