“Brokokoli është e vetmja perime që ju nevojitet për shëndet të mirë” – Lajmi.net
“Brokokoli është e vetmja perime që ju nevojitet për shëndet të mirë”
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 19:08, 14 May 2018
Herën tjetër që dëshironi ta bëni një smoothie me perime, lirisht mund t’i lini anash dhe t’i jepni përparësi bronkolit.

Sipas Dr. Rangan Chatterjee, autor i librit ‘The Four Pillar Plan’ dhe korrespodent i programit të BBC-së, ‘Doctor in the House’, brokoli është jetë-shpëtues, transmeton Telegrafi.

Përfitimet e konsumimit të brokolit janë të shumta, duke filluar nga lukthi, zorrët e vogla e përgjatë tërë organizmit.

Sipas tij, brokoli e forcon tej mase sistemin e imunitetit, bakteren e mirë të lukthit, sistemin tretës, por edhe funksionin e trurit dhe disponimin.

Sidoqoftë, ju duhet të siguroheni se jeni duke e përgatitur brokolin në mënyrën më efikase për t’i gëzuar efektet maksimale – që do të thotë se nuk duhet ta fërgoni atë, por ta vloni ose ta hani ashtu siç është.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO