Bota – Page 554 – Lajmi.net

Aktuale

Tenton të vetëvritet, shpëtohet nga zjarrfikësit (Video)

Një grua ka tentuar të vetëvritet në Changchun të Kinës. Arsyet e vetëvrasjes nuk dihen por siç shihet në fotografi ajo ka tentuar të hidhet nga ballkoni....

6 December, 2014Lexo më shumë

Obama dënon vrasjen e gazetarit amerikan

Presidenti amerikan, Barack Obama, ka dënuar vrasjen e gazetarit Luke Somers, dhe ka thënë se Amerika nuk do të ndalet për shpëtimin e amerikanëve jashtë vendit....

6 December, 2014Lexo më shumë

New York: Vazhdojnë protestat për vrasjen e afro-amerikanit

Në shumë qytete në Shtetet e Bashkuara, për të tretën ditë me radhë, kanë vazhduar protestat lidhur me vendimin e Jurisë së madhe në New York, për të mos e akuzuar policin e bardhë për vrasjen e një personi afro-amerikan të paarmatosur....

6 December, 2014Lexo më shumë

​Numri mesatar i gjuhëve që flasin popujt e BE-së

Sondazhi Eurobarometer 386 i organizuar nga Komisioni Evropian i ka ndihmuar dikujt që të kuptojë për aftësitë gjuhësore të evropianëve....

5 December, 2014Lexo më shumë

Bota e fshehtë nën llogore (Foto)

Lufta e Parë Botërore ka ndodhur 100 vjet më parë, por duket se ne akoma nuk i dimë të gjitha sekretet e luftës pas llogoreve....

5 December, 2014Lexo më shumë

“Rusia pushton Ukrainën, herë me luftë, herë me gaz natyror”

Ministri i Energjisë së Ukrainës, Volodimir Demchyshyn, ka njoftuar të premten se Kievi është në proces të parapagimit të 378 milionë dollarëve në drejtim të Rusisë, për furnizim me gaz natyror....

5 December, 2014Lexo më shumë

ISIS-i shkatërron “haramin” (Foto)

Xhihadistët e “Shtetit Islamik të Irakut dhe Sirisë” (ISIS) kanë organizuar shkatërrim publik të alkoolit dhe duhanit në Tikrit të Irakut, pasi sipas tyre këto produkte janë “haram” dhe nuk duhet përdorur nga myslimanët....

5 December, 2014Lexo më shumë

Filipinasit ikin nga tajfuni (Foto)

Dhjetëra mijëra njerëz janë duke u larguar nga shtëpitë e tyre në verilindje të Filipineve duke kërkuar strehim më të sigurt në brendi të këtij shteti, pasi të shtunën në mbrëmje pritet goditja nga Tajfuni Hagupit, që aktualisht po levizë mbi oqean me shpejtësi 250 kilometra në orë. ...

5 December, 2014Lexo më shumë

Ana e errët e shkëlqimit të Dubait

Dubai është simbol i luksit, teknologjisë dhe rekordeve, por aty mund të regjistrohen jetët e dëshpëruara të punëtorëve nga Azia jugore....

4 December, 2014Lexo më shumë

Dhjetë universitetet që ju sigurojnë punë

Gjetja e një vendi pune sot është e vështirë sepse dhe ekonomia është në krizë....

4 December, 2014Lexo më shumë

E “fshin” krokodili teksa nxirrte topin e golfit nga uji

Zyrtarët e parkut kombëtar Kruger në Afrikën e Jugut kanë treguar se kafsha vrastare e ujit e rrëmbeu të riun Jacques van der Sandt duke u zhdukur nën ujë....

4 December, 2014Lexo më shumë

Kerry përdor emrin Maqedoni, Venizelos braktis konferencën

Një përplasje diplomatike ka ndodhur mes Greqisë dhe SHBA-ve, kjo për shkak të përdorimit të emrit Maqedoni gjatë një takimi të mbajtur në kobnferencën ministrore të NATO-s në Bruksel....

4 December, 2014Lexo më shumë

Fton për terrorizëm dhe vrasje në FB, mbrohet me “lirinë e shprehjes”

Një maroken, i lindur në Danimarkë, është gjetur sërish fajtor për nxitje dhe promovim të terrorizmit, kësaj radhe, përmes rrjeteve sociale....

4 December, 2014Lexo më shumë

Separatistët e pranojnë armëpushimin e propozuar nga Kievi

Disa orë pasi që presidenti ukrainas, Petro Poroshenko, e ka shpallur armëpushimin me separatistët pro-rusë nga data 9 dhjetor, edhe separatistët janë shprehur se do ta respektojnë armëpushimin në Ukrainën lindore....

4 December, 2014Lexo më shumë

Në dy shpërthime në Irak, 18 viktima

Zyrtarët në Irak kanë bërë me dije se si rezultat i shpërthimit të dy veturave bombë janë vrarë 18 persona dhe janë plagosur dhjetëra të tjerë....

4 December, 2014Lexo më shumë

Ukraina do të shpallë armëpushim më 9 dhjetor

Presidenti i Ukrainës, Petro Poroshenko tha se ushtria ukrainase do të ndalojë të shtënat me armë në drejtim të separatistëve në lindje të Ukrainës më datën 9 shtator....

4 December, 2014Lexo më shumë

BE-ja jep 180 milionë euro për refugjatët nga Siria

Komisioni Evropian ka miratuar të enjten vendimin për dhënien e 180 milionë eurove për të ndihmuar Libanin dhe Jordaninë, që të përballen me numrin e madh të refugjatëve nga Siria....

4 December, 2014Lexo më shumë

Putin: Rusëve po u vijnë ditë të vështira

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, në fjalimin e tij vjetor drejtuar kombit, të cilin e mbajti të enjten në parlament, u tha rusëve se duhet të përgatiten që të përballen me ditë të vështira që po u vijnë....

4 December, 2014Lexo më shumë

Edhe Ban i shqetësuar, liderët e Kosovës e kanë futur vendin e tyre në rrugë pa krye

Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Ban Ki-moon është i shqetësuar me zhvillimet politike në Kosovë dhe dështimin për krijimin e institucioneve, pas zgjedhjeve parlamentare të mbajtura gati gjashtë muaj më parë, më 8 qershor....

4 December, 2014Lexo më shumë

ADN e Rikardit III “vë në dyshim” fronin e Mbretëreshës Elizabeth

Në 2012 u nxorën eshtrat nga një parking makinash dhe dyshohej se ato i përkisnin Mbretit Rikardi III (Richard III). Testet e ADN-së konfirmuan atë që dyshohej me herët nga historianët, por ndezën edhe një debat delikat sa i përket fronit të Mbretërisë së Bashkuar....

3 December, 2014Lexo më shumë

Papa shkarkon komandantin e Gardës Zvicerane në Vatikan

Papa Françesku ka shkarkuar komandantin e Gardës Zvicerane, teksa raportohet se Ati i Shenjtë nuk ka qenë i kënaqur me stilin autoritar dhe tepër strikt të oficerit....

3 December, 2014Lexo më shumë

Ambasada e SHBA-ve në Turqi paralajmëron për sulme terroriste

Ambasada amerikane në Turqi ka bërë të ditur se ka marrë kërcënime nga grupet ekstremiste në këtë vend....

3 December, 2014Lexo më shumë

Putin po i frikëson fqinjët, thotë Obama

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama ka thënë se veprimet e presidentit të Rusisë, Vlladimir Putin në Ukrainë janë duke frikësuar fqinjët e tij dhe se Rusia është e izoluar plotësisht në aspektin   ndërkombëtar....

3 December, 2014Lexo më shumë

Islamikët vrasin mbi 150 njerëz në Nigeri

Së paku 150 njerëz, përfshirë 38 policë, janë vrarë të martën në një sulm të grupit terrorist islamik Boko Haram. ...

3 December, 2014Lexo më shumë

A do të jetë ky viti më i ngrohtë në Tokë?

Viti 2014 ka gjasa të bëhet viti më i nxehtë prejse kanë nisur matjet. Në dhjetë muajt e pare të sivjetmë  temperatura globale mesatare e ajrit ka qenë 0.57 gradë Celsius mbi mesataren afatgjatë....

3 December, 2014Lexo më shumë

Valuta ruse, nivel rekord i rënies

Rubla, valuta zyrtare e Rusisë, ka rënë përsëri të mrkurën, duke shënuar rekord të ri të ulët kundrejt dollarit dhe euros....

3 December, 2014Lexo më shumë

Itali, sekuestrohen 22 kg kokainë, 11 kg heroinë dhe 250 mijë euro

Me anë të një operacioni të gjerë kundër narkotikëve, policia e qytetit Bresha (Brescia) ka vënë në pranga 10 persona, mes të cilëve edhe disa shqiptarë....

3 December, 2014Lexo më shumë

Kleriku mysliman kërkon të bombardohen të gjitha grupet militante

Një klerik i shquar mysliman ka thënë se koalicioni i udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, që po bombardon kryengritësit e grupit militant Shteti Islamik, duhet ta zgjerojë hapësirën e veprimit dhe të përfshijë edhe grupe tjera militante që po ia humbin shkëlqimin fesë islame....

3 December, 2014Lexo më shumë

Afganistani kërkon lejeqëndrim për 760 mijë afganë në Iran

Afganistani do të kërkojë nga qeveria iraniane që t’iu zgjasë vizat edhe për së paku një vit rreth 760 mijë refugjatëve afganë të cilët nuk kanë dokumente dhe rrezikojnë dëbimin nga Irani....

3 December, 2014Lexo më shumë

Evropa “lanson” raketën “Ariane 6”

Shtetet anëtare të Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA) kanë miratuar në Luksemburg fondin për zhvillimin e një rakete të re, e cila do të zëvendësojë paraardhësen e saj të vlerësuar si shumë të suksesshme....

3 December, 2014Lexo më shumë

Lufta do të vazhdojë derisa të mposhtet “Shteti Islamik”

Lufta e koalicioni ndërkombëtarë të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara kundër grupit militant të Shtetit Islamik (IS), mund të marrë vite të tëra, ka thënë të mërkutrën në Bruksel, Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry....

3 December, 2014Lexo më shumë

Irani mohon ta ketë bombarduar “Shtetin Islamik”

E plotësuar: Një zyrtar i lartë iranian, duke folur për Reuters me kusht anonimiteti, ka mohuar se nga Irani ka pasur sulme ajrore në drejtim të militantëve të Shtetit Islamik në Irak, ashtu sikurse ka njoftuar Pentagoni....

3 December, 2014Lexo më shumë

Barack Obama e ka një bust në planetin Mars?!

Entuziastët e mjeteve të paidentifikuara fluturuese (UFO) thonë se kanë vërejtur kokën e presidentit amerikan Barac Obama në sipërfaqe të planetit Mars. ...

2 December, 2014Lexo më shumë

Egjipt, dënime me vdekje për 188 persona që vranë 13 policë

Gjykata e Egjiptit ka dënuar me vdekje 188 persona për shkak të vrasjes të së paku 13 policëve gjatë dhunës në muajin gusht 2013, pas shpërndarjes së protestës së qetë të militantëve të presidentit të rrëzuar Mohamed Morsi, deklaroi përfaqësuesi i gjykatës. ...

2 December, 2014Lexo më shumë

Detroiti pa rrymë, evakuohet qendra

Qyteti amerikan Detroit ka mbetur të martën pa energjie elektrike, ndërsa arsyeja e avarisë ende nuk dihet, njoftoi zëdhënësi i kompanisë energjetike. ...

2 December, 2014Lexo më shumë

Zbulohet teknologjia e prodhimit të benzinës nga – uji (Video)

Një ekip i inxhinierëve gjermanë ka hyrë në fazën përfundimtare të makinës e cila do të mund të bënte revolucion në industrinë automobilistike pasi që prodhojnë benzinë nga – uji!...

2 December, 2014Lexo më shumë

NATO formon forcat e përkohshme për mbrojtje nga Rusia

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg njoftoi të martën ën Bruksel se vendet anëtare të kësaj organizate kanë miratuar formimin e një force të përkohshme ushtarake për reagim të shpejt, e cila do të jetë operative nga fillimi i vitit 2015, kurse pastaj do të shndërrohet në forcë të përhershme për mbrojtje nga Rusia dhe kërcënimet tjera....

2 December, 2014Lexo më shumë

Edhe Parlamenti i Francës votoi pro njohjes së shtetit palestinez

Deputetët e Parlamentit të Francës kanë miratuar të martën me shumicë votash një rezolutë, duke ftuar qeverinë të njohë shtetin palestinez në kuadër të marrjes së një zgjidhjeje përfundimtare të konfliktit....

2 December, 2014Lexo më shumë

Menaxheri i “Coca Cola” në Rusi, zhduket në mënyrë misterioze

Drejtori i stabilimentit të “Coca Cola” në Rusi, është zhdukur në mënyrë misterioze. ...

2 December, 2014Lexo më shumë

Policët amerikanë do t’i mbajnë kamerat në gjoks

Presidenti amerikan, Barak Obama i ka kërkuar Kongresit miratimin e fondit prej 263 milionë dollarësh, që do të përdorët për pajisjen e policisë me kamera, të cilat do t’i mbajnë në gjoks derisa janë në detyrë. ...

2 December, 2014Lexo më shumë

Lajmi i shekullit: Sida po kthehet në një sëmundje jo vdekjeprurëse

Nëse jeni të frikësuar se do të mund të infektoheni me HIV, tani keni më pak arsye për këtë. Kohëve të fundit virusi ka evoluar në atë mënyrë duke u bërë më i dobët dhe më pak i rrezikshëm për shëndetin e njeriut. ...

2 December, 2014Lexo më shumë

OKB-ja i lë pa bukë refugjatët sirianë

Programi Botëror i Ushqimit i Organizatës së Kombeve të Bashkuara ka pezulluar ndihmën për 1.7 milion refugjatë sirianë, për shkak të krizës financiare, ka njoftuar të marën zyra e kësaj agjencie në Romë....

2 December, 2014Lexo më shumë

Kenia, pushkatohen 36 punëtorë të krishterë

Al Shabab të martën ka pushkatuar 36 punëtorë të një gurthyesi në afërsi të qytetit Mandera të Kenias. Sulmuesit i ndanë punëtorët myslimanë nga të krishterët, dhe i pushkatuan këta të fundit.   ...

2 December, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Rock Wheels
  • Play Urban Basketball
  • Play Stealth Sniper