Daka mohon se KQZ-ja po ndikohet nga politika – Lajmi.net
Daka mohon se KQZ-ja po ndikohet nga politika
Autori: Lajmi.net Lajme 20:13, 19 June 2014
valdete daka
valdete daka

Valdete Daka thot se KQZ nuk është bërë pjesë e lojërave politike duke mos bërë pazare politike me askënd. Sa i përket rezultatit përfundimtar, ajo ka thënë se do të certifikohet në momentin kur të sigurohen se nuk ka më asnjë ankesë.

Daka mohon çdo mundësi se institucioni që ajo drejton po ndikohet nga politika. Thotë se nuk po vonohen me rezultatet dhe siguron qytetarët se nuk janë pjesë e asnjë pazari politik, raporton KTV.

Ajo bëri të ditur se në momentin e parë që do të sigurohen se nuk kanë asnjë ankesë, do të bëjnë certifikimin zyrtar të rezultateve.

Por, organizatat jo-qeveritare që prej më shumë se 10 ditësh po monitorojnë nga afër procesin e numërimit dhe rinumërimit, megjithëse nuk dëshirojnë të spekulojnë, thonë se zvarritje të tilla nxisin edhe dyshime se edhe KQZ-ja, sikurse të gjitha institucionet tjera në Kosovë, nuk i ka shpëtuar ndikimit të politikës.

Në anën tjetër Albert Krasniqi, hulumtues në KIPRED, ka kërkuar të hetohet edhe rasti se si rrodhën rezultatet e kandidatëve, ende pa u certifikuar rezultati zyrtar nga KQZ-ja.

Ndërkohë, Valdete Daka, ka thënë se institucioni që ajo drejton është i gatshëm t’i mbajë edhe zgjedhjet eventuale të jashtëzakonshme sepse e kanë obligim, por tha se është çështje tjetër se sa sfiduese do të jenë ato për KQZ-së.

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play Bubble Trouble
  • Play World Soccer Champion
  • Play Pro Kicker Frenzy