Bota – Page 509 – Lajmi.net

Aktuale

Ministri gjerman të rinjve shqiptarë: Hajdeni punoni, mos kërkoni azil

Ndërsa, Evropa përballet me krizën më të keqe të refugjatëve që prej Luftës së Dytë Botërore dhe Gjermania me numrin më të madh të azilkërkuesve se çdo vend tjetër i BE-së, ministri i Brendshëm gjerman Thomas de Maiziere thotë se Shqipëria dhe Kosova i kanë kërkuar vendit të tij të bëjnë çdo gjë për të ndaluar valën e emigrimit....

28 August, 2015Lexo më shumë

Ekonomia e shtatë botërore hyn në recesion

Brazili, fuqia e shtatë ekonomike botërore, hyri në recesion tremujorin e dytë, në një kohë që vendet e tjera në zhvillim si Rusia dhe Kina kanë njohur një ngadalësim të ekonomisë së tyre, duke parë një kontraktim të PBB-së së tyre....

28 August, 2015Lexo më shumë

Dasmorët e çmendur: Të gjithë të armatosur si në luftë (Video)

Të shtënat nëpër ahengje familjare nganjëherë arrijnë pikën që ne as nuk mund të paramendonim. ...

28 August, 2015Lexo më shumë

Trishtuese: Trupat e pajetë të emigrantëve të mbytur dalin në bregdet (Foto +18)

Pamje shokuese vijnë nga Libia ku trupat e mbytur në Mesdhe kanë filluar të dalin në breg si pasojë e dallgëve. Sipas autoriteteve libiane janë gjetur vetëm gjatë ditës së sotme 82 trupa të pajetë të cilët besohet se u mbytën në tragjedinë më të fundit....

28 August, 2015Lexo më shumë

Shtetrrethim, edhe Estonia ndërton gardh me Rusinë

Estonia ka thënë se planifikon të ndërtojë një “gardh” përgjatë kufirit të saj lindor me Rusinë, për të ruajtur sigurinë dhe për të mbrojtur zonën pa viza Schengen të Bashkimit Evropian....

28 August, 2015Lexo më shumë

Gjyshja vret djalin pesë vjeçar të fqiut: Ishte më i mençur dhe tërheqës se i yni (Foto)

Një gjyshe xheloze është akuzuar për  vrasjen e nipit të fqiut të saj, pasi kjo e fundit mendon se ai ka qenë më tërheqës dhe më i zgjuar se nipi i saj....

28 August, 2015Lexo më shumë

Brenda shtëpisë së gazetarit që vrau ish-kolegët (Foto)

Mediat e huaja kanë publikuar sot foto nga ambientet e brendshme të banesës së Vester Flanagan, i cili ekzekutoi dy ish koleget e tij, një gazetare dhe një kameraman në Virxhinia, teksa transmetonin live....

28 August, 2015Lexo më shumë

Presidenti palestinez ndërton pallat 13 milionë dollarësh |FOTO|

Presidenti palestinez Mahmud Abbas është duke ndërtuar një pallat që kap vlerën rreth 13 milionë dollarë, përkundër krizës të thellë ekonomike dhe shumë problemeve të tjera me të cilat përballet vendi që ai udhëheqë....

28 August, 2015Lexo më shumë

Davetolgu sot i dorëzon Erdoganit përbërjen e qeverisë së përkohshme

Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoğlu pasdite do ti dorëzojë Presidentit Recep Tayyip Erdoğan listën e kandidatëve për ministra në qeverinë e përkohshme....

28 August, 2015Lexo më shumë

Pritet dhunë e përgjakshme në Japoni, pas ndarjes së bandës më të madhe Yakuza

Lufta është e pashmangshme në botën e bandave japoneze, thotë policia, pasi Yamaguchi-gumi – konglomerati më i madh i Yakuza – ka pësuar një ndarje....

28 August, 2015Lexo më shumë

Gruaja që vazhdon të dashurojë burrin që masakroi 77 persona në Norvegji

Për botën ai është njeriu më i urryer, pasi vrau 77 persona të pafajshëm në Norvegji, ngjarje kjo që u shënua si një nga mizoritë më të këqija që vendi ka pasur ndonjëherë....

28 August, 2015Lexo më shumë

Arrestohen fajtorët për vdekjen e 70 migrantëve, në kamion ishin edhe 4 fëmijë

Në kamionin frigorifer, të gjetur në autostradë në afërsi të qytetit Parndorf të Austrisë ishin 71 trupa të vdekur të migrantëve, 59 meshkuj, 8 femra dhe 4 fëmijë, ku njëri prej tyre një vajzë e moshës dy vjeçare, kanë bërë të ditur sot autoritetet austriake. ...

28 August, 2015Lexo më shumë

Djali që vrau gazetaren dhe kameramanin ishte homoseksual (Foto)

Familjarët e djalit që vrau dy ish koleget e tij të punës, gazetaren dhe një kameraman, në Virgjinia, tashmë kanë pranuar se vrasësi ishte edhe homoseksual....

28 August, 2015Lexo më shumë

Më shumë se 70 migrantë u gjenden të vdekur në kamion në Austri

Zyrtarët austriak pohojnë se numri i trupave të emigrantëve të gjendur të vdekur në një kamionin të braktisur në autostradën e Austrisë ka kaluar në mbi 70 persona, raporton BBC....

28 August, 2015Lexo më shumë

Arrestohen dy gazetarë francezë, dyshohen për shantazh kundër mbretit të Marokut

Dy gazetarë francezë u arrestuan sot në Paris, të dyshuar se i kishin bërë shantazh mbretit të Marokut , Mohammed VI,duke i kërkuar tre milionë euro për mospublikimin e një libri që përmbante informacione kompromentuese, bëri të ditur një burim gjyqësor....

27 August, 2015Lexo më shumë

NATO hap një qendër trajnimi në Gjeorgji, tensionohet Moska

NATO hapi sot një qendër trajnimi në Gjeorgji, ish-Republikë sovjetike e Kaukazit që aspiron që prej disa vitesh për një anëtarësim në Aleancën Atlantike, duke prekur kështu interesat e Moskës që e denoncoi menjëherë si një provokim....

27 August, 2015Lexo më shumë

Katër civilë dhe një ushtar i vrarë pas përplasjeve në zonat kurde

Katër civilë, dy prej të cilëve fëmijë u vranë sot gjatë përplasjeve mes rebelëve kurdë dhe forcave të sigurisë në qytetin kurd të Cizres, në juglindje të Turqisë, theksoi një burim i sigurisë lokale....

27 August, 2015Lexo më shumë

Ateizmi po shënon rritje në Turqi

Në lagjen Kadikoy të Stambollit ndodhet një zyrë në të cilën nën emrin ‘asociacioni i ateistëve’....

27 August, 2015Lexo më shumë

Merkel: Tragjedia në Austri, paralajmërim për BE-në

Tragjedia e 50 emigrantëve të cilët u gjetën të asfiksuar në një kamion në Austri, u cilësua si një paralajmërim nga kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila i bëri apel Evropës për gjetjen e një rrugëzgjidhjeje për krizën e mijëra personave që dynden në kufijtë e saj....

27 August, 2015Lexo më shumë

Një minutë heshtje për gazetarët e vrarë nga stafi i televizionit (Video)

Stafi i stacionit televiziv në Virxhinia ka mbajtur sot një minutë heshtje gjatë një transmetimi të drejtpërdrejt për gazetarët e vrarë dje nga një ish-kolegu i tyre....

27 August, 2015Lexo më shumë

SHBA krijon dy baza me paisje të rënda ushtarake në Poloni

Brenda gjashtëmujorit të parë të 2016-ës pritet të kryhet dislokimi i parë i artilerisë së rëndë amerikane në Poloni, njoftoi sot ministri polak i Mbrojtjes, Tomasz Siemoniak....

27 August, 2015Lexo më shumë

Presidentja e Gjykatës së Lartë emërohet kryeministre e Greqisë

Presidentja e Gjykatës së Lartë në Greqi, Vassiliki Thanu, 65 vjeçe, u emërua kryeministre e përkohshme deri në zhvillimin e zgjedhjeve të parakohshme, njoftuan sot në një komunikatë shërbimet e Presidentit të Republikës greke, Prokopis Pavlopulos....

27 August, 2015Lexo më shumë

Ky është motivi që shtyu gazetarin amerikan të vras dy kolegët e tij

Zemërimi ndaj komenteve raciste dhe fyerjeve në vendin e punës citohen si arsyet, që e shtynë Vester Flanaganin të qëllonte për vdekje dy ish-kolegë të medias, teksa ishin në transmetim të drejtpërdrejtë....

27 August, 2015Lexo më shumë

Dy vëllezër vriten për një ditë, njëri në radhët e ISIS-it, tjetri si ushtar i rregullt

Dy vëllezër nga Arabia Saudite – njëri pilot i forcave ajrore të këtij vendi, kurse tjetri si pjesëtarë i ISIS-it, kanë humbur jetën në të njëjtën ditë duke luftuar në radhët e dy palëve kundërshtare. Tragjedia për këtë familje është edhe më e madhe për shkak se bashkëshortet e dy vëllezërve për momentin janë shtatzëna. ...

27 August, 2015Lexo më shumë

Polonia hap dyert për armatimet e rënda të SHBA-ve

Shtetet e Bashkuara do të krijojnë dy baza me pajisje të rënda ushtarake në Poloni, duke nisur prej mesit të vitit 2016, bën të ditur ministri polak i Mbrojtjes, si pjesë e përpjekjeve të Uashingtonit për të siguruar aleatët e merakosur nga veprimet e Rusisë në Ukrainë....

27 August, 2015Lexo më shumë

PA KOMENT: Kjo është lufta e Kinës me ajrin e ndotur |FOTO GALERI|

Duke qenë vendi më i populluar në botë në këtë mënyrë Kina është duke u munduar që të ndikojë në uljen e ndotjes së ajrit, problem ky shumë i madh për vendin me 1.3 miliardë banorë....

27 August, 2015Lexo më shumë

Amerikanët vrasin me dron hakerin britanik të Shtetit Islamik

Shtetet e bashkuara të Amerikës tashmë i përdorin dronët edhe në sulmet kundër terroristëve islamikë....

27 August, 2015Lexo më shumë

50 emigrantë të vdekur në një kamion në Austri

Së paku 50 emigrantë janë gjetur të vdekur brenda një kamioni të parkuar në Austrinë lindore....

27 August, 2015Lexo më shumë

Tronditet Luiziana, dy gra sulmohen me thikë, vritet polici

Tronditet Luiziana në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku një person ka sulmuar me thikë dy gra, njëra prej të cilave humbi jetën menjëherë dhe tjetra ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore....

27 August, 2015Lexo më shumë

Inspiruese: Të jetosh secilën ditë nëpërmjet ankthit e dhimbjes (Video +18)

Më mijëra fëmijë lindin çdo vit me një çrregullim mjekësor me të cilin ata janë të detyruar të ballafaqohen gjatë gjithë jetës së tyre, e shumica prej këtyre tragjikisht ndërrojnë jetë për shkak të komplikimeve....

27 August, 2015Lexo më shumë

Arrestohet një mësuese, kreu marrëdhënie me nxënësin e saj

Kjo mësuese në një shkollë ungjillore Faith në qytetit Mobil, në Alabama, është arrestuar nën akuzat se ajo kishte kryer marrëdhënie seksuale me një nxënës të saj adoleshent....

27 August, 2015Lexo më shumë

IS-i merr territore të reja pranë kufirit me Turqinë

Grupi militant Shteti Islamik raportohet se ka marrë nën kontroll territore të reja nga rebelët sirianë në veri të Sirisë....

27 August, 2015Lexo më shumë

Flet për herë të parë Irlandezi që rrahu turqit: Ata është dashur të rrahën si burrat (Foto/Video)

Turisti Irlandez i cili morri pjesë në një përleshje masive me disa banorë të një lagjeje në Stamboll, më në fund ka folur për të herë të parë rreth ngjarjes....

27 August, 2015Lexo më shumë

“Makinat vrasëse”, kjo është njësia elitare që mbron Kim-Jong Un (Video)

Edhe pse prapa saj qëndron një nga ekonomitë më të dobëta të botës, Korea e Veriut është një nga forcat më të mëdha të armatosura në botë. Përbërja e kësaj ushtrie të fuqishme ka forca elitare, ku anëtarët e tyre mund të thuhet lirshëm se janë “makina vrasëse”....

27 August, 2015Lexo më shumë

Njerku e mbyt vajzën 3 vjeçare në pishinë (Video+18)

Ky është një moment tmerrues kur personi i cili besohet të jetë  njerku i saj e mbyt vajzën tre vjeçare të gruas me të cilën ai shkonte....

27 August, 2015Lexo më shumë

Në Samitin e Vjenës diskutohet për krizën me migrantë

Liderët e Bashkimit Evropian dhe të Ballkanit Perëndimor takohen sot në Samitin e Vjenës, ku pritet që diskutimet të fokusohen mbi migracionin....

27 August, 2015Lexo më shumë

Arrestohet organizatori i sulmit në Kullat Khobar

Është arrestuar personi i cili përshkruhet si ideatoi i bombardimeve në Kullat Khobar, në kazermën ushtarake të Shteteve të Bashkuara në Arabinë Saudite....

27 August, 2015Lexo më shumë

Gazetari pasi vrau kolegët u arratis si në filma (Foto)

Bryce William, emir legal i të cilit ishte Vester Lee Flanagan, pas vrasjes së dy kolegëve të tij provoi të arratisej, por pa sukses. Policia e kishte vërejtur atë pasi që kishte ndrruar kahjen, duke u përpjekur të shmangej shpejtë. ...

26 August, 2015Lexo më shumë

Këto janë kronikat e gazetarit amerikan që vrau kolegët e tij (Video)

Bryce William, që tani e tutje do të njihet si gazetari që vrau kolegët e tij, para këtij momenti njihej ndryshe. ...

26 August, 2015Lexo më shumë

Gazetari që vrau kolegët ishte i pushuar nga puna

Bryce William, emir legal i të cilit ishte Vester Lee Flanagan, që punonte në lajmet WDBJ7 në Virgjinia ishte shkarkuar nga puna në vitin 2013, pasi që në punë kishte filluar të etiketohej si: “i vështirë për të bashkëpunuar”, shpjegon stafi menaxheria të radios ku punonte. ...

26 August, 2015Lexo më shumë

Irani kërkon nga SHBA lirimin e shtetasve të tij

Irani ka bërë thirrje për lirimin e 19 iranianëve që po mbahen në Shtetet e Bashkuara....

26 August, 2015Lexo më shumë

Merkel: Ndaleni urrejtjen ndaj emigrantëve

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka bërë apel për të ndalur protestat kundër emigrantëve, të cilat u zhvilluan nga ekstremistët e krahut të djathtë, në Heidenau pranë Dresdenit, qytet ku disa ditë më parë u zhvilluan protesta të dhunshme kundër emigrantëve....

26 August, 2015Lexo më shumë

Raporti i fundit: Vrasësi i gazetarëve ende gjallë, por në gjendje kritike

Gjuajtësi i dy gazetarëve gjatë transmetimit direkt në Virxhinia ka qëlluar veten dhe është në gjendje kritike, raporton RT. Ai e kishte postuar videon e vrasjes së gazetarëve në Twitter nën emrin Bryce Williams....

26 August, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play 8 Ball Pool
  • Play Urban Basketball
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Bow Master Japan