Bota – Page 522 – Lajmi.net

Aktuale

Sulmet vetëvrasëse në Jemen lënë të vdekur mbi 60 persona

Të paktën 60 jemenë kanë mbetur të vdekur si pasojë e dy sulmeve vetëvrasëse me bombë të kryera nga mbështetësit e një grupi rebel të sektit Shia. ...

9 October, 2014Lexo më shumë

Nuk mjaftojnë vetëm sulmet ajrore!

Militantët e “Shtetit Islamik” kanë pushtuar disa pjesë të qytetit kufitar sirian të Kobanit, përkundër përpjekjeve të forcave kurde të ndihmuara nga sulmet ajrore amerikane për të mos lejuar rënien e tij. ...

9 October, 2014Lexo më shumë

Gjykata e New Yorkut shqyrton se a janë shimpanzet persona (Video)

Gjykata e Apelit e shtetit të New Yorkut do të shqyrtojë dhe vendosë se a janë lloji i majmunit shimpanze “persona”, në vend që, si konsideron tash, “gjëra”, në mënyrë që shimpanzet të mos mund të mbylleshin si qenie johumane....

9 October, 2014Lexo më shumë

Nusja më e vogël në Norvegji, 12 vjeçarja martohet të dielën?

Siç njoftoi në profilin e saj në Facebook, 12-vjeçarja do të martohet më 12 tetor, ditën e diel, për të thënë ditë “fatale” pasi burri i saj ka 37 vjet. Për fat të mirë, kjo është vetëm pjesë e një aksioni të quajtur "Plane International", të një shoqate britanike që lufton kundër martesave të hershme në pjesë të ndryshme të botës. ...

9 October, 2014Lexo më shumë

Orë policore dhe 19 të vdekur në Turqi

Autoritetet turke filluan me zbatimin e orës policore në viset në juglindje të vendit, pasi të paktrën 19 persona raportohet të jenë vrarë gjatë protestave anembanë Turqisë. ...

8 October, 2014Lexo më shumë

Xhihadistët e IS pushtojnë qytetin Kobane

Xhihadistët e “Shtetit Islamik” janë fotografuar teksa futen në rrugët e boshatisura të qytetit Kobane, pas dy ditë sulmesh ajrore të dështuara nga ana e SHBA-ve dhe avionëve luftarakë arabë, të cilët dështuan për të ndalur përparimin e IS-it në periferi....

8 October, 2014Lexo më shumë

Zvicra ndalon “Shtetin Islamik” me urdhëresë të veçantë

Qeveria e Zvicrës ka nxjerrë një urdhëresë për ndalimin e “Shtetit Islamik”, e cila hyn në fuqi të enjten dhe mbetet valide gjatë gjashtë muajve të ardhshëm....

8 October, 2014Lexo më shumë

Vdes amerikani i parë nga ebola, Teksasi në panik

Thomas Eric Duncan, amerikani i parë i prekur me virusin ebola ka ndërruar jetë në spital. Autoritetet shëndetësore në spitalin e  Teksasit kanë njoftuar se pacienti i parë i diagnostikuar me ebola në SHBA ka vdekur të mërkurën....

8 October, 2014Lexo më shumë

SHBA-të do t’ia caktojë Turqisë rolin e saj në luftë kundër IS

Pas pak orësh do të merret vendimi për rolin që do të duhet të marrë Turqia, por edhe vendet e tjera në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik (IS)....

8 October, 2014Lexo më shumë

Rusia i ofron rrymë Ukrainës, në këmbim të furnizimit të Krimesë

Rusia përpiqe ta mbështesë për muri Ukrainën sa i përket Krimesë së aneksuar nga ana e saj. Truku më i ri rus është ofrimi i furnizimit të energjisë elektrike për Ukrainën, por si këmbim kërkon që Ukraina të mos kufizojë furnizimin me energji elektrike të gadishullit të Krimesë. ...

8 October, 2014Lexo më shumë

Të rinjtë e pasur të Teheranit (foto)

Femra me bikini në pishina, makina, ora dhe sende të tjera të firmave më të shtrenjta në botë. Janë disa nga fotot që tregojnë pasurinë e të rinjve në Tehran....

