Bukë mëngjesi – Lajmi.net
Bukë mëngjesi
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 2:16, 15 March 2017
Përbërësit

2 gota qumësht
1 gotë vaj vegjeta
1 vezë
3 lugë të gjellës sheqer
1 lugë të gjellës kripë
1 lugë të gjellës jogurt
1 majë buke

Përmbi:
300 gr djathë
1 lugë të gjellës salcë domate
2 domate
1 qepë
1 gotë të çajit vaj vegjetal
1 lugë të gjellës koriandër (Voriandrum sativum)
1 lugtë të gjellës qimnon
2 lugë të gjellës susam

HAPAT:
I përziejmë të gjithë përbërësit e brumit dhe e përfitojmë nje brumë të butë.
E lejmë në pritje rreth 1 orë për të ardhë brumi.
Pas ardhjes se brumit i përziejmë përbërësit qe do ti vendosim përmbi kulaçet.
I vendosim përmbi kulaçet dhe i vëmë në furrë për pjekje rreth 10 minuta. /Kuzhinashqiptare/

Fjalët kyçe: buke mengjesi

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play World Soccer Champion
  • Play Bike Rivals
  • Play Stealth Sniper
  • Play Zombie Big Trouble