Bota – Page 652 – Lajmi.net

Aktuale

Kërkojnë abdikim të Mbretit

Spanjollët janë të pakënaqur me Mbretin e tyre, Juan Carlos. 62% e tyre kanë kërkuar abdikimin e tij, ndërsa më 56% e spanjollëve mendojnë se Princi Filipe do të ishte një Mbret i mirë....

6 January, 2014Lexo më shumë

Angela Merkel lëndohet duke skijuar

Kancelaria e Gjermanisë, Angela Merkel është lënduar duke skijuar në një resor në Zvicër, ka thënë një zëdhënës i Qeverisë së Gjermanisë. Asaj do t'i duhet të rrijë shtrirë për tri javë, por nuk do ta ndërpresë punën. ...

6 January, 2014Lexo më shumë

Studimi që fundos arsimin në Shqipëri

Një program ndërkombëtar i vlerësimit të studentëve radhit Shqipërinë në vendin e 57 nga 65 vendet në garë në çështje të arsimit. Prijnë Shangaji (Kinë), Singapori dhe Japonia....

5 January, 2014Lexo më shumë

Kosova ende “e rrezikshme” për ushtarët amerikanë

Kosova vazhdon të mbetet vend në të cilin SHBA paguan “hazard” për ushtarakët e vet. Lista është rishikuar këtë javë dhe 15 vende janë hequr nga “lista e rrezikut”....

5 January, 2014Lexo më shumë

Trupat paqeruajtëse dështuan në Afrikë

Shumë analistë mendojnë se misioni i OKB’së në vendet afrikane ka dështuar. Kërkohet që të bëhet edhe presion politik për të ndalur konfliktet. ...

4 January, 2014Lexo më shumë

Manjati kinez që do ta blejë The New York Times

Multimiliarderi kinez Chen Guangbiao, dëshiron që të blejë The New York Times. Nëse nuk mund që të blejë këtë gazetë, ai planifikon që të tentojë të blejë CNN, Washington Post ose dhe Wall Street Jurnal....

3 January, 2014Lexo më shumë

“Jihad Jane” në pritje të dënimit

Colleen LaRose, e njohur si \"Jihad Jane\" pritet ta mësojë javën e ardhshme masën e dënimit të saj ndaj akuzave për terrorizëm. Sado që ka bashkëpunuar, autoritetet amerikane nuk duken të gatshme ta lënë të lirë të akuzuarën për terrorizëm....

2 January, 2014Lexo më shumë

Një slloven në krye të OKB’së?

Lubjana zyrtare po e mbështet kandidaturën e ish Presidentit të Sllovenisë, Danilo Tyrk për postin e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB’së. Postin e synon edhe Vuk Jeremic i Serbisë e Miroslav Lajcak i Sllovakisë....

2 January, 2014Lexo më shumë

Përkeqësohet shëndeti i Ariel Sharon

Ariel Sharon, 85 vjeçar, është në koma që nga viti 2006 kur një sulm shkatërrues e ndali atë në kulmin e fuqisë politike. Që nga atëherë, ai ka qenë në gjendje vegjetative, I lidhur me respirator....

1 January, 2014Lexo më shumë

Afganistani i modës, dikur…

Dikur aty lulëzonte jeta, ishte treg i mirë për revistat e modës, kishte rok e kulturë. Ta krahasosh Afganistanin e gjysmë shekulli më parë me të sotmin duket e pabesueshme. Por, fotografitë e mëposhtme duhet t’ju bindin....

1 January, 2014Lexo më shumë

Më të popullarizuarit Barack dhe Hillary

Sipas një sondazhi të realizuar nga Gallup, Presidenti i SHBA'së, Barack Obama, ka dalë si burri më i votuar në Botë. Ndërsa, gruaja më e votuar është ish Sekretarja e Shtetit Hillary Clinton....

1 January, 2014Lexo më shumë

Imazhet e Vitit

Retrospektiva e vitit 2013 nëpër botë në 26 fotografi. Secila më domethënëse se tjetra. Shkoni deri në fund!...

1 January, 2014Lexo më shumë

10 ngjarjet e vitit 2013

2013 ka qenë vit që është shënuar me lindje dhe vdekje të figurave të mëdha, vit i krizës ekonomike dhe vit që ka shënuar shumë humbje shkatëruese të jetëve nga fatkeqësitë natyrore, nga luftërat dhe nga krimi....

31 December, 2013Lexo më shumë

Ja na erdhi Viti i Ri… në Australi

Falë zonës kohore, australianët tashmë kanë hyrë në vitin 2014. Fishekzjarre mbresëlënëse janë hedhur nga Shtëpia e Operas dhe Ura Harbour në Sidnei....

31 December, 2013Lexo më shumë

Viti 2013 me 70 gazetarë të vrarë

Të paktën 70 gazetarë janë vrarë në mbarë botën në vitin 2013. Shifrat e përpiluara nga Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve tregojnë se 29 gazetarë janë vrarë në Siri, 10 në Irak dhe 6 në Egjipt....

31 December, 2013Lexo më shumë

Nuk do të më rrëzojnë

Recep Tayyip Erdogan thotë se afera korruptive që ka përfshirë qeverinë e tij, kanë për qëllim grusht-shtetin. Ai shprehët i bindur se oponentët e tij që kanë lidhje jashtë vendit, nuk do të mund ta rrëzojnë qeverinë. ...

30 December, 2013Lexo më shumë

Rritje e islamofobëve në Angli

Si pasojë e vrasjes së një ushtaraku anglez, është ngritur numri i islamofobëve në Angli. Dyfishimi i numrit të këtyre anti-islamistëve ka ndodhur pas një ftese të bërë në mediat sociale. ...

27 December, 2013Lexo më shumë

Greqia kthen ushtrinë në kufi me Shqipërinë

Ushtria greke kthehet për ta monitoruar kufirin me Shqipërinë pas incideteve të fundit në këtë vijë kufitare . Shqipëria dhe Greqia ndahen nga një vijë kufitare e gjatë rreth 600 kilometra ...

25 December, 2013Lexo më shumë

Sfidë e re për Erdoganin

Kryeministrit turk i largohen tre ministra nga kabineti. Djemtë e 3 ministrave të dorëhequr janë të arrestuar nën akuzën e ryshfetit. Erdogan e quan këtë rast si një komplot i organizuar nga të huajt kundër Qeverisë së tij dhe Turqisë....

25 December, 2013Lexo më shumë

10 gjërat që duhet t’i dini për Kalashnikovin

Mikhail Kalashnikov, shpikësi i AK-47, vdiq të hënën në moshën 94 vjeçare, pas një karriere të madhe në ushtrinë ruse. Shpikja e tij është riprodhuar më shumë se 100 milionë herë që nga viti 2009, dhe është arma e zjarrit më e popullarizuara në botë....

24 December, 2013Lexo më shumë

Gjashtë muaj burg për Denis MacShane

Ish deputeti dhe ish Ministri Britanik, Denis MacShane u gjet fajtor për mashtrim. Gjykata e dënoi atë me gjashtë muaj burg dhe gjobë prej 1500 funtesh....

23 December, 2013Lexo më shumë

Vritet fotografi i ri i luftës në Siri

Si 18 vjeçar filloi të punojë si fotograf lufte. Në një nga betejat e javës së kaluar, sirianit Molhem Barakat i mbeti aparati në dorë pasi plumbat i morën jetën gjatë një aksioni të kryengritësve për ta marrë nën kontroll një bazë ushtarake....

23 December, 2013Lexo më shumë

Alarm i rrejshëm në Harvard

Ndërtesat brenda kampusit në Universitetin e Harvardit janë evakuar, si pasojë e disa raportimeve se brenda kampusit ka mjete shpërthyese....

16 December, 2013Lexo më shumë

Ia vrau burrin, e rehabiliton hallën

Kim Jong-Un ekzekutoi burrin e hallës të enjten, por halla Kim Kyong- Hui e tij mbeti e paprekur. Ajo duket se ruan fuqinë që e kishte më parë. ...

15 December, 2013Lexo më shumë

Udhëtimi i fundit i Mandelës

Afrika e Jugut varrosi sot birin e vet më të madh - Nelson Mandelën. Një ceremoni shtetërore i la udhë ceremonisë familjare të varrimit në fshatin e tij të fëmijërisë, Qunu. ...

15 December, 2013Lexo më shumë

Spastrimet e diktatorëve

Duke pasur një pasqyrë më të qartë të spastrimeve dhe ekzekutimeve nga diktatorët më të njohur të shekullit 20’të, ekzekutimi i xhaxhait të diktatorit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, nuk është asgjë e re....

14 December, 2013Lexo më shumë

Ministri i Jashtëm i Austrisë, 27 vjeç

Sebastian Kurz, i cili është emëruar Ministër i jashtëm i Austrisë, do ta zëvendësojë Michael Spindelegger'in i cili merr përsipër Ministrinë e Financave....

13 December, 2013Lexo më shumë

Diktatori Korean ekzekuton xhaxhain

Jang Song-Thaek u ekzekutua të enjten pak pas një gjykimi special ushtarak, raportoi KCNA. Ai qe akuzuar për formimin e fraksioneve kundër shtetit, korrupcion dhe akte të këqija si vardisja ndaj femrave dhe keqpërdorimi me drogë....

12 December, 2013Lexo më shumë

Ne të Tre

Si rrodhi ngjarja e cila vuri në lëvizje forografët gjatë cremonisë përkujtimore për nder të Nelson Mandelës? Barack Obama, Helle Thorning-Schmidt dhe Cavid Cameron nga minuta në minutë....

12 December, 2013Lexo më shumë

Aborte selektive në Kaukaz dhe Ballkan

Një studim tregon se në regjionin e Kaukazit por dhe në Ballkan, duke përfshirë edhe Kosovën dhe Shqipërinë se aplikohet metoda e abortit selektiv- ku gjinia femërore është më e prekur....

11 December, 2013Lexo më shumë

Momentet e pahijshme të liderëve

Liderë botërorë ishin të ceremoninë përkujtimore për nder të Nelson Mandelës. Shkuan t’i bënin nder. Por aparatet fotografike u treguan të pamëshirshme. Shumë nga ta u zunë në momente të pahishme....

10 December, 2013Lexo më shumë

Kim Jong leçitë xhaxhain

Korea e Veriut ka lansuar disa fotografi ku shihet xhaxhai (dikur i fuqishëm) i liderit Kim Jong-un, duke u larguar nga një takim. Ato konfirmojnë shkarkimin e tij....

10 December, 2013Lexo më shumë

70 burrështetas në varrimin e Mandelas

Në varrimin e Nelson Mandelës pritet të marrin pjesë Presidentet dhe Kryeministrat e shumë vendeve nga mbarë globi....

9 December, 2013Lexo më shumë

Turqia, strehë e xhihadistëve sirianë

Xhihadistët e huaj të cilët po luftojnë në Siri janë duke përdorur shtëpi për tu strehuar në jug të Turqisë, prej nga pastaj kalojnë në Siri për të luftuar kundër forcave qeveritare....

7 December, 2013Lexo më shumë

Varrimi i Mandelës më 15 dhjetor

Trupi i pajetë i Nelson mandelës do të qëndrojë në ndërtesën e qeverisë në Pretoria nga 11 dhjetori, deri në ditën e varrimit....

6 December, 2013Lexo më shumë

Bota vajton Mandelën

Liderë botërorë kanë dhënë mesazhet e tyre ngushëlluese për vdekjen e liderit të madh, Nelson Mandelës. Ai i quajt hero i kohëve tona....

6 December, 2013Lexo më shumë

Thëniet simbol të Mandelës

Ndërsa ka bërë historinë e vet me vepra, edhe fjalët që ka lënë mbrapa kanë shënuar personalitetin e tij....

5 December, 2013Lexo më shumë

Vdes Nelson Mandela

Simboli i rezitencës paqësore në botë, Nelson Mandela, ka vdekur në moshën 95 vjeçare, pasi vuajti një kohë të gjatë nga sëmundja e infeksionit të mushkërive. Ai ishte heroi i miliona njerëzve në botë dhe një frymëzues i madh për njerëzimin....

5 December, 2013Lexo më shumë

Mercenarët në Siri, rrezik për Europën

Washington Post sjell një hulumtim të bërë për 15 muaj lidhur me mercenarët europianë në Siri. Aty, përshkruhet rreziku se luftëtarët e kthyer nga Siria mund të shëndrrohen në akterë që organizojnë sulme terroriste në Europë....

4 December, 2013Lexo më shumë

Ukraina e dëshiron BE’në

Në samitin e Vlinius’it, Presidenti Viktor Yanukovych, ka thënë se Ukraina ende dëshiron që të nënshkruajë marrëveshje me BE’në....

30 November, 2013Lexo më shumë

E dashura e Berlusconit i lutet Papës

E dashura e Berlusconit, Francesca Pascale i ka bërë thirrje Papa Francis’it që të ndërhyjë në situatën politike të krijuar, pasi Berlusconi u përjashtua nga Senati. ...

29 November, 2013Lexo më shumë

Të gjitha gjykimet e Berlusconit

Silvio Berlusconi është përjashtuar nga Senati italian për shkak të mashtrimit me taksa. Ish-kryeministri italian ka përvojë të madhe me raste gjyqësore. Më poshtë do shikoni të gjitha rastet gjyqësore të ngritura ndaj tij....

28 November, 2013Lexo më shumë

Marrëveshje për koalicion në Gjermani

Partia konservatore e Kancelares Angela Merkel ka arritur marrëveshje për koalicion qeverisës me partinë e qendres së majtë - Partinë Social Demokrate (SPD)....

27 November, 2013Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play Bow Master
  • Play World Soccer Champion
  • Play Urban Basketball