Bota – Page 570 – Lajmi.net

Aktuale

Kopshti 10 milion dollarësh

Një çift nga Kalifornia veriore ishin duke ecur me qenin e tyre, kur ata zbuluan disa monedha ari në vlerë prej 10 milion dollarësh....

26 February, 2014Lexo më shumë

Europa në hall me xhihadistët

Europa duket në alarm nga numri në rritje i xhihadistëve që nga shtetet perëndimore shkojnë të luftojnë në Siri. Kthimi i tyre shihet me rrezik. Sipas ekspertëve, ata lidhen përmes mediave sociale. Raport i Zërit të Amerikës....

25 February, 2014Lexo më shumë

Gripi ua merr jetën 58 personave në Greqi

“Është tragjike që për vaksinën që kushton vetëm 6 euro, të humbasin jetë njerëzore”, thekson Shoqata e Mjekëve të Athinës. ...

24 February, 2014Lexo më shumë

Fletarrest për Viktor Yanukovych

Yanukovych akuzohet për krime masive ndaj protestuesve të cilët u ngritën muajin e kaluar dhe këtë muaj kundër regjimit të tij....

24 February, 2014Lexo më shumë

Suitat më të shtrenjta të hoteleve në botë

Nëse keni para dhe dëshironi që të keni shërbimin në nivel, vizitoni këto hotele, në qoftë se ju bjen rruga andejpari. Ju prezantojmë suitat më të shtrenjta në botë, të cilat plotësojnë çdo teke tuajën. Shkoni, nëse keni para....

22 February, 2014Lexo më shumë

Ribashkimi korean pas 60 vjetësh

Familje koreanojugore dhe veriore janë ritakuar pas shumë dekadash. Njerëz nga Korea e Jugut u lejuan që të shkonin të takonin familjarët e tyre në Korenë e Veriut. Një mrekulli e vërtetë. Por, u lejuan të takohen me kusht të mos flisnin për politikë....

21 February, 2014Lexo më shumë

Nënshkruhet marrëveshja në Ukrainë

Është nënshkruar një marrëveshje për ndalimin e krizës politike në Ukrainë. Kjo marrëveshje është nënshkruar nga Presidenti dhe lideri i Opozitës në Ukrainë me ndërmjetësim të BE’së. ...

21 February, 2014Lexo më shumë

Kina kundër takimit Barack Obama- Dalai Lama

Kina e quan Dalai Laman një “ujk në lëkurë qengji” i cili kërkon të përdorë metoda të dhunshme për at formuar një shtet të pavarur të Tibetit. Dalai Lama thotë se dëshiron vetëm një autonomi të vërtetë dhe mohon se po evokon përdorimin e dhunës....

21 February, 2014Lexo më shumë

Presidenca e Ukrainës konfirmon marrëveshjen, opozita hesht

Presidenca e Ukrainës ka konfirmuar arritjen e një marrëveshjeje që i jep fund dhunës së përgjakshme, por opozita dhe ndërmjetësuesit e BE’së nuk e kanë konfirmuar këtë. Presidenca thotë se kjo marrëveshje do të nënshkruhet sot në mesditë....

21 February, 2014Lexo më shumë

Danimarka ndalon prerjen e Kurbanëve

Danimarka ka nxjerr një ligj i cili parandalon therjen e kafshëve për shkak të ritualeve fetare. Më të pakënaqurit nga ky ligj sigurisht që janë hebrenjtë dhe myslimanët, të cilët si pjesë të ritualeve të tyre fetare kanë edhe therjen e kafshëve....

20 February, 2014Lexo më shumë

Cicërima tmerruese e mjekes ukrainase

Gjatë ditës së sotme, shumë veta u tronditën nga një cicërimë e bërë nga një mjeke ukrainase. Cicërima është bërë nga Olesya Zhukovskaya, një infermiere dhe protestuese në Kiev, disa orë më parë. Cicërima, e shkruar në gjuhën ukrainase, thotë “Po vdes”....

20 February, 2014Lexo më shumë

Kidnapohen 67 policë në Ukrainë

Përderisa trazirat po vazhdojnë, protestuesit në Ukrainë kanë marrë peng 67 policë që po mbahen në një ndërtesë në qendër të Kievit. ...

20 February, 2014Lexo më shumë

Shokuese: Qeni i shtëpisë mbyt foshnjën 6 ditëshe

Foshnja gjashtëditëshe Eliza-Mae ka qëndruar në shtëpi vetëm dy ditë pasi ka kaluar kohën në kujdes intensiv pas lindjes. Nëna e tmerruar u pa duke vrapuar në rrugë dhe duke bërtitur pasi e gjeti vajzën e sapolindur të mbytur nga qeni i shtëpisë....

19 February, 2014Lexo më shumë

Jeta me kalin brenda shtëpisë

Nasar, një kalë tre vjet e gjysmë arab, u rehatua në shtëpinë e Stephanie Arndt dhe tani nuk do që të dalë më nga aty. Arndt mendoi që ta marrë kalin brenda shtëpisë për t’i shpëtuar uraganit Xaver i cili përshkoi Gjermaninë në dhjetor të vitit të kaluar....

18 February, 2014Lexo më shumë

Pastruesi i dritareve trashëgon pasurinë e pronares së vdekur

Albert Pearce, një pastrues dritaresh ka fituar trashëgiminë e një zonje. Julie Spalding e cila ka vdekur në 2008, kishte vendosur që pasurinë prej 300 mijë funtesh t’ia linte atij. Kjo gjë ka zgjuar kundërshti te nipi i saj që e ka dërguar rastin në gjykatë....

18 February, 2014Lexo më shumë

Vendet e preferuara për të marrë një PO

Për të propozuar për martesë duhet gjetur vendi dhe koha e duhur. Shikoni më poshtë dhjetë vendet më të mira ku mund të propozoni të dashurën tuaj. Sepse preferohet që propozimet për martesë të bëhen gjatë udhëtimeve. ...

16 February, 2014Lexo më shumë

Kush ia nisi luftës ma i pari?

Gjermania, Astro-Hungaria, Rusia, Serbia, Britania? Kush nga këto shtete filloi e para Luftën e Parë Botërore? Lexoni dhjetë interpretime të historianëve të ndryshëm, të cilët japin mendimet e tyre për këtë çështje....

15 February, 2014Lexo më shumë

Princat Punëtorë

Princat William dhe Harry kanë dhënë kontributin e tyre për të shpëtuar disa zona nga vërshimet në Angli. Ata janë parë duke bartur thasë prej rëre, për të ndërtuar mure mbrojtëse që do parandalonin vërshimet. Shikoni fotot, ku Princat punojnë si krejt tjerët....

15 February, 2014Lexo më shumë

Në shtëpinë e Stalinit

Shtëpia e Joseph Stalinit është shndërrruar në një atraksion turistik, teksa po mbahen Lojërat Olimpike Dimërore në Sochi. Vizitorët mund ta kalojnë natën në shtëpinë e diktatorit për vetëm 200 dollarë....

14 February, 2014Lexo më shumë

Stuhi e fuqishme godet Britaninë

Erëra të forta, prej 100 kilometra në orë, janë duke e goditur Britaninë dhe Uellsin. Kjo stuhi e fuqishme ka shkaktuar shumë vërshime. Për më tepër, nuk ka shenja se moti do të ndryshojë. Shikoni fotografitë brenda. ...

12 February, 2014Lexo më shumë

Obama krahason Britaninë dhe Francën me dy vajzat e tij

Presidenti i SHBA’ve, Barack Obama, ka thënë se të zgjedhësh në mes të Britanisë dhe Francës, si aleatin më të afërt të SHBA, për të është njësoj sikurse të zgjedh njërën prej dy vajzave të tij....

12 February, 2014Lexo më shumë

Fotografitë që t’i çelin sytë

Nacional Geographic ka zgjedhur 7 fotografitë finaliste për fotografinë më të mirë udhëtuese. Momente interesante që vetëm një aparat fotografik mund t’i kap dhe t’i përjetësojë ato....

