Çka të hani e çka jo për t’i rritur shanset e shtatzënisë – Lajmi.net
Çka të hani e çka jo për t’i rritur shanset e shtatzënisë
Autori: Lajmi.net FamiljaLifestyle 16:24, 3 May 2018
Përderisa disa çifte shumë lehtë bëhen me fëmijë, disa çifte provojnë me vite të tëra dhe me vështirësi arrijnë deri te shtatzënia.

Ekzistojnë shumë mite rreth asaj se çfarë duhet të bëjnë femrat dhe meshkujt për t’i rritur shanset e ngjizjes, por një studim ka zbuluar se edhe mënyra si ushqeheni ka ndikim të madh, transmeton Telegrafi.

Hulumtuesit e Harvardit, pas eksperimenteve të ndryshme, kanë konstatuar se për të pasur shanse maksimale të shtatzënisë, edhe femra edhe mashkulli duhet të konsumojnë shumë peshq, tërshërë, pemë dhe perime.

Këto ushqime e rrisin sterilitetin e femrave dhe e përmirësojnë kualitetin e spermës te meshkujt.

Çfarë duhet të hanë femrat:

– Salmon
– Arra dhe fara
– Spinaq
– Fasule
– Pemë dhe perime

Çfarë duhet të hanë meshkujt:

– Çokollatë të zezë
– Fruta citrikë
– Peshk
– Pulë

Sa i përket asaj se çfarë duhet të shmangin dy gjinitë, ekspertët rekomandojnë që t’i kufizoni ushqimet e përpunuara, etj.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO