Copëtohet sheshi 10 milionësh i Isa Mustafës, nuk e riparon as garancioni 10 vjeçar (Foto) – Lajmi.net
Copëtohet sheshi 10 milionësh i Isa Mustafës, nuk e riparon as garancioni 10 vjeçar (Foto)
Autori: Lajmi.net LajmeNacionale 12:42, 18 May 2017
Kompania ‘All Zone’ mori gati dhjetë milionë euro nga Komuna e Prishtinës për ndërtimin e dy shesheve në mes të kryeqytetit. Ka kohë që sheshi është dëmtuar në shumë pjesë. Sheshet kanë garancion dhjetëvjeçarë. Por, defektët  nuk po sanohen nga punëkryesi e as nga ndonjë kompani tjetër e kontraktuar nga Komuna e Prishtinës.

Situata ka nisur të bëhet shqetësuese për dy sheshet e reja, atë “Ibrahim Rugova” dhe “Zahir Pajaziti”, pranimi teknik i të cilëve është bërë në vitin 2013. Të dy sheshet, sipas kontratës që e ka parë lajmi.net kanë garancion 10 vjeçar për çdo defekt që mund të ndodhë.  Pra deri në vitin 2023.

Fiks 4 milionë e 772 mijë euro kanë hyrë vetëm në sheshin “Zahir Pajaziti”, por me një rreptin të shiut që ka ndodhur në të kaluarën sheshi  është shndërruar në bezen.  Oaza në formë të amfiteatrit dhe këndi i lojërave në sheshin “Zahir Pajziti” kanë filluar të marrin pamjen e një ndërtimi të dekadës së kaluar, shkruan lajmi.net.

Në shumë vende janë dëmtuar edhe skajorët, ndërsa në disa vende pllakat kanë  sharruar për disa centimetra nën dhe.

Madje, fontanta e cila ndodhët prapa shtatores së Skënderbeut, tek shkallët, nuk ka punuar asnjëherë.

Në pjesën e tretë të kontratës, tek kushtet e përgjithshme, kontraktuesi obligohet t’i përmbahet garancionit në prishje apo defektit të pllakave dhe punimeve të kontraktuara për se paku 10 vite nga data e pranimit të tyre. “Kjo në bazë të garancionit vlen duke pasur parasysh kushtet e përdorimit e trajtimit adekuat dhe veprimeve tjera adekuate të produkteve sipas kushteve dhe udhëzimeve të prodhuesit. Kontraktuesi obligohet që t’u përmbahet të gjitha mostrave dhe specifikimeve nga përshkrimi i punimeve”. Tek përmirësimi i defekteve thuhet se: Periudha garantuese e defekteve është 10 vite pas pranimit të punëve nga Komisioni i Autorizuar i Autoritetit kontraktues. “Pastaj është obligim i kontraktuesit që defekteve e paraqitura gjatë afatit garantues do t’i sanojë në kohë sa më të shkurtër dhe pa asnjë kompenzim. Në të kundërtën ato dëme do t’i sanojë me tjetër kompani dhe të njëjtat shpenzime do t’i faturojë kontraktonit që ka dhënë këtë deklaratë mbi garantimin e punëve”, thuhet në të dy kontratat e shesheve që i ka parë lajmi.net.

Më poshtë mund të shihni edhe gjendjen e sheshit në disa pjesë. /Lajmi.net/

?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?
?

 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO