Brumëra (makarona, jufka) me proshutë dhe kërpudha – Lajmi.net
Brumëra (makarona, jufka) me proshutë dhe kërpudha
Autori: Lajmi.net LifestyleReceta 14:23, 4 June 2017
Përbërësit:

– 2 lugë vaj ulliri

– ½ qepe

– 1 thelb hudhre,

– 450 g proshutë,

– 450 g kërpudha të freskëta,

– 1 domate,

– ½ gote verë të zezë,

– 450 g brumëra (makarona, jufka),

– Kripë,

– Piper,

– Djathë

Përgatitja: Në një tavë të madhe ngrohni vajin në temperaturë mesatare. Shtoni qepën dhe fërgoni derisa të marrë ngjyrë ari. Shtoni thelbin e hudhrës dhe fërgojeni edhe një minutë, duke u kujdesur që thelbi i hudhrës të mos digjet.

Forconi zjarrin dhe shtoni proshutën, kërpudhat dhe domaten. Qitni verën dhe zieni derisa vera pothuajse të avullojë në tërësi. Qitni kripën dhe piperin.

Zini brumërat “aldente” dhe përzieni me salcën në tavë. Shërbeni me feta të holla djathi dhe me majdanoz të grirë imët. /Telegrafi/

Fjalët kyçe: brumëra, Kërpudha, Proshutë

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Urban Basketball
  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Bow Master Japan