Bota – Page 476 – Lajmi.net

Aktuale

Shqipëria i vendos sanksione Rusisë

Shqipëria, Mali i Zi dhe katër vende të tjera që nuk janë pjesë e Bashkimit Europian, i janë bashkuar nismës së unionit për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, ka bërë të ditur e Catherine Ashton...

20 March, 2014Lexo më shumë

Australia gjen mbetje të avionit të zhdukur

Autoritetet australiane kanë bërë të ditur se në orët e para të mëngjesit të së enjtes, kanë gjetur mbetje të një aeroplani, në Oqeanin Indian. Ata dyshojnë se këto janë pjesë të aeroplanit të zhdukur të “Malaysian Airlines”. ...

20 March, 2014Lexo më shumë

Clinton: Putin po mundohet të rivizatojë kufijtë e Europës

Ish Sekretarja Amerikane e Shtetit, Hillary Clinton ka akuzuar Presidentin rus, Vladimir Putin se po mundohet që të “rivizatojë kufijtë” e Europës së pas Luftës së Dytë Botërore....

19 March, 2014Lexo më shumë

Ukraina tërhiqet nga Krimea

Ukraina sonte bëri të ditur planet për tërheqjen e trupave nga Krimea pasi ushtarë të maskuar rusisht-folës, të mbështetur nga vullnetarë të paarmatosur morën kontrollin në bazën e saj detare në portin e Sevastopolit në Detin e Zi....

19 March, 2014Lexo më shumë

Putin, i rrezikshëm për paqen botërore

Vladimir Putin, konsiderohet si i rrezikshëm për paqen në nivel botëror. Kështu ka thënë profesori Agim Zogaj, i cili e konsideron luftën e Rusisë në Ukrainë si luftë për territor e jo për të drejtat e rus-folësve....

19 March, 2014Lexo më shumë

Vetëvendosja dhe ndryshimi i kufijve, rrugë për në ferr

Ministri i Jashtëm i Çekisë, Lubomir Zaoralek duke folur për paralelet që ka hedhur Presidenti rus, Vladimir Putin, në mes të rastit të Kosovës dhe Krimesë, ka thënë se duhet shikur se “çka bënë Putini dhe jo çka thotë ai”....

19 March, 2014Lexo më shumë

Refugjatja më e vjetër në botë, siriania 107 vjeçare

Sabria Khalaf e cila ishte larguar nga Siria para shtatë muajsh më në fund është bërë bashkë me familjen e saj në Gjermani. Ajo ishte me djalin e saj në Greqi, por autoritetet gjermane bënë të mundur ribashkimin me familjen e saj në Gjermani....

18 March, 2014Lexo më shumë

Situatë konflikti në Krimea, vritet një ushtar ukrainas

Një ushtar ukrainas është vrarë dhe një tjetër është plagosur të martën gjatë të shtënave në një bazë ushtarake ukrainase në gadishullin e trazuar të Krimesë, ka thënë një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës për AFP....

18 March, 2014Lexo më shumë

Milorad Dodik mbështet aneksimin rus të Krimesë

Presidenti i Republikës Serbe të Bosnjës, Milorad Dodik, u bë një nga liderët e paktë në botë që përshëndeti aneksimin rus të rajonit të Krimesë, raporton agjencia boshnjake e lajmeve Onasa....

18 March, 2014Lexo më shumë

Rrëzohet helikopteri televiziv, dy të vdekur

Stacioni televiziv raportoi se helikopteri ishte duke ardhur për të ateruar në pistën në kulmin e rrafshët të një ndërtese, të martën në mëngjes (sipas orës lokale) kur duket se ka goditur murin anësor të një ndërtese, duke goditur disa vetura në Broad Street....

18 March, 2014Lexo më shumë

Britania ndërpret bashkëpunimin ushtarak me Rusinë

Sekretari i jashtëm britanik, William Hague, ka bërë me dije se Britania e Madhe ka pezulluar bashkëpunimin ushtarak me Rusinë, pas veprimeve të Moskës për ndarjen e Krimesë nga Ukraina....

18 March, 2014Lexo më shumë

Turqia dënohet për trajtim çnjerëzor të udhëheqësit kurd

Gjykata Evropiane e Drejtësisë me seli në Strasburg, e ka dënuar Turqinë për trajtimin e saj “çnjerëzor” që ia ka bërë në burg udhëheqësit rebel të kurdve, Abdullah Ocalan....

18 March, 2014Lexo më shumë

Rusia pezullohet nga pjesëmarrja në G8

Ministri i jashtëm francez, Laurent Fabius, ka deklaruar se udhëheqësit e G8 kanë vendosur që të pezullojnë pjesëmarrjen e Rusisë në klubin e fuqive botërore dhe atë për shkak të veprimeve të Moskës në Krime....

18 March, 2014Lexo më shumë

Edhe Transdniesteri do bashkim me Rusinë

Një gazetë ruse shkruan se kryetari i Parlamentit të Transdniesterit ka kërkuar nga Duma Shtetërore e Rusisë që të shqyrtojë mundësinë e ndarjes nga Moldavia dhe bashkimit të tij me Federatën Ruse....

18 March, 2014Lexo më shumë

​SHBA: Nuk ka krahasim midis Kosovës dhe Krimesë

Në një analizë krahasuese midis Kosovës dhe Krimesë, e përditshmja ‘The Christian Science Monitor’ në Boston, ka shpjeguar dallimet dhe argumentin që sjellë presidenti rus. Vladimir Putin dhe kundërvenien e kancelaresë gjermane, Angela Merkel....

18 March, 2014Lexo më shumë

Putin dekreton pavarësinë e Krimesë

Agjencitë ruse të lajmeve cituan dekretin i cili “njeh Republikën e Krimesë, në të cilin qyteti i Sevastopolit gëzon një status special, si një shtet i pavarur dhe sovran”....

17 March, 2014Lexo më shumë

BE do të sanksionojë 21 zyrtarë rusë dhe ukrainas

BE vendos masa ndalimi në udhëtim për 21 zyrtarë rusë dhe ukrainas, një ditë pas referendumit për shkëputjen e Krimesë. Nuk dihen emrat e individëve, por thuhet se ata janë persona që patën ndikim në mbajtjen e këtij referendumi....

17 March, 2014Lexo më shumë

Ukraina mobilizohet kundër Rusisë

Deputetët e Parlamentit të Ukrainës me shumicë votash kanë votuar pro mobilizimit të këtij shteti ndaj ndërhyrjes ruse. Aleksandar Turcinov thotë se Rusia po shfaqë agresion në Krime dhe se nuk do ta njohë referendumin për shkëputjen e këtij gadishulli. ...

17 March, 2014Lexo më shumë

Ukraina apo Rusia: Cila ka ushtrinë më të fuqishme?

Në vazhdën e krizës në Ukrainë dhe pushtimit të rajonit të Krimesë nga ana e Rusisë, ju sjellim një krahasim të fuqisë ushtarake të këtyre dy vendeve fqinje. A mundet Ukraina të dalë në mbrojtje të Krimesë, rajonit të saj të pushtuar nga Rusia? ...

16 March, 2014Lexo më shumë

Hakerët pro-rusë sulmojnë web-sajtet e NATO’s

NATO nuk ka treguar kush është përgjegjës për sulmet, por një web-faqe ukrainase ka thënë se sulmi është bërë nga grupi i quajtur Cyber Berkut, i cili deklaroi në gjuhën ruse se e ka bërë sulmin....

16 March, 2014Lexo më shumë

Krimea voton sot për t’iu bashkuar Rusisë

Më shumë se 1.5 milionë banorë të Krimesë janë ftuar që të dalin në referendum që të shprehen nëse duan të shkëputen nga Ukraina dhe t’i bashkohen Rusisë. Ukraina dhe ndërkombëtarët kanë bërë thirrje për bojkot dhe kanë thënë se nuk do t’i njohin rezultatet....

16 March, 2014Lexo më shumë

Abortoi dy herë sepse mbante vajza

Rastet e aborteve selektive janë shtuar shumë. Samira nga Pakistani, por që jeton në Britani, është detyruar të abortojë dy herë sepse burri i saj nuk don vajzë. Ajo prapë është shtatzënë, dhe druhet se nëse është vajzë, do detyrohet të abortojë sërish....

16 March, 2014Lexo më shumë

A e kanë dëgjuar shkencëtarët amerikanë jehonën e Big Bang’ut?

Zbulimi i valëve gravitacionale nga teleskopi Bicep në polin jugor mund t’u japë shkencëtarëve një pamje më të qartë se si është krijuar Universi. Këto valë janë predikimet e fundit të patestuara të Albert Einstein....

15 March, 2014Lexo më shumë

Rusia i vë veto Rezolutës për Krimenë në KS të OKB’së

Rusia i ka vënë veto draft-rezolutës së KS të OKB'së, e cila do ta shpallte të paligjshëm referendumin për statusin e Krimesë, 13 anëtaret e tjera të KS kanë votuar në favor të rezolutës, ndërsa Kina ka abstenuar në votim....

15 March, 2014Lexo më shumë

Aeroplani Malejzian është rrëmbyer

“Është përfundimtare”, nuk është më teori, se aeroplani që po bartte 239 pasagjerë është rrëmbyer, ose nga pilotët në bord ose nga dikush tjetër që ishte në atë udhëtim. Aeroplani ishte zhdukur më 8 mars, teksa po kthehej nga Pekini në Kuala Lumpur....

15 March, 2014Lexo më shumë

‘Al-Nusra’, e lidhur me ‘Al-Qaeda’n

Përkufizimi më i gjerë i tij, deri më sot, është “grup militant i lidhur me Al-Qaeda-n” dhe, në fakt, anëtarët e Al-Nusra-s, apo Frontit mbështetës për popullin e Levantit, frymëzimin e marrin pikërisht nga rrjeti më i madh terrorist ndërkombëtar. ...

15 March, 2014Lexo më shumë

Dikush ka bërë “selfie’ para 6 dekadave

Fotografia që tregon Colin Powellin e ri, me një këmishë e kravatë me një aparat fotografik në dorë të drejtuar kah pasqyra e dhomës së fjetjes, është ‘pëlqyer’ nga më shumë se 20 mijë vetë dhe ka gjeneruar më shumë se 4 mijë shpërndarje dhe qindra komente....

13 March, 2014Lexo më shumë

Vajza që paditi prindërit, kthehet në shtëpi

Rachel Canning e cila paditi prindërit e saj nën arsyetimin se nuk i kishin paguar shkollimin, është kthyer në shtëpi. Ajo kishte humbur rastin gjyqësor pasi që Gjykata vendosi në favor të prindërve. ...

12 March, 2014Lexo më shumë

Kryeministri ukrainas: Nuk do të dorëzohemi kurrë

Në një takim që zhvilloi me Presidentin e SHBA’ve, Barack Obama, Kryeministri ukrainas gjithashtu tha: “Kurrë nuk do të dorëzohemi”. Yatsenuk bëri të ditur se brenda një jave apo 10 ditëve, Ukraina do ta nënshkruajë pjesën politike të marrëveshjes me BE’në....

12 March, 2014Lexo më shumë

Shpërthim në New York, një i vdekur e 15 të lënduar

Një shpërthim i përcjellë me të shtëna në një ndërtesë në Manhattan ka lënë një të vdekur dhe së paku 15 persona të lënduar. Së paku një person ka pësuar “trauma të mëdha”, ndërsa nuk dihet ende për gjendjen e të lënduarve tjerë....

12 March, 2014Lexo më shumë

Rusia i referohet pavarësisë së Kosovës duke mbrojtur atë të Krimesë

MPJ e Rusisë përmendi se deklarata e pavarësisë së Krimesë i referohet shpalljes së pavarësisë së Kosovës për të cilën OKB ka thënë se nuk e ka shkelur të drejtën ndërkombëtare. Megjithatë, Rusia refuzon ta njohë Kosovën si shtet të pavarur....

11 March, 2014Lexo më shumë

Pavarësia e Krimesë i referohet pavarësisë së Kosovës

Parlamenti i Krimesë shpalli sot pavarësinë e këtij rajoni nga Ukraina. Në Deklaratën e Pavarësisë është përdorur si referencë Opinioni i GJND'së rreth shpalljