Bota – Page 597 – Lajmi.net

Aktuale

Kleriku mysliman kërkon të bombardohen të gjitha grupet militante

Një klerik i shquar mysliman ka thënë se koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, që po bombardon kryengritësit e grupit militant Shteti Islamik, duhet ta zgjerojë hapësirën e veprimit dhe të përfshijë edhe grupe tjera militante që po ia humbin shkëlqimin fesë islame....

3 December, 2014Lexo më shumë

Afganistani kërkon lejeqëndrim për 760 mijë afganë në Iran

Afganistani do të kërkojë nga qeveria iraniane që t’iu zgjasë vizat edhe për së paku një vit rreth 760 mijë refugjatëve afganë të cilët nuk kanë dokumente dhe rrezikojnë dëbimin nga Irani....

3 December, 2014Lexo më shumë

Evropa “lanson” raketën “Ariane 6”

Shtetet anëtare të Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA) kanë miratuar në Luksemburg fondin për zhvillimin e një rakete të re, e cila do të zëvendësojë paraardhësen e saj të vlerësuar si shumë të suksesshme....

3 December, 2014Lexo më shumë

Lufta do të vazhdojë derisa të mposhtet “Shteti Islamik”

Lufta e koalicioni ndërkombëtarë të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara kundër grupit militant të Shtetit Islamik (IS), mund të marrë vite të tëra, ka thënë të mërkutrën në Bruksel, Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry....

3 December, 2014Lexo më shumë

Irani mohon ta ketë bombarduar “Shtetin Islamik”

E plotësuar: Një zyrtar i lartë iranian, duke folur për Reuters me kusht anonimiteti, ka mohuar se nga Irani ka pasur sulme ajrore në drejtim të militantëve të Shtetit Islamik në Irak, ashtu sikurse ka njoftuar Pentagoni....

3 December, 2014Lexo më shumë

Barack Obama e ka një bust në planetin Mars?!

Entuziastët e mjeteve të paidentifikuara fluturuese (UFO) thonë se kanë vërejtur kokën e presidentit amerikan Barac Obama në sipërfaqe të planetit Mars. ...

2 December, 2014Lexo më shumë

Egjipt, dënime me vdekje për 188 persona që vranë 13 policë

Gjykata e Egjiptit ka dënuar me vdekje 188 persona për shkak të vrasjes të së paku 13 policëve gjatë dhunës në muajin gusht 2013, pas shpërndarjes së protestës së qetë të militantëve të presidentit të rrëzuar Mohamed Morsi, deklaroi përfaqësuesi i gjykatës. ...

2 December, 2014Lexo më shumë

Detroiti pa rrymë, evakuohet qendra

Qyteti amerikan Detroit ka mbetur të martën pa energjie elektrike, ndërsa arsyeja e avarisë ende nuk dihet, njoftoi zëdhënësi i kompanisë energjetike. ...

2 December, 2014Lexo më shumë

Zbulohet teknologjia e prodhimit të benzinës nga – uji (Video)

Një ekip i inxhinierëve gjermanë ka hyrë në fazën përfundimtare të makinës e cila do të mund të bënte revolucion në industrinë automobilistike pasi që prodhojnë benzinë nga – uji!...

2 December, 2014Lexo më shumë

NATO formon forcat e përkohshme për mbrojtje nga Rusia

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg njoftoi të martën ën Bruksel se vendet anëtare të kësaj organizate kanë miratuar formimin e një force të përkohshme ushtarake për reagim të shpejt, e cila do të jetë operative nga fillimi i vitit 2015, kurse pastaj do të shndërrohet në forcë të përhershme për mbrojtje nga Rusia dhe kërcënimet tjera....

2 December, 2014Lexo më shumë

Edhe Parlamenti i Francës votoi pro njohjes së shtetit palestinez

Deputetët e Parlamentit të Francës kanë miratuar të martën me shumicë votash një rezolutë, duke ftuar qeverinë të njohë shtetin palestinez në kuadër të marrjes së një zgjidhjeje përfundimtare të konfliktit....

2 December, 2014Lexo më shumë

Menaxheri i “Coca Cola” në Rusi, zhduket në mënyrë misterioze

Drejtori i stabilimentit të “Coca Cola” në Rusi, është zhdukur në mënyrë misterioze. ...

2 December, 2014Lexo më shumë

Policët amerikanë do t’i mbajnë kamerat në gjoks

Presidenti amerikan, Barak Obama i ka kërkuar Kongresit miratimin e fondit prej 263 milionë dollarësh, që do të përdorët për pajisjen e policisë me kamera, të cilat do t’i mbajnë në gjoks derisa janë në detyrë. ...

2 December, 2014Lexo më shumë

Lajmi i shekullit: Sida po kthehet në një sëmundje jo vdekjeprurëse

Nëse jeni të frikësuar se do të mund të infektoheni me HIV, tani keni më pak arsye për këtë. Kohëve të fundit virusi ka evoluar në atë mënyrë duke u bërë më i dobët dhe më pak i rrezikshëm për shëndetin e njeriut. ...

2 December, 2014Lexo më shumë

OKB-ja i lë pa bukë refugjatët sirianë

Programi Botëror i Ushqimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara ka pezulluar ndihmën për 1.7 milion refugjatë sirianë, për shkak të krizës financiare, ka njoftuar të marën zyra e kësaj agjencie në Romë....

2 December, 2014Lexo më shumë

Kenia, pushkatohen 36 punëtorë të krishterë

Al Shabab të martën ka pushkatuar 36 punëtorë të një gurthyesi në afërsi të qytetit Mandera të Kenias. Sulmuesit i ndanë punëtorët myslimanë nga të krishterët, dhe i pushkatuan këta të fundit.   ...

2 December, 2014Lexo më shumë

Arrestohen gruaja dhe djali i liderit të ISIS-it al-Baghdadi

Ushtria libaneze ka arrestuar gruan dhe djalin e Abu Bakr al-Baghdadi, liderit të Shtetit Islamik të Irakut dhe Levantit....

2 December, 2014Lexo më shumë

Dokumenti sekret: Gjermania lufton ndikimin rus në Ballkanin perëndimor

Një dokument i qeverisë gjermane tërheq vërejtjen në rritjen e ndikimit rus në rajon, veçmas në Serbi dhe Bosnjë e Hercegovinë. ...

1 December, 2014Lexo më shumë

Rusia çmon përvojat turke në shëndetësi, investohen 400 milionë dollarë

Fondi rus për investime direkte dhe holdingu ndërtimor turk Renesans nënshkruan të hënën një memorandum bashkëpunimi që parasheh investime të përbashkëta në zhvillimin e sektorit të mbrojtjes shëndetësore, ndërtimi të qendrave tregtare, por edhe të projekteve infrastrukturore në vlerë deri në 400 milionë dollarë. ...

1 December, 2014Lexo më shumë

Sulmet kundër IS-it, goditet edhe grupi Khorasan

Që nga dita e premte, Shtetet e Bashkuara kanë realizuar 55 sulme ajrore kundër militantëve të Shtetit Islamik në Siri dhe Irak....

1 December, 2014Lexo më shumë

Rusia detyrohet të heq dorë nga gazsjellësi “Rrjedha Jugore”

Presidenti rus, Vlladimir Putin ka thënë sot se Rusia do të heqë dorë nga gazsjellësi “Rrjedha jugore” nëse Bashkimi Evropian është kundër tij....

1 December, 2014Lexo më shumë

S’ka para, OKB ndërpret ushqimet për sirianët

Me dimrin në derë dhe me luftën që duket se nuk ka fund, sirianët e zhvendosur nga zonat e konfliktit dhe të strehuar në kampet e ngritura në vendet fqinje përgatiten për një tjetër lajm të keq. ...

1 December, 2014Lexo më shumë

Xhihadistët vranë 16 ushtarë irakianë

Militantët e Shtetit Islamik kanë vrarë të hënën 16 ushtarë irakianë, gjatë një sulmi në një pikë kufitare me Sirinë....

1 December, 2014Lexo më shumë

Putin dhe Erdogan kanë të përbashkëta

Presidenti rus Vladimir Putin viziton sot Ankaranë, ku do të takohet me homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan, për të biseduar për politikat e jashtme, energjinë dhe për marrvëveshjen tregtare e cila kap vlerën prej 100 miliardë dollarësh....

1 December, 2014Lexo më shumë

ISIS posedon bombën e shkatërrimit në masë, kërcënohet Londra

Militantët e Shtetit Islamik të ISIS kanë në posedimin e tyre, një nga armët më të rrezikshme të shpikura ndonjëherë nga njeriu, “Bombën e Pistë”. ...

1 December, 2014Lexo më shumë

Sërish përleshje në Hong Kong (Foto&Video)

Policia në Hong Kong janë përleshur sërish me aktivistët pro-demokracisë, të cilët po përpiqen të rrethojnë zyrat qeveritare, me synim që të pengojnë funksionimin e qeverisjes lokale të nënshtruar ndaj Pekinit....

1 December, 2014Lexo më shumë

ISIS rrëmben një femër kanadeze

Kanadaja ka pranuar se është në dijeni të raportimeve se një shtetase e saj mund të jetë rrëmbyer në Siri, për të cilën thuhet se ka qenë duke luftuar përkrah forcave kurde në Kobane....

30 November, 2014Lexo më shumë

Fëmijët gjejnë trupin e një foshnje të varrosur në plazhin australian

Trupi i një foshnje është gjetur nga disa fëmijë që po luanin në një plazh në Sydney të dielën. Ai ishte i varrosur shumë afër sipërfaqes së tokës. ...

