Çfarë i ndodh trupit nëse ndalojmë ngrënien e bukës dhe makaronave – Lajmi.net
Çfarë i ndodh trupit nëse ndalojmë ngrënien e bukës dhe makaronave
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 23:15, 7 January 2018
Minimizimi i karbohidrateve vazhdon të jetë i fortë, sidomos në disa lloje dietash. Por kur vendosim të heqim nga pjata tërë kategoritë e lëndëve ushqyese (gjithmonë zgjedhje e dëmshme) ne duhet të dimë se çfarë dëmtimesh sjellin dhe për çfarë shërbejnë për shembull karbohidratet.

Eliminimi i tyre “vetëm” për disa javë nuk justifikon kumarin, sepse pasojat mund të ndjehen edhe në afat të gjatë. Na shpjegon profesor Pietro A. Migliaccio, presidenti dietik i Shoqërisë Italiane të Shkencave të Ushqimit (S.I.S.A.) Kur zvogëloni marrjen e karbohidrateve, gjëja e parë që vëreni është shpejtësia pothuajse magjike e humbjes së peshës. Sepse kur humbasim yndyrën, po humbasim edhe ujin.

“Karbohidratet ruhen në trup në formën e glikogjenit – shpjegon Pietro Migliaccio, president i dietologjisë i Shoqërisë Italiane të Shkencave të Ushqimit (S.I.S.A.), – çdo gram akumulon tre deri katër herë peshën e saj në ujë. Pra, sapo të shkurtojmë karbohidratet dhe fillojmë të përdorim glikogjenin, çdo gram karbohidrate më pak është 3 gram humbje e ujit”. Karbohidratet janë burimi kryesor i energjisë për trurin.

Kur një person i zvogëlon (ose eliminon) “mjegullohet” truri. “Yndyrat digjen në zjarrin e karbohidrateve – Migliaccio specifike, -nëse nuk ka karbohidrate, metabolizmi i yndyrave bllokohet dhe ndalon në nivelin e trupave ketone, të cilat futen në qarkullim dhe grumbullohen: ato janë toksike për organizmin dhe për të zvogëluar masën e dobët, sepse djegin muskujt. Truri i përdor ato me vështirësi, por i përdor gjithsesi. Rezultati: frymë e keqe, lodhje, dobësi, marramendje, pagjumësi, të vjella”. Në thelb, ndihet sikur kemi gripin. “Karbohidratet janë energji menjëherë të disponueshme që djegin yndyrat dhe proteinat. Shtigjet e tjera metabolike janë më të gjata dhe tendosin trupin, prandaj performanca jonë bie”, thotë Migliaccio. “Karbohidratet janë burimi kryesor i energjisë së trupit.

Ata ndihmojnë dhe “shtyjnë” të gjitha llojet e stërvitjes, si rezistencën ashtu edhe fuqinë: nëse pakësoni karbohidratet, energjia juaj do të ulet”. “Karbohidratet nxisin sintezën e serotoninës, neurotransmetuesit të qetësisë, gjë që gjithashtu shkakton urinë. Ata janë të thjeshta ose komplekse, por kur ato hiqen, mirëqenia jonë mendore mund të përkeqësohet”, thotë Pietro Migliaccio, transmeton Gazeta Shqip.

Karbohidratet e rafinuara janë të famshme për rritjen e nivelit të sheqerit në gjak. Një hulumtim i kohëve të fundit i publikuar në American Journal of Nutrition Clinical sugjeron që këto ndryshime (zakonisht të papritura) gjithashtu aktivizojnë qendrat e varësisë së trurit dhe e bëjnë pothuajse menjëherë t’i kthehet dëshira për të ngrënë ushqimet që kanë këtë “fuqi”. “Në vend që t’i hiqni karbohidratet plotësisht, do të ishte e mjaftueshme të zgjidhni ato integrale – sugjeron profesor Migliaccio -,që kanë një përthithje më të ngadalshme dhe parandalojnë që nivelet e sheqerit në gjak të mos preken nga këto maja”. Për sa i përket sëmundjeve të zemrës dhe diabetit, zgjedhja e përjashtimit mund të bëjë dallimin: një studim i vitit 2014 i botuar në PLoS ONE zbuloi se karbohidratet e rafinuara rrisin nivelet e një acidi yndyror, i cili rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe diabetit të tipit 2, megjithatë, sipas Shoqatës Amerikane të Zemrës, kokrrat e plota përmirësojnë nivelet e kolesterolit në gjak dhe zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, goditjet, obezitetin dhe diabetin e tipit 2. Zgjedhja është e qartë dhe është e njëjtë: në vend që të hiqni karbohidratet, thjesht zgjidhni ato integrale.

Marrja e drithërave është e rëndësishme për të rritur sasinë e fibrave që nevojiten. Sipas një studimi të fundit të botuar në “Nutrition Research”, 92% e të rriturve amerikanë nuk hanë sa duhet. Fibra (e cila natyrisht gjendet edhe në fruta dhe perime) jo vetëm që ndihmon në stabilizimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe zvogëlon rrezikun e obezitetit dhe sëmundjeve kronike, por gjithashtu ndihmon tranzitin e zorrëve. Pra, cili është rregulli i duhur për marrjen e karbohidrateve? “The LARNs thonë kështu, për Nivelet e Supozimit të Referencës Ushqyese dhe energjisë për popullsinë italiane. Në 2014 ata vendosën se karbohidratet duhet të jenë midis 45 dhe 60% të totalit të kalorive të ditës. Nëse mundemi, më mirë t’i hamë të gjitha, por jo vetëm, sepse fibra në disa raste parandalon thithjen e kripërave minerale”, përfundon Migliaccio.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO