Çka janë proteinat dhe cila është historia e tyre? – Lajmi.net
Çka janë proteinat dhe cila është historia e tyre?
Autori: Lajmi.net FitLifestyle 8:36, 11 July 2017
Proteinat përbëhen nga kombinimet e amino acideve në lidhje peptide që përbajnë karbon, hidrogjen, oksigjen, nitrogjen dhe sulfur.

Proteinat janë një ndër klasët e bio-macomolekules që përbëjnë konsituentet kryesore të qenieve të gjalla.

Historia e proteinave:

Proteinat janë zbuluar nga Jons Jakob Berzelius në vitin 1838 dhe janë një nga molekulat më të studiuara në biokemistri. Fjala ‘protein’ rrjedh nga fjala greke ‘protas’ që do të thotë ‘i rëndësishëm’, për shkak se proteina ka rol kryesor dhe të rëndësishëm në zhvillimin e jetës, përcjell lajmi.net

Përdorimi i proteinave:

Proteinat kanë shumë rëndësi për trupin: janë pjesë e çdo qelize, muskujve, indeve, enzimeve, imunitetin, hormoneve dhe eshtrave.

Proteinat nevojiten për:

 • Muskuj dhe rritjen e indeve ( perkahtësisht janë me rëndësi në fëmijëri, adoleshencë dhe gra me barrë)

 • Për rëparimin e muskujve dhe indeve

 • Rregullimin e pH, ose balancen e bazës acide në gjak

 • Ruajtjen e peshës së pastër të muskujve, më së tepërmi kur jeni në dietë me karbohidrate të ulëta.

 • Kontrollimin e shumtë të proceseve në trup në lidhe me metabolizmin

 • Zhvillimin e energjisë në trup kur karbohidratet nuk janë të pranishëm

 • Prodhimin e hormoneve esenciale

 • Mban balancin e fluideve nga proteinat e gjakut.

  Proteinat nga ushqimi:
  Proteinat gjenden në ushqimet e zakonshme si:

  Që muskujt tuaj të rriten, ju duhet të konsumoni një sasi të madhe të proteinave. Për çdo kg që peshoni ju duhet të konsumoni 2.2 gram proteina. /Lajmi.net/

 

Fjalët kyçe: Historia, Proteinat

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

 • Play Bow Master
 • Play Stealth Sniper
 • Play Zombie Big Trouble
 • Play Bike Rivals