Demarkacioni! – Lajmi.net
Demarkacioni!
Autori: Lajmi.net OpinionPolitikë 17:46, 13 November 2017
Dy pyetje me disa nën-pyetje kërkojnë përgjigje profesionale nga Komisioni shtetërorë për përcaktimin e kufirit me Malin e Zi:

 

Shkruan: Ilir Muçaj

E para: në kontekst të Drejtës Ndërkombëtare duhet të sqarohet përfundimisht se cili ka qene kriteri kryesorë mbi bazën e të cilit janë përcaktuar kufijtë e ish-Republikave Jugosllave? A ka vlejte kriteri i njëjtë edhe në rastin e Kosovës dhe Malit të Zi apo janë përdorur kritere tjera? Nëse po, cilat janë ato kritere tjera??

E dyta: në kontekst teknik, përveç tjerash, në cilat vija/pika përputhen/shperputhen Zonat Kadastrale të Kosovës me Zonat Kadastrale të Malit te Zi? A ka pika kontestuese në mes këtyre zonave? Nëse po, cilat janë ato vija/pika?

Me ose pa të drejtë, për shkak të gjithë këtij konfuzioni, kaosi dhe pasojave qytetare qe ka prodhuar kjo temë sa i përket liberalizimit të vizave, këto pyetje meritojnë përgjigje profesionale dhe vetëm profesionale për t’i dhënë epilog përfundimtarë kësaj çështje delikate!

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Urban Basketball
  • Play Bow Master