Bota – Page 608 – Lajmi.net

Aktuale

Gjykata e BE-së nuk e njeh Hamasin për organizatë terroriste

Gjykata e Përgjithshme e Bashkimit Evropian ka anuluar vendimin e bllokut për të mbajtur Lëvizjen Islamike Palestineze të Hamasit në listën e grupeve terroriste....

17 December, 2014Lexo më shumë

Pse nuk vëzhgohej pengmarrësi në Sydney?

Kryeministri i Australisë, Tony Abbott, ka urdhëruar autoritetet të bëjnë rishikimin e “historisë” së personit që qëndroi prapa rrethimit të kafenesë në Sydney, dramës disaorësh që përfundoi me vrasjen e dy pengjeve dhe të pengmarrësit....

17 December, 2014Lexo më shumë

Kisha e Anglisë “thyen kanunin”, emëron një femër për peshkope

Kisha e Anglisë pritet që të mërkurën të emërojë peshkopin e saj të parë femër, vetëm një muaj pas ndryshimeve historike në legjislacionin e kësaj kishe, të njohur edhe si “Kanuni i Kishës”....

17 December, 2014Lexo më shumë

Turqia si e tillë nuk mund të bëhet anëtare e BE-së

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian kanë thënë se Turqia është “partner kyç i bllokut”, por kanë paralajmëruar se përafrimi i saj me BE-në do të varet nga respektimi i sundimit të ligjit dhe të drejtave themelore....

17 December, 2014Lexo më shumë

Varrosen në heshtje 132 nxënësit, zemërim kombëtar kundër talibanëve

Në Peshavar janë varrosur 132 nxënësit e një shkolle ushtarake, ndërkohë që kryeministri Nawaz Sharif ka shpallur tre ditë zie në Pakistan, pas masakrës së talibanëve që ka ngjallur zemërim kombëtar....

17 December, 2014Lexo më shumë

“Sëmundja e gjumit” në një fshat në Kazakistan, nuk zgjohen me ditë të tëra (Video)

Mjekët dhe shkencëtarët në Kazakistan tash e disa muaj i habit një fenomen misterioz në mesin e banorëve të fshatit Kalaçi që shkakton gjumë të rëndë që zgjat disa ditë. ...

16 December, 2014Lexo më shumë

SHBA-të, heqja e sanksioneve varet nga zgjedhjet e presidentit Putin

Heqja e shpejtë e sanksioneve perëndimore kundër Rusisë varet nga presidenti, Vlladimir Putin, paralajmëroi sot shefi amerikan i diplomacisë, John Kerry....

16 December, 2014Lexo më shumë

“Fëmijët shihnin mësuesit që digjeshin”

Një mësuese mendohet se është djegur e gjallë, ndërkohë që fëmijët ishin të detyruar të shihnin të gjithë këtë skenë horror....

16 December, 2014Lexo më shumë

Konfiskohen 27.5 tonë drogë, dy avionë të vegjël, shkatërrohen 50 laboratorë…

Mbi 27.5 tonë drogë të llojeve kokainë, heroinë dhe marihuanë janë konfiskuar në një aksion të Interpolit që u zhvillua dhe zgjati dy javë në Amerikën Qendrore dhe Karaibe....

16 December, 2014Lexo më shumë

Bilanci i përgjakshëm në Peshauar, 150 të vrarë

Zyrtarët pakistanezë kanë thënë se rrethimi i shkollës në Peshauar ka përfunduar pasi 141 njerëz janë vrarë, shumica nga ta fëmijë, dhe 120 të tjerë janë plagosur....

16 December, 2014Lexo më shumë

Jeb Bush shpall kandidaturën për president të SHBA-ve

Vëllai i ish-presidentit të SHBA-ve, George W. Bush ka bërë të ditur se po shikon mundësinë e futjes në garën presidenciale të vitit 2016. Ish-guvernatori i Floridës, Jeb Bush do të eksplorojë në mënyrë aktive mundësinë për t’u zgjedhur president, ka shkruar ai në Facebook....

16 December, 2014Lexo më shumë

Sulm i ri i ekstremistëve, në Jemen vriten 15 nxënëse dhe 10 rebelë

Rebelët shiitë në Jemen kanë njoftuar për shpërthimin e dy bombave në jug të kryeqytetit Sana, të cilat kanë goditur një autobus nxënësish, duke vrarë 10 luftëtarë dhe së paku 15 nxënës....

16 December, 2014Lexo më shumë

Sulm në Pakistan: Mbi 100 të vrarë, shumica fëmijë (foto-video)

Talebanët pakistanezë kanë sulmuar një shkollë dhe një kolegj ushtarak në Pakistan, ku kanë vrarë mbi 100 persona, shumica prej tyre fëmijë....

16 December, 2014Lexo më shumë

Rënia e Rubles ruse nuk di të ndalur

Rubla ruse ka rënë në një rekord të ri, me gjithë rritjen dramatike të normës së interesit nga Banka Qendrore e Rusisë....

16 December, 2014Lexo më shumë

Talebanët sulmojnë një shkollë, vrasin së paku 100 persona (Foto)

Persona të armatosur, talebanë, kanë vrarë së paku 100 nxënës dhe mësues, dhe kanë plagosur qindra të tjerë, gjatë një sulmi në një shkollë ushtarake në qytetin verior të Peshavarit në Pakistan. ...

16 December, 2014Lexo më shumë

ISIS po përgatit “bombën” akrep për sulme në Irak

Organizata terroriste Shteti Islamik po përgatitet të nis sulme me “bombën” akrep. Ata pretendojnë të sulmojnë zona të caktuara me insektin helmues. ...

16 December, 2014Lexo më shumë

Gjatë këtij viti, vriten 66 gazetarë

Reporterët pa Kufi kanë njoftuar se 66 gazetarë janë vrarë gjatë vitit 2014, teksa kanë qenë duke ushtruar profesionin e tyre....

16 December, 2014Lexo më shumë

Sateliti rastësisht fotografoi një qenie gjigante mitologjike

Një qenie jashtëzakonisht e madhe është fotografuar në ujërat e gjirit Oke Bay në Zelandën e Re. Këtë lëvizje të valëve në sipërfaqen e detit e ka vërejtur inxhinieri Pita Witehir. ...

15 December, 2014Lexo më shumë

Mijëra gjermanë në protesta kundërislamike në Dresden

Me mijëra njerëz kanë demonstruar të hënën në Dresden kundër "kriminelëve që kërkojnë azil” dhe kundër “islamizimit” të vendit....

15 December, 2014Lexo më shumë

Befason Merkel: Gazsjellësi Rrjedha e jugut nuk është i vdekur

Kancelarja gjermane Angela Merkel ftoi të hënën Bullgarinë që të fillojë bisedimet e reja më Rusinë për gazsjellësin Rrjedha e jugut pasi që Moska hoqi dorë nga ky projekt në dobi të drejtimit të ri furnizues përmes Turqisë. ...

15 December, 2014Lexo më shumë

Një veteran lufte vrau pesë persona në rrethinë të Filadelfias

Policia e shtetit federal amerikan Pennsylvania e ka rrethuar një shtëpi në rrethinat e Philadelphias një mashkull i cili besohet se ka vrarë të paktën pesë persona....

15 December, 2014Lexo më shumë

Policia speciale futet në kafeteri, dy pengje vriten

Situata në qytetin australian Sydney, ku të paktën 13 persona mbaheshin peng nga ana e rrëmbyesve mori epilogun. Policët u futën në kafeteri, me ç’rast ndodhi një përleshje e rreptë me armë zjarri, gjatë së cilës dy persona vdiqën, kurse tre pengjeve të tjera mjekët po përpiqen t’ua shpëtojnë jetën. ...

15 December, 2014Lexo më shumë

Erdogan porosit BE-në të mos përzihet në punët e regjimit të tij

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan ka thënë se bastisjet e fundjavës kundër mediave opozitare janë përgjigje ndaj “operacioneve të pista” të armiqve politikë....

15 December, 2014Lexo më shumë

Ky është personi që po mban 15 pengje në një kafiteri në Sydney (Foto)

Person i armatosur i cili po mbanë peng 15 njerëz në një kafiteri në Sydney është një sheik i vetëshpallur nga Irani i cili është liruar me kusht, pasi akuzohet se ka vrarë ish gruan e tij, dhe ka qenë i akuzuar për sulme të shumta seksuale. ...

15 December, 2014Lexo më shumë

Pas Sydney-t pengmarrje edhe në Belgjikë (Foto)

Katër meshkuj të armatosur thuhet se kanë marrë peng një person në qytetin e Ghent-it në Belgjikë. ...

15 December, 2014Lexo më shumë

Pengmarrja në Sydney, pretendohet për katër bomba

E plotësuar – 09:50: Channel Ten ka biseduar me dy nga pesë pengjet që kanë arritur të arratisen nga kafiteria ku një person i armatosur po mbanë të ngujuar dhjetëra persona. ...

15 December, 2014Lexo më shumë

Islam, 17 vjeçari që ka fituar 72 milionë dollarë (Video)

Nuk i ka mbushur ende 18 vjet, por vlerësohet se përmes tregut të aksioneve me të cilin merret që nga mosha nëntëvjeçare, ka fituar më shumë se 72 milionë dollarë....

14 December, 2014Lexo më shumë

Qeveria e Erdoganit arreston 24 gazetarë, reagon BE-ja

Zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian kanë kritikuar ashpër arrestimin masiv të përfaqësuesve të medias dhe gazetarëve në Turqi....

14 December, 2014Lexo më shumë

Derdhje gjaku për të shënuar vdekjen e nipit të Profetit Muhamed (Foto)

Burra myslimanë shiitë qëllojnë trupat e tyre me zinxhirë për të treguar respekt për figurën e martirizuar fetare. ...

14 December, 2014Lexo më shumë

Putini tërbohet nga Kongresi amerikan

Rusia në prag të takimit të shefave të diplomacive amerikane e ruse, ka kërcënuar SHBA-të me hakmarrje për arsye të nxjerrjes së ligjit që lejon aplikimin e sanksioneve të reja ndaj Moskës, shkaku i përzierjes së saj në konfliktin e Ukrainës. ...

14 December, 2014Lexo më shumë

Protestat e detyrojnë në dorëheqje kryeministrin e Haitit

Kryeministri i Haitit, Laurent Lamothe ka dhënë dorëheqje, pas protestave të dhunshme anti-qeveritare për shkak të vonimit të mbajtjes së zgjedhjeve të reja....

14 December, 2014Lexo më shumë

Rënia e vlerës së aksioneve, ekonomia botërore në rrezik

Në bursat botërore çmimet e aksioneve javën e kaluar kanë rënë dukshëm, sepse investitorët se rënia e çmimit të naftës së papërpunuar nuk është e vetmja pasojë e kërkesës jo të fortë globale, por edhe dobësi e ekonomive më të mëdha botërore, që do të mund të bartej edhe në tregjet tjera....

14 December, 2014Lexo më shumë

Koha për marrëveshje për mbrojtjen e globit

Anëtarët e Kombeve të Bashkuara kanë arritur një marrëveshje për atë se si shtetet duhet të trajtojnë ndryshimin e klimës....

14 December, 2014Lexo më shumë

SHBA miraton buxhetin ushtarak 2015 dhe ai është…

Senati amerikan ka miratuar sot buxhetin ushtarak për vitin 2015, i miratuar më parë nga Dhoma e Përfaqësuesve....

13 December, 2014Lexo më shumë

Dilema e Turqisë: Gazsjellësin “Tanap”, apo “Turkish Stream” propozuar nga rusët?

Rrëzimi i gazsjellësit “South Stream” e ka detyruar Rusinë të kërkojë rrugë të reja. Dhe rruga drejt tregut europian, prej nga Rusia është përjashtuar së fundi, është Turqia. ...

13 December, 2014Lexo më shumë

Fluturimi i parë në botë i “Jetman” mbi shkretëtirat e Dubait (Video)

Një ish-pilot luftarak dhe mbajtës i rekordit Guinness, i njohur për marifetet e tij si “Jetman”, ka kryer një marifet të ri. Zvicerani Yves Rossy ka fluturuar mbi shkretëtirat e Dubait duke konkurruar një avion të vërtetë. ...

13 December, 2014Lexo më shumë

Tallen me të moshuarin duke e qëlluar me shuplaka në kokë (Video)

Dy banditë kanë sulmuar një të moshuar në një tren në Chicago, duke e qëlluar me shuplaka në kokë. Policia po e heton rastin, me qëllim kapjen e autorëve. ...

13 December, 2014Lexo më shumë

Problemet në sistemin kompjuterik, shkaktojnë kaos në trafikun ajror në Londër

Ndërprerjet e fluturimeve në aeroportet e Britanisë së Madhe janë shkaktuar nga një “dështim i ri i sistemit kompjuterik, i cili nuk ka ndodhur kurrë më parë”, ka bërë të ditur Shërbimi Kombëtar i Trafikut Ajror....

13 December, 2014Lexo më shumë

Ndihma ushtarake e SHBA-ve për Ukrainën acaron Moskën

Rusia ka shprehur keqardhje të thellë në lidhje me legjislacionin e ri amerikan, sipas të cilit, do të miratohen sanksione të reja ndaj Rusisë si dhe do ti lejohet administratës së presidentit Obama që të ofrojë ndihma për ushtrinë ukrainase....

13 December, 2014Lexo më shumë

Talebani hedh vetën në erë në zyrën e shefit të policisë (Video)

Një ngjarje shokuese ka ndodhur në fund të nëntorit në kryeqytetin afgan Kabul, , ku një taleban hodhi veten në erë në një përpjekje për të vrarë shefin e policisë....

12 December, 2014Lexo më shumë

Rusia provokon ushtarakisht NATO-n në Baltik

Ministri i mbrojtjes i Polonisë, Tomasz Siemoniak, ka thënë se ushtria e Rusisë është e angazhuar në një aktivitet të gjerë “të paprecedent” rreth rajonit të Baltikut....

12 December, 2014Lexo më shumë

Superbakteri kërcënon njerëzimin, çdo vit 10 milionë njerëz më pak

Dhjetë milionë njerëz anembanë rruzullit tokësor nga viti 2050 do të vdesin çdo vit në qoftë se deri atëherë nuk zbulohet ndonjë lloj krejtësisht i ri i antibiotikëve, që do të mund të luftonte me sëmundjet që do të paraqiten si pasojë e imunitetit të baktereve nga përdorim i tashëm i ilaçeve, tërheq vërejtjen një studim i ri....

11 December, 2014Lexo më shumë

Provokimet e Rusisë: NATO përgatit përgjigjen

Tash e ca kohë, madje edhe këto ditë po vërehet një aktivitet i paparë i flotës baltike dhe asaj ajrore ruse. ...

11 December, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bike Rivals
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bow Master
  • Play Rock Wheels