Dëmi që shkaktojnë video-lojrat e dhunshme – Lajmi.net
Dëmi që shkaktojnë video-lojrat e dhunshme
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 21:12, 5 January 2018
Është thënë gjithmonë se video-lojrat e dhunshme rrisin agresivitetin dhe sjelljen antisociale te lojtarët. Por, sipas një studimi të fundit, është edhe më keq sesa kaq.

“British Psychological Society” thotë se video-lojra të tipit “Call of Duty” ndikojnë në aftësinë e trurit për të përpunuar emocione bazike njerëzore.

Sipas studimit, ata që luajnë lojra të dhunshme janë pa emocione në situata jo të zakonshme dhe nuk kanë dhembshuri për të tjerët.

 

Fjalët kyçe: Call of Duty, Dëmi, Loja

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master
  • Play iStunt 2
  • Play Bubble Trouble
  • Play Urban Basketball