30 November, 2014Lexo më shumë

Dy meshkuj me fat, shpëtojnë pa përfunduar në gropë (Video)

Dy meshkuj kanë pasur një arratisje me fat pasi vetura e tyre u gëlltit nga një gropë e hapur në një rrugë në Kinë. ...

30 November, 2014Lexo më shumë

Biznesmeni skocez i dyshuar për mashtrim fshihej në Shqipëri

Biznesmeni i arrestuar për mashtrim në Britaninë e Madhe, ka qenë i fshehur në Shqipëri gjatë këtij viti....

30 November, 2014Lexo më shumë

Imazhi i shpresës – fotografia që po bënë xhiron e botës

Fotografia ku shihet një djalosh me ngjyrë teksa i hidhet në krahë dhe e përqafon plotë lot një polic të bardhë nga Portland, po cilësohet si imazhi i shpresës....

30 November, 2014Lexo më shumë

Zviceranët kundërshtojnë kufizimin e imigracionit

Votuesit në Zvicër kanë hedhur poshtë propozimin për kufizimin e imigracionit në jo më shumë se 0.2 për qind të popullsisë....

30 November, 2014Lexo më shumë

Tajvanezët ikin nga qytetet në fshatra, e duan bujqësinë!

Për dhjetëvjeçarë të tërë Tajvani ishte përqendruar në industritë e veta të teknologjisë së lartë, gjë që ka rezultuar me migrimin e popullsisë prej viseve urbane rurale drejt qyteteve, por tash po ndodh një proces në kahje të kundërt....

30 November, 2014Lexo më shumë

Një 13-vjeçar amerikan gjendet pas 4 vjetësh

Fëmija i cili ishte ishtë zhdukur katër vjet më parë, është gjetur i fshehur në një shtëpi në Atlanta të SHBA-ve....

30 November, 2014Lexo më shumë

Papa përfundon vizitën në Turqi, lutje për Ukrainën

Papa Françesku dhe lideri shpirtëror gjithortodoksë me seli në Stamboll, Bartolomeu, kanë bërë thirrje për paqe në Ukrainë, duke kërkuar nga të gjitha palët që të ndjekin dialogun, bazuar në të drejtën ndërkombëtare....

30 November, 2014Lexo më shumë

Vriten 50 pjesëtarë të IS në Kobane

Të paktën 50 xhihadistë të grupit Shteti Islamik (IS) janë vrarë gjatë 24 orëve të fundit në sulme vetëvrasëse me bomba dhe sulme ajrore në qytetin Kobane, në afërsi të kufirit sirian-turk. ...

30 November, 2014Lexo më shumë

Moldavianët zgjedhin: “BE-në apo Rusinë”

Në Moldavi qytetarët zgjedhin këtë të diel deputetët të cilët do të përfaqësojnë vendin në katër vjetët e ardhshëm....

30 November, 2014Lexo më shumë

Turqia bashkëpunon hapur me IS?

Grupi militant Shteti Islamik (IS) gjatë së shtunës ka nisur një sulm në qytetin kufitar sirian afrë territorit të Turqisë Kobane, tha për agjencinë amerikane të lajmeve AP një zyrtar kurd. ...

30 November, 2014Lexo më shumë

Lirimi i Mubarakut shkakton dhunë në Kajro, dy të vrarë

Policia në Egjipt ka përdorur topa uji dhe gaz lotsjellës për të shpërndarë mbi 1,000 protestues në qendër të kryeqytetit Kajro. Me këtë rast janë vrarë dy protestues. ...

30 November, 2014Lexo më shumë

Polici Wilson vetëlargohet nga detyra në Ferguson

Darren Wilson, i cili ka qëlluar për vdekje adoleshentin me ngjyrë, Michael Brown, ka dhënë dorëheqje....

30 November, 2014Lexo më shumë

Gjermania nderon studenten që u vra në mbrojtje nga dhunimi të dy grave

Mijëra njerëz kanë ndezur qirinj në Gjermani për të nderuar janë stendenten e cila u rrah për vdekje pasi pengoi një grup meshkujsh që po tentonin të dhunonin dy femra....

29 November, 2014Lexo më shumë

Sarkozi zgjidhet në krye të partisë opozitare

Ish-Presidenti i Francës, Nikolas Sarkozi, është zgjedhur në krye të partisë opozitare, UMP, diçka që shihet si fillim i rrugës së tij drejt presidencës....

29 November, 2014Lexo më shumë

Vëllezërit mbysin motrën shtatzënë për të mbrojtur nderin

Një vajzë 19-vjeçare shtatzënë është gjetur e vdekur në një kanal pasi vëllezërit e saj e mbytën për të mbrojtur nderin e familjes, ka bërë të ditur policia në Indi....

29 November, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bike Rivals
  • Play Supercar Showdown
  • Play Bow Master Japan
  • Play World Soccer Champion