Del në shitje makina që shkon nga 0 në 100 km/h për 1.9 sekonda (FOTO) – Lajmi.net
Del në shitje makina që shkon nga 0 në 100 km/h për 1.9 sekonda (FOTO)
Autori: Lajmi.net AutoAuto & Tek 23:14, 1 October 2018
Kanë nisur porositë për makinën e parë në botë që shkon nga 0 në 100 km/h për më pak se 2 sekonda.

Aspark Owl është një makinë elektrike japoneze me një motor me 430 kuaj fuqi, peshon 860 kg dhe arrin shpejtësinë 100 km/h për 1.9 sekonda.

Një shpejtësi të tillë, kjo makinë e arrin më shpejt edhe se njëvendëshet e Formulës 1.

Çmimi i kësaj makine është rreth 3,5 milionë euro dhe sipas Bloomberg, klientët do të mund të paguajnë këstin e parë prej 1 milion euro në Ekspozitën e Parisit.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO