Byrek zarfi me djathë – Lajmi.net
Byrek zarfi me djathë
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 15:07, 24 April 2018
Përbërësit

 

2 petë
PËR SOS
1 vezë
1 filxhan vaj vegjetal
2 lugë jogurt
1 të bardhë të vezës

NË BRENDËSI

djathë
spinaq
PËRMBI
susam

Hapat
1
Spinaqin preni në copa të vogla dhe përzieni me djathë, të gjithë përbërësit e sosit i derdhni në një enë dhe i përzieni.

2
E hapni një petë, ia derdhni gjysmën e sosit në të gjithë sipërfaqën.

3
Përmbi ia vendosni petën tjetër dhe e lyeni në të gjithë sipërfaqën, skajet e petëve i vendosni në midis.

4
Në 4 pjesë ia vendosni përzierjën e djathit, e mbyllni petën.

5
Byrek e vendosni tek letra e pjekjës dhe e lyeni me të kuqët e vezës, susam dhe e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius derisa të skuqet.

6
Ju bëftë mirë!

Burim: kuzhinashqiptare

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO