Dalin pamjet e para të unazave të Saturnit – Lajmi.net
Dalin pamjet e para të unazave të Saturnit
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 0:04, 31 July 2017
Shkencëtarët sapo morën pamjet e tyre të para në hapësirën midis Saturnit dhe unazave të saj. Dhe këto pamje janë mahnitëse.

Të mërkurën e kaluar, ekipi hetimor hapësinor i NASA-s, Cassini, bëri njëzet e dy zhytjet e planifikuara përmes unazave rreth planetit të Saturnit. Asnjë objekt i bërë nga njeriu nuk kishte arritur kurrë deri në ato rrotullime të grimcave të akullit dhe pluhurit, transmeton lajmi.net

Cassini po udhëtonte me një shpejtësi prej 77,000 mph përmes rajoneve që ishin të trasha, me grimca potencialisht destruktive. Është bërë për të përdorur antenën e saj në formë gjelle si një mburojë, që të parandojë çdo komunikim me tokën gjatë zhytjes.

Gjatë gjithë ditës, shkencëtarët prisnin me padurim konfirmimin se roboti i vogël i tyre guximshëm kishte vazhduar hapat në hapësirë. Jo shumë kohë para mesnatës, rrjeti i thellë i hapësirës arriti të merrte sinjalin e largët të Cassinit.

Ndërsa të dhënat filluan të rrjedhin një miliardë kilometra mbrapa tokës, të gjithë njerëzit në kontrollin tokësor në Laboratorin e Propulsionit Jet në Pasadena të Kalifornisë brohorisnin masivisht.

Cassini kishte kryer punën e tij me sukses, duke dalur kështu në anën e sigurt. Shikoni më poshtë gjetjet e tij. /Lajmi.net/

Here Are The First Stunning Pictures Sent From Cassini's First Dive Through Saturn's RingsHere Are The First Stunning Pictures Sent From Cassini's First Dive Through Saturn's RingsHere Are The First Stunning Pictures Sent From Cassini's First Dive Through Saturn's RingsHere Are The First Stunning Pictures Sent From Cassini's First Dive Through Saturn's RingsHere Are The First Stunning Pictures Sent From Cassini's First Dive Through Saturn's RingsHere Are The First Stunning Pictures Sent From Cassini's First Dive Through Saturn's RingsHere Are The First Stunning Pictures Sent From Cassini's First Dive Through Saturn's RingsHere Are The First Stunning Pictures Sent From Cassini's First Dive Through Saturn's Rings

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO