Bota – Page 636 – Lajmi.net

Aktuale

Gjendet në banesën e saj në Gjermani gruaja e vdekur para 6 muajsh

Trupi i një gruaje gjermane, e cila vdiq më shumë se gjashtë muaj më parë, u gjet sot në apartamentin e saj, pranë televizorit i cili ende qëndronte i ndezur, raportoi të martën gazeta Frankfurter Neue Presse....

26 March, 2014Lexo më shumë

Veprimet e Rusisë s’kanë të bëjnë vetëm me një shtet

Presidenti amerikan, Barack Obama, gjatë vizitës së tij në selinë e Bashkimit Evropian, në Bruksel, tha të mërkurën se veprimet e Rusisë në Ukrainë nuk e kanë të bëjnë vetëm me një shtet....

26 March, 2014Lexo më shumë

Femrat ukrainase nisin fushatë për bojkotimin e seksit me meshkujt rus

“Mos ja jepni rusëve”, është fushata e iniciuar nga një grup i femrave ukrainase. Duke bojkotuar çdo produkt rus, ukrainaset bëjnë thirrje që të bojkotohet edhe seksi me rusët. ...

26 March, 2014Lexo më shumë

Bija e Presidentit të Uzbekistanit, në krizë

Gulnara Karimova, vajza e Presidentit të Uzbekistanit besohet të ketë shkruar një letër ku tregon për kushtet në të cilat po jeton. Besohet se ajo është duke u mbajtur në arrest shtëpiak....

25 March, 2014Lexo më shumë

U dorëzoi rusëve Krimenë, shkarkohet ministri i mbrojtjes i Ukrainës

Ushtruesi i detyrës së Ministrit të Mbrojtjes, Ihor Tenyukh, u shkarkua për shkak të mënyrës se si e menaxhoi krizën e Krimesë. Parlamenti votoi emërimin e Mykhailo Koval në vend të tij. Emri i Koval është dërguar te Presidenti Turchynov për dekretim....

25 March, 2014Lexo më shumë

Rusia “zhdukë” ukrainasit në Krime

Lider i lëvizjes Sektori i Djathtë është vrarë, ndërkohë që nuk dihet asgjë për fatin e gjashtë oficerëve ukrainas. HRW bën thirrje për ndaljen e torturave ndaj të arrestuarve....

25 March, 2014Lexo më shumë

‘Selfie’ tashmë edhe me tendenca për vetëvrasje

Një i ri i varur nga fotot selfie, u mundua ta mbysë veten sepse nuk i pëlqyen asnjë nga fotot që i ka bërë....

25 March, 2014Lexo më shumë

Në Washington, 14 të vdekur

Nga rrëshqitja e dheut, të paktën 14 veta kanë vdekur si pasojë e rrëshqitjes së dheut në shtetin Washington të Shteteve të Bashkuara të Amerikës....

25 March, 2014Lexo më shumë

G7 pezullon bashkëpunimin me Rusinë

Udhëheqësit e Grupit 7, i cili përbëhet nga shtatë fuqi të mëdha industriale, kanë pezulluar pjesëmarrjen e tyre në G8, në kuadër të të cilit bën pjesë edhe Rusia....

25 March, 2014Lexo më shumë

Afër zgjidhjes së misterit të aeroplanit të humbur malajzian

Një aeroplan australian ka pikasur dy objekte, në kërkimet e tyre për të gjetur aeroplanin e humbur malajzian. Tashmë janë dërguar edhe anije në atë zonë....

24 March, 2014Lexo më shumë

“MH370 është humbur, nuk ka të mbijetuar”

Të dhënat e reja për aeroplani misterioz të Agjencisë, Malaysia Airlines, i kanë humbur shpresat për një përfundim të mirë. Zyrtarë të kësaj agjencie thonë se ai është rrëzuar diku në fund të Oqeanit Indian dhe se nuk ka asnjë të mbijetuar. ...

24 March, 2014Lexo më shumë

Ukraina tërheq ushtrinë e saj nga Krimea

Presidenti në detyrë i Ukrainës, Oleksandr Turchnyov, i ka dhënë urdhër Ministrisë së mbrojtjes, për të tërhequr të gjitha forcat e saja ushtarake nga gadishulli Krimesë....

24 March, 2014Lexo më shumë

Putin kërkon administratë ruse në Krime në javën e ardhshme

Vladimir Putin urdhëroi që në Krime të vendosën administrata ruse që nga java e ardhshme. Ai me një dekret ka urdhëruar që policia, mbrojtja civile, inteligjenca vendëse dhe strukturat e tjera qeveritare, të harmonizohen me ligjin dhe procedurat ruse....

24 March, 2014Lexo më shumë

Ukraina vazhdon rrugën nga perëndimi, përkundër represionit rus

Ukraina ka nënshkruar marrëveshjen për tregtinë me Bashkimin Europian. Kryeministri Ukrainas, Arseniy Yatsenyuk, tha se marrëveshja me BE’në është shumë më e rëndësishme, sesa ajo e Rusisë për aneksimin e Krimesë....

23 March, 2014Lexo më shumë

Kur gjumi ta shpëton jetën

Len Wiles fjeti më shumë se zakonisht, por kjo gjë i shpëtoi jetën. Teksa po flinte, ai dëgjoi një zhurmë të madhe dhe më pas e pa se një kamion ishte ngulur në shtëpinë e tij. Kamioni peshonte 7.5 tonë....

22 March, 2014Lexo më shumë

Përdoruesit turq të Twitter’it sfidojnë ndalesën e Erdoganit

Ndalimi për të përdorur rrjetin social “Twitter” i më shumë se 12 milionë personave në Turqi nga kryeministri Erdogan ka ngjallë reagime të shumta. Vetë presidenti turk, Abdullah Gylen, pasi votoi pro kësaj ndalese, tërhoqi fjalën....

22 March, 2014Lexo më shumë

Dallim i madh ndërmjet Kosovës dhe Krimesë

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rassmusen, hedh poshtë krahasimet ndërmjet Kosovës dhe Krimesës. Sipas tij, Kosova ishte shumë afër gjenocidit, kur komuniteti ndërkombëtar vendosi të ndërmarrë aksione në vitin 1999....

22 March, 2014Lexo më shumë

Rusia shpall kontrollin ushtarak të Krimesë

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se flamuri rus po valon në 147 ndërtesa ushtarake të cilat më parë i përkisnin Ukrainës. Flota ruse e Detit të Zi ka marrë nën kontroll 54 nga 67 anije ushtarake ukrainase. Por një një njësit ukrainas don të rezistojë....

22 March, 2014Lexo më shumë

Një satelit kinez ka gjetur disa objekte në oqean

Një satelit kinez ka regjistruar pamje të disa objekteve të mëdha teksa po pluskonin në oqean. Këto objekte dyshohen të jenë mbetje të aeroplanit malazijan i cili është zhdukur më 8 mars me 239 persona në bord....

22 March, 2014Lexo më shumë

Turqia (nuk) cicëron

#Twitterisblockedinturkey u bë një nga hashtag-ët më të klikuar në shërbimin medial. Kryeministri turk Erdogan ka premtuar se do ta “çrrënjosë” Twitter-in nga shteti i tij, por është kritikuar nga ish Sekretarja Amerikane e Shtetit, Hillary Clinton....

22 March, 2014Lexo më shumë

Edhe Afrika e ka “Sex and the City”-n e vet

Seriali “An African City” (Një Qytet Afrikan) është vendosur xhiruar në kryeqytetin e Ganës, Accra, dhe rrëfen për jetën e pesë femrave afrikane të cilat kthehen në kontinent pasi kanë kaluar disa vjet të jetës jashtë në Amerikë dhe Britani të Madhe....

21 March, 2014Lexo më shumë

Vulin u tregon izraelitëve për tezën e “Jerusalemit të serbëve”

Aleksandar Vulin në një intervistë për Jerusalem Post thotë se Kosova është “Jerusalemi i Serbëve”. Sipas tij, rajoni kërcënohet nga radikalizmi islamik dhe perëndimi po paraqitet i verbër ndaj kësaj dukurie. ...

21 March, 2014Lexo më shumë

Arrestohen tre shqiptarë për sulmin terrorist në Turqi

Ministri i brendshëm i Turqisë, Efkan Ala ka deklaruar të premten se dy prej “terroristëve” të arrestuar që vranë dy zyrtarë të sigurimit në Turqinë qendrore ditën e enjte, janë nga Shqipëria, ndërsa i treti është nga Kosova....

21 March, 2014Lexo më shumë

Erdogan i shpall luftë Twitter-it

Turqia sot e ka kufizuar qasjen në rrjetin social Twitter dhe atë vetëm disa orë pasi që kryeministrui Recep Tayyip Erdogan, kërcenoi se do ta “çrrënjos” këtë rrjet social....

21 March, 2014Lexo më shumë

Luftë sanksionesh ndërmjet Perëndimit dhe Rusisë

Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të vendosin të premten për sanksione të tjera shtesë ndaj Rusisë pas vendosjes së Moskës për aneksimin e Krimesë nga Ukraina....

21 March, 2014Lexo më shumë

Fotografi 15 vjeçar, sensacion botëror

Një djalosh 15 vjeç nga Britania e Madhe ka mundur fotografët më profesionistë në një garë ndërkombëtare. Kyle Moore nga Suffolk, mori çmimin e parë në garën “Celebrating Nature”, organizuar nga Shoqata e Fotografëve Ndërkombëtarë të Natyrës dhe Jetës së Egër....

20 March, 2014Lexo më shumë

Pas sanksioneve, Putin shtrëngon pasanikët rusë

Me valën e sanksioneve perëndimore që po vijnë, Putin ka ftuar miliarderët t’i paguajnë taksat. Ai u takua të enjten me disa nga njerëzit më të pasur në Rusi dhe u tha se “biznesi i tyre duhet të regjistrohet në Rusi dhe taksat për atdheun duhet të paguhen”....

20 March, 2014Lexo më shumë

Shqipëria i vendos sanksione Rusisë

Shqipëria, Mali i Zi dhe katër vende të tjera që nuk janë pjesë e Bashkimit Europian, i janë bashkuar nismës së unionit për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, ka bërë të ditur e Catherine Ashton...

20 March, 2014Lexo më shumë

Australia gjen mbetje të avionit të zhdukur

Autoritetet australiane kanë bërë të ditur se në orët e para të mëngjesit të së enjtes, kanë gjetur mbetje të një aeroplani, në Oqeanin Indian. Ata dyshojnë se këto janë pjesë të aeroplanit të zhdukur të “Malaysian Airlines”. ...

20 March, 2014Lexo më shumë

Clinton: Putin po mundohet të rivizatojë kufijtë e Europës

Ish Sekretarja Amerikane e Shtetit, Hillary Clinton ka akuzuar Presidentin rus, Vladimir Putin se po mundohet që të “rivizatojë kufijtë” e Europës së pas Luftës së Dytë Botërore....

19 March, 2014Lexo më shumë

Ukraina tërhiqet nga Krimea

Ukraina sonte bëri të ditur planet për tërheqjen e trupave nga Krimea pasi ushtarë të maskuar rusisht-folës, të mbështetur nga vullnetarë të paarmatosur morën kontrollin në bazën e saj detare në portin e Sevastopolit në Detin e Zi....

19 March, 2014Lexo më shumë

Putin, i rrezikshëm për paqen botërore

Vladimir Putin, konsiderohet si i rrezikshëm për paqen në nivel botëror. Kështu ka thënë profesori Agim Zogaj, i cili e konsideron luftën e Rusisë në Ukrainë si luftë për territor e jo për të drejtat e rus-folësve....

19 March, 2014Lexo më shumë

Vetëvendosja dhe ndryshimi i kufijve, rrugë për në ferr

Ministri i Jashtëm i Çekisë, Lubomir Zaoralek duke folur për paralelet që ka hedhur Presidenti rus, Vladimir Putin, në mes të rastit të Kosovës dhe Krimesë, ka thënë se duhet shikur se “çka bënë Putini dhe jo çka thotë ai”....

19 March, 2014Lexo më shumë

Refugjatja më e vjetër në botë, siriania 107 vjeçare

Sabria Khalaf e cila ishte larguar nga Siria para shtatë muajsh më në fund është bërë bashkë me familjen e saj në Gjermani. Ajo ishte me djalin e saj në Greqi, por autoritetet gjermane bënë të mundur ribashkimin me familjen e saj në Gjermani....

18 March, 2014Lexo më shumë

Situatë konflikti në Krimea, vritet një ushtar ukrainas

Një ushtar ukrainas është vrarë dhe një tjetër është plagosur të martën gjatë të shtënave në një bazë ushtarake ukrainase në gadishullin e trazuar të Krimesë, ka thënë një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës për AFP....

18 March, 2014Lexo më shumë

Milorad Dodik mbështet aneksimin rus të Krimesë

Presidenti i Republikës Serbe të Bosnjës, Milorad Dodik, u bë një nga liderët e paktë në botë që përshëndeti aneksimin rus të rajonit të Krimesë, raporton agjencia boshnjake e lajmeve Onasa....

18 March, 2014Lexo më shumë

Rrëzohet helikopteri televiziv, dy të vdekur

Stacioni televiziv raportoi se helikopteri ishte duke ardhur për të ateruar në pistën në kulmin e rrafshët të një ndërtese, të martën në mëngjes (sipas orës lokale) kur duket se ka goditur murin anësor të një ndërtese, duke goditur disa vetura në Broad Street....

18 March, 2014Lexo më shumë

Britania ndërpret bashkëpunimin ushtarak me Rusinë

Sekretari i jashtëm britanik, William Hague, ka bërë me dije se Britania e Madhe ka pezulluar bashkëpunimin ushtarak me Rusinë, pas veprimeve të Moskës për ndarjen e Krimesë nga Ukraina....

18 March, 2014Lexo më shumë

Turqia dënohet për trajtim çnjerëzor të udhëheqësit kurd

Gjykata Evropiane e Drejtësisë me seli në Strasburg, e ka dënuar Turqinë për trajtimin e saj “çnjerëzor” që ia ka bërë në burg udhëheqësit rebel të kurdve, Abdullah Ocalan....

18 March, 2014Lexo më shumë

Rusia pezullohet nga pjesëmarrja në G8

Ministri i jashtëm francez, Laurent Fabius, ka deklaruar se udhëheqësit e G8 kanë vendosur që të pezullojnë pjesëmarrjen e Rusisë në klubin e fuqive botërore dhe atë për shkak të veprimeve të Moskës në Krime....

18 March, 2014Lexo më shumë

Edhe Transdniesteri do bashkim me Rusinë

Një gazetë ruse shkruan se kryetari i Parlamentit të Transdniesterit ka kërkuar nga Duma Shtetërore e Rusisë që të shqyrtojë mundësinë e ndarjes nga Moldavia dhe bashkimit të tij me Federatën Ruse....

18 March, 2014Lexo më shumë

​SHBA: Nuk ka krahasim midis Kosovës dhe Krimesë

Në një analizë krahasuese midis Kosovës dhe Krimesë, e përditshmja ‘The Christian Science Monitor’ në Boston, ka shpjeguar dallimet dhe argumentin që sjellë presidenti rus. Vladimir Putin dhe kundërvenien e kancelaresë gjermane, Angela Merkel....

18 March, 2014Lexo më shumë

Putin dekreton pavarësinë e Krimesë

Agjencitë ruse të lajmeve cituan dekretin i cili “njeh Republikën e Krimesë, në të cilin qyteti i Sevastopolit gëzon një status special, si një shtet i pavarur dhe sovran”....

17 March, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play Turbo Racing 3
  • Play Bubble Trouble
  • Play Urban Basketball