Burri më i vjetër në botë dëshiron ta lë duhanin në moshën 114-vjeçare (FOTO) – Lajmi.net
Burri më i vjetër në botë dëshiron ta lë duhanin në moshën 114-vjeçare (FOTO)
Autori: Lajmi.net FunKuriozitete 19:21, 12 June 2018
Fredie Blom nga Cape Town i Afrikës së Jugut, që beson të jetë burri më i vjetër në botë, ka bërë të ditura planet për të lënë duhanin.

Për disa dekada me radhë, ai përdorë një sistem të lirë vendas, të mbështjelljes së duhanit me letra gazetash.

Tani që festoi ditëlindjen e 114-të dhe njihet si ‘jo zyrtarisht më i vjetri në botë’, i ka hyrë rrugës të tregojë se kurrë nuk është vonë për të ndryshuar.“I tymosi nga dy apo tri cigare në ditë, pasi nuk pi duhanin e zakonshëm. Por, janë të forta dhe po më mundojnë”, ka thënë Blom.

Madje, pas çdo cigareje, ai pretendon të mos e ndezë ndonjë tjetër, por se ‘ia kërkon gjoksi nga një tym’.Pensionisti që gjithmonë është marrë me fermë, beson se është njeriu më i vjetër në botë, por kjo duhet të vërtetohet, ndërsa i mungojnë disa dokumente.

Në anën tjetër, Libri i Rekordeve të Ginisit, që kërkon rregulla dhe dokumente adekuate, si njeriun më të vjetër e njeh Masazo Nonaka që ka 112 vjet.

“Jam mirë dhe shëndosh, por këmbët nuk i kam si dikur. Besoj se do jetoj edhe ca vite”, ka thënë Blom.

Përkundër më shumë se një shekulli jetë dhe tymosjes së vazhdueshme, ai ka gjendje të mirë shëndetësore, teksa ende i kryen vetëm të gjitha obligimet personale.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO