Demarkacioni! – Lajmi.net
Demarkacioni!
Autori: Lajmi.net OpinionPolitikë 17:46, 13 November 2017
Dy pyetje me disa nën-pyetje kërkojnë përgjigje profesionale nga Komisioni shtetërorë për përcaktimin e kufirit me Malin e Zi:

 

Shkruan: Ilir Muçaj

E para: në kontekst të Drejtës Ndërkombëtare duhet të sqarohet përfundimisht se cili ka qene kriteri kryesorë mbi bazën e të cilit janë përcaktuar kufijtë e ish-Republikave Jugosllave? A ka vlejte kriteri i njëjtë edhe në rastin e Kosovës dhe Malit të Zi apo janë përdorur kritere tjera? Nëse po, cilat janë ato kritere tjera??

E dyta: në kontekst teknik, përveç tjerash, në cilat vija/pika përputhen/shperputhen Zonat Kadastrale të Kosovës me Zonat Kadastrale të Malit te Zi? A ka pika kontestuese në mes këtyre zonave? Nëse po, cilat janë ato vija/pika?

Me ose pa të drejtë, për shkak të gjithë këtij konfuzioni, kaosi dhe pasojave qytetare qe ka prodhuar kjo temë sa i përket liberalizimit të vizave, këto pyetje meritojnë përgjigje profesionale dhe vetëm profesionale për t’i dhënë epilog përfundimtarë kësaj çështje delikate!

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Berry Rush
  • Play Urban Basketball
  • Play Zombie Big Trouble