11 February, 2014Lexo më shumë

Bisedime historike Kinë-Tajvan

Kina dhe Tajvani bisedojnë ndërmjet vete për herë të parë që nga viti 1949. Zgjedhin një qytet simbolik, të dashur për të dyja palët për ta thyer akullin dhe shpresojnë për progres në bisedime të mëtejme....

11 February, 2014Lexo më shumë

Urat që t’i shtijnë ethet

Urat ndërtohen në mënyra të ndryshme, me mjete të ndryshme. Disa janë thjesht staza të ecjes të ndërtuara me litar, e të tjerat janë të ndërtuara dhe mund të quhen kryevepra të ndërtimit. Shikoni disa nga urat më të frikshme në botë....

9 February, 2014Lexo më shumë

Ja për çka jepet dorëheqje në vende të civilizuara

Ministri Britanik i Emigracionit, Mark Harper, ka dhënë dorëheqje sot nga posti i tij për shkak se një të punësuare si pastruese në banesën e tij nuk i është dhënë leja e punës nga autoritetet britanike. Merrni mësim....

8 February, 2014Lexo më shumë

Shokuese: Restoranti që shërbeu mish njeriu

Autoritetet e shtetit Anambra të Nigerisë kanë mbyllur një restorant në këtë vend, pasi kanë zbuluar se aty është ofruar mish njeriu si ushqim....

8 February, 2014Lexo më shumë

Lirohet italiania që shpëtoi macen në Kosovë

Doktoresha ushtarake Barbara Balanzoni është liruar nga një gjykatë ushtarake italiane. Gjatë detyrës ushtarake në Kosovë, ajo kishte ndihmuar një mace dhe për këtë ishte akuzuar se kishte shkelur protokollin ushtarak. ...

7 February, 2014Lexo më shumë

Anija spanjolle ndahet në dysh

Një anije e mallrave spanjolle e quajtur “Luno” është ndarë në dysh, pasi që valët e fuqishme e kishin goditur atë. Helikopterët ushtarakë francezë janë munduar që ta sjellin atë në breg. I gjithë ekuipazhi është evakuuar me helikopterë....

6 February, 2014Lexo më shumë

Letër dashurie për Tony Blair

Ish-bashkëshortja e Rupert Murdoch, Wendi Deng, thuhet të ketë shkruar një letër ku tregon admirimin e saj për “trupin, këmbët, prapanicën dhe sytë e kaltër”, të ish-Kryeministrit britanik Tony Blair....

5 February, 2014Lexo më shumë

Tradhtia e Clinton, Akti II

Monica Lewinsky nuk ishte femra e vetme me të cilën Bill Clinton e tradhtoi bashkëshorten e tij, Hillary. Tash, në skenë doli edhe afera e dytë ‘zyrtare’ e ish Presidentit amerikan. Bëhet fjalë për bukuroshen Elizabeth Hurley, e cila flitet se e kishte një afërë njëvjeçare me Clinton. Madje, ky i fundit ia hiqte të […]...

5 February, 2014Lexo më shumë

Ka edhe dashuri mes protestuesve e policisë

Piano në rrugë gjatë protestës në Ukrainë, puthje për policët në Kolumbi, tortë për ditëlindjen e policit nga një protestues në një vend tjetër dhe çaj për protestuesit nga policia në Angli. Edhe këto janë protesta. ...

4 February, 2014Lexo më shumë

Rrëfimi i një të humburi në det

I humburi në det Jose Salvador Alvarenga tregon për udhëtimin e tij të pabesueshëm prej 13 muajsh mbi ujë, pasi ka udhëtuar nga Meksika në atolin Pacifik. Thotë se donte ta vriste veten, por fjalët e para kur pa tokën ishin: “O, Zot!”...

3 February, 2014Lexo më shumë

Pse duhet vizituar Kosovën

Është evidente se ne, kosovarët, i dimë gjërat e veçanta që i ka vendi ynë. Por, është më interesante dhe e bukur kur ndonjë vizitor i huaj shkruan për to. Një vizitore nga Washingtoni tregon se pse duhet parë Kosovën....

2 February, 2014Lexo më shumë

Valltarja kërcënon Vëllazërinë Myslimane

Sama el-Masry është duke kërcënuar se do “ua çjerrë maskat” Vëllazërisë Myslimane në Egjipt. Ajo do të garojë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Të shohim se çfarë do të bëjë....

1 February, 2014Lexo më shumë

Ukraina në flakë, Presidenti në pushim

Presidenti i Ukraninës, Viktor Yanukovych, ka marrë pushim mjekësor pasi ka disa probleme me frymëmarrje dhe gjithashtu ka pasur temperaturë të lartë. Nuk dihet deri kur do të zgjasë ky pushim, e në anën tjetër vendi i tij është përfshirë në protesta të mëdha....

30 January, 2014Lexo më shumë

Ajo i dhuroi veshkën, ai e tradhtoi

Samatha Lamb ia ka shpëtuar jetën burrit të vet, duke ia dhuruar atij veshkën e saj. Por, pasi që ai u shërua, u nda nga ajo. Tash, ajo po kërkon ta rikthejë veshkën. Ky është një rrëfim që vjen nga Anglia....

29 January, 2014Lexo më shumë

Kujtoni kosovarët, shpëtoni sirianët

Progami i evakuimit të refugjatëve në Kosovë u tregua i suksesshëm sepse në të ishin të përfshirë i gjithë lidershipi në Britani të Madhe. The Independent ka një porosi për Kryeministrin David Cameron....

29 January, 2014Lexo më shumë

Përmendoret më të shëmtuara në botë

Monumentet që prej ideatorëve dhe krijuesve të tyre janë konsideruar si gjeniale, kanë dalë të jenë monumente të shëmtuara. Anipse këto monumente u janë dedikuar ngjarjeve të rëndësishme historike, pamja e tyre ka hedhur poshtë çdo vlerë....

28 January, 2014Lexo më shumë

Kim Jong-Un shfaros familjen xhaxhait

Fëmijët, nipërit, e xhaxhait të liderit të Koresë së Veriut, janë vrarë menjëherë pasi Jang Song-Thaek u ekzekutua më 12 dhjetor. Kjo besohet të jetë spastrimi më i madh i një familjeje të nivelit të lartë dhe me lidhje të afërta me liderin e këtij vendi....

27 January, 2014Lexo më shumë

Ëmbëlsimi i bisedimeve të ‘hidhura’ siriane

Bisedimet për arritjen e paqes në Siri po mbahen në një ambient luksoz në Montreux dhe pritet që ato të 'ëmbëlsohen', në mënyrë që të arrihet paqja sa më shpejt. Verëra? Francezët ia kanë marrë dorën kësaj pune. Kujtoni negociatat për Kosovën në Rambouillet. ...

26 January, 2014Lexo më shumë

Jeta e çuditshme e Valérie Trierweiler

François Hollande dhe Valérie Trierweiler përfundimisht janë ndarë. Ëndrrën elizeane të farkuar bashkë, tani François duhet ta vazhdojë i vetëm. Valérie nuk mundi t’i pajtojë të gjitha rolet. Le Monde i bën një profil ish gruas së Presidentit të Francës....

25 January, 2014Lexo më shumë

Njihuni me një Iran Ndryshe

Një sërë fotografish tregojnë për jetën moderne të të rinjve nga Irani. Nga ndjenja anti-amerikane e mbjellë nga Khomen’in, të rinjtë kanë nisur të përcjellin trendët që arrijnë në këtë vend nga pjesa perëndimore. DJ, alkool, e tym. Shikoni fotot brenda....

25 January, 2014Lexo më shumë

Vritet serbi që shantazhonte Mbretin e Suedisë

Mile Markovic, biznesmen serb që jetonte në Suedi, u gjet i vrarë në automobilin e tij. Ai thoshte se posedonte fotografi komprometuese të Mbretit të Suedisë, Carl XVI Gustaf, në striptiz klub. Me këto shantazhe, ai u bë i famshëm....

24 January, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

‘’Në makinë, ka njerëz që nuk do të takohen kurrë më!’’
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Stealth Sniper
  • Play Bow Master Japan
  • Play Berry Rush
  • Play iStunt 2