8 October, 2014Lexo më shumë

Turqi: Vriten 14 protestues kurdë

Së paku 14 kurdë janë vrarë në përleshjet me policinë gjatë protestave për shkak të refuzimit të Turqisë për të ndihmuar dhe mbrojtur qytetin Kobane në Siri, që gjendet në kufi me Turqinë....

8 October, 2014Lexo më shumë

Arrestohen 14 gjykatës në Shkup

Policia e Maqedonisë ka arrestuar 14 gjykatës të Gjykatës për Kundërvajtje në Shkup, për shpërdorim të detyrës zyrtare dhe dëmtim të buxhetit të shtetit për 1.3 milion euro....

8 October, 2014Lexo më shumë

Nëse ISIL-i pushton Kobanin, kurdët do ta “pushtojnë” Turqinë

Kobani, qytet sirian, disa qindra metra larg kufirit me Turqinë, i populluar me kurdë, nëse bie në duar të militantëve sunitë të “Shtetit Islamik”, mund të jetë shkas që lufta të fillojë edhe në Turqi. ...

8 October, 2014Lexo më shumë

Një anije kozmike dhe një rrugë janë zbuluar në Hënë më 1968? (Video)

Në një foto të bërë në Hënë, në vitin 1968, sateliti vëzhgues lunar Orbiter, shihet diçka që përkujton një anije kozmike të gjatë të paktën rreth 16 kilometra, që shtrihet në kraterin Manilius. ...

8 October, 2014Lexo më shumë

Pesë sulme ajrore kundër xhihadistëve pranë qytetit Kobane

Aeroplanë të SHBA-ve, të ndihmuar edhe nga ata të Arabisë Saudite dhe Emirateve të Bashkuara Arabe, kryen sot dhe dje pesë sulme ajrore pranë qytetit sirian Kobane, në kufi me Turqinë, i cili gjatë disa ditëve të fundit ka qenë arenë luftimesh mes xhihadistëve islamikë dhe kurdëve....

7 October, 2014Lexo më shumë

Tetë talibanë të vrarë në Pakistan

Më së paku tetë talibanë janë vrarë të martën nga sulmet ajrore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, në veriperëndim të Pakistanit....

7 October, 2014Lexo më shumë

Tartarët e Krimesë ndihen si të burgosur pas okupimit rus

Një tartar nga gadishulli i Krimesë, i cili është gjetur i vdekur, është varrosur sot në vendlindjen e tij në Saky (qytet në gadishullin e Krimesë, i cili është aneksuar nga ana e Rusisë)....

7 October, 2014Lexo më shumë

Erdogan bën thirrje për ndërhyrje tokësore në Kobane

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan ka bërë thirrje për ndërhyrje me trupa tokësore në qytetin kufitar sirian Kobane, me qëllim që tu ndihmohet luftëtarëve kurdë të fitojnë betejën kundër militantëve të “Shtetit Islamik të Irakut dhe Levanit” (ISIL)....

7 October, 2014Lexo më shumë

Mushkonjat sulmojnë Kinën, 23 mijë të infektuar për një javë

Ethet tropikale që kanë goditur provincën kineze Guangdong, kanë shkaktuar gjashtë të vdekur brenda një jave, ndërkohë që njoftohet se mushkonjat, të cilat e përhapin këtë sëmundje, janë pesëfishuar....

7 October, 2014Lexo më shumë

Turqia rrezikon unitetin kombëtar nëse toleron masakrimin e kurdëve në Kobane

Militantët sunitë të Shtetit Islamik po luftojnë me luftëtarët kurdë nëpër rrugët e qytetit sirian Kobani, i cili ndodhet disa qindra metra larg kufirit me Turqinë. Kjo e fundit ka zemëruar kurdët, të cilët e kanë paralajmëruar Ankaranë se mund të rrezikojë sigurinë kombëtare nëse toleron masakrimin e civilëve në Kobani. ...

7 October, 2014Lexo më shumë

Lufta kundër virusit Ebola duhet marrë më seriozisht

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, ka deklaruar se komuniteti ndërkombëtar nuk është sa duhet agresiv në konfrontimin me sëmundjen Ebola që ka prekur Afrikën Perëndimore, nga e cila deri tash kanë vdekur afro 3,400 njerëz....

7 October, 2014Lexo më shumë

Forcat për reagim të shpejtë do të ruajnë oborrin e NATO-s!

Shefi i ri i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se planet për dislokimin e një force të reagimit të shpejtë në Evropën Lindore nuk shkelin marrëveshjen me Rusinë mbi nivelin e forcave ushtarake në rajon....

7 October, 2014Lexo më shumë

Bashkohen më të rrezikshmit për paqen në botë: IS dhe Putin

Forcat speciale irakiane kanë ardhur në posedim të një manifesti të “Shtetit Islamik” gjatë sulmit mbi bazën e njërit prej liderëve të kësaj organizate terroristë. Ekspertët besojnë se dokumenti është autentik dhe se autor i tij është Abdullah Ahmed al-Meshedani, një nga liderët e këtij grupi militantësh. ...

7 October, 2014Lexo më shumë

Asad iu thotë rusëve se opozita siriane është trajnuar në Kosovë

Në një intervistë për televizionin rus “Russia 24”, presidenti i Sirisë, Bashar Al Assad ka deklaruar se shteti i tij do t'ia tregojë botës "mercenarët" që ka kapur në Siri....

6 October, 2014Lexo më shumë

Ebola, konfirmohet rasti i parë në Spanjë, pesë në SHBA

Një infermiere, e cila ka trajtuar më parë, në një spital të Madridit, dy pacientë të prekur nga virusi ebola, është infektuar vetë me këtë virus vdekjeprurës. Lajmin e bënë të ditur për mediat dy zyrtarë të shëndetësisë dhe burime të ndryshme në vend....

6 October, 2014Lexo më shumë

IS mund të godasë së shpejti Shtetet e Bashkuara (Video)

Grupi Khorosan mund të godasë shumë shpejt Shtetet e Bashkuara. Këtë nuk e thonë luftëtarët e IS, por James Corney, drejtori i Byrosë Federale të Hetimit. Ai e krahason Khorasan me një metastazë të sofistikuar të Al Kaidës, e cila është e vendosur për shkatërrim dhe besohet të jenë duke punuar për një sulm kundër Amerikës dhe aleatëve....

6 October, 2014Lexo më shumë

Beteja për Kobane, IS vendos një flamur në lindje të qytetit

Luftimet mes forcave kurde dhe militantëve të IS janë ashpërsuar së tepërmi pas tre ditë luftimesh në qytetin sirian Kobane, në kufi me Turqinë. Ndërsa për herë të parë mbi qytet është ngritur edhe flamuri i zi i militantëve islamikë, mësohet se këta të fundit kanë vënë nën kontroll dhe kodrën Mistenur, nga ku mund të bombardohet i gjithë qyteti....

6 October, 2014Lexo më shumë

Agresiv, aeroplani rus shëtit nëpër ajrin suedez si në “bahçe të babës”!

Mbi Detin Baltik ka ndodhur një incident i ri ndërkombëtar pasi një aeroplan gjuajtës rus Su-27 kreu një manovër të rrezikshme dhe iu afrua më pak se një metër aeroplanit ushtarak suedez, thanë zyrtarë suedezë. ...

6 October, 2014Lexo më shumë

Stoltenberg, NATO do ta ndihmojë Ukrainën

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka thënë se Aleanca është shumë e shqetësuar lidhur me sulmet që po bëhen në Ukrainë....

6 October, 2014Lexo më shumë

Xhihadistët e pësojnë te Kobane dhe në rrethinat e Damaskut

Qeveria siriane ka arritur të shtrijë kontrollin e saj në vendet strategjike jashtë kryeqytetit Damask, të cilat xhihadistët e “Shtetit Islamik” (IS) i kanë shfrytëzuar për të sulmuar  kryeqytetin, kanë njoftuar të hënën mediat dhe organizatat monitoruese....

6 October, 2014Lexo më shumë

Turqia vështron e qetë pushtimin e qytetit kufitar (Kobane) nga “Shteti Islamik”!

Një flamur i “Shtetit Islamik” është ngritur në maje të një ndërtese në hyrje të qytetit Kobane, ndërkohë që po vazhdojnë luftimet e ashpra mes militantëve sunitë të organizatës terroriste “Shteti Islamik i Irakut dhe Sirisë” (ISIL) dhe luftëtarëve kurdë....

6 October, 2014Lexo më shumë

Kali i Trojës: Militantët e ISIS hyjnë në Evropë të maskuar si refugjatë

Militantët e Shtetit Islamik janë duke planifikuar që të hyjnë në Evropën Perëndimore të maskuar si refugjatë, pohojnë burime të inteligjencës amerikane, të cilët kanë pasur qasje në komunikimin mes udhëheqësve të kalifatit. ...

6 October, 2014Lexo më shumë

Brazil në balotazh, Rousseff e Neves përballën më 26 tetor

Presidentja e Brazilit, Dilma Rousseff, doli e para në zgjedhjet presidenciale të së dielës, por nuk arriti të fitojë shumicën e nevojshme për të mënjanuar balotazhin....

6 October, 2014Lexo më shumë

Avionët holandezë mbi Irak

Avionët luftarakë holandezë F-16 filluan fluturimet mbi Irak dhe janë gati për t'u bashkuar në fushatën kundër ekstremistëve të Shtetit Islamik. ...

6 October, 2014Lexo më shumë

Një luftëtare kurde kryen sulm vetëvrasës ndaj ISIS-it, vret disa xhihadistë

Një luftëtare kurde ka kryer një sulm vetëvrasës me bombë kundër xhihadistëve të Shtetit Islamik, jashtë qytetit kufitar të Kobane, ka thënë një monitorues. ...

5 October, 2014Lexo më shumë

Vdes ushtari i parë amerikan në luftën kundër IS-it

Pjesëtari i parë i Ushtrisë Amerikane ka humbur jetën në në Gjirin Persik në një aksident bëjnë të ditur agjencitë e lajmeve botërore. ...

5 October, 2014Lexo më shumë

Madrid: Protesta kundër monarkisë, lëndohen disa protestues (Video)

Policia në Madrid të Spanjës është përleshur me protestuesit që janë kundër monarkisë me ç’rast janë lënduar dhjetëra protestues....

5 October, 2014Lexo më shumë

Vriten 4 policë në Çeçeni, sulm vetëvrasës me bombë

Katër zyrtarë policorë janë vrarë dhe katër të tjerë janë të lënduar, gjatë një sulmi vetëvrasës me bombë, në kryeqytetin e Çeçenisë, Grozni....

5 October, 2014Lexo më shumë

Samaras: Greqia doli nga kriza

Kryeministri i Greqisë, Antonis Samaras ka thënë se shteti i tij ka dalë nga kriza....

5 October, 2014Lexo më shumë

E përballon thikën e madhe në ballë nga ish-i dashuri (Video)

Një 22 vjeçare nga qyteti brazilian Sao Paulo i ka ikur për një qime floku vdekjes pasi ishte goditur nga ish-i dashuri i saj me një thikë të madhe kuzhine në kokë. ...

5 October, 2014Lexo më shumë

Letoni: Fitore e koalicionit qeverisës, frikë nga sulmi rus

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Letoni ka shpallur se koalicioni qeverisë i qendrës së djathtë e ka fituar shumicën e votave në zgjedhjet parlamentare në këtë vend....

5 October, 2014Lexo më shumë

Erdogan zemërohet, Biden i kërkon falje

Zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden i ka kërkuar falje presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan lidhur me komentet e tij që sugjeronin se Ankaraja dhe fuqitë e tjera rajonale i kishin financuar organizatat e armatosura xhihadiste në Siri....

5 October, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Pro Kicker Frenzy
  • Play iStunt 2
  • Play Urban Basketball
  • Play Berry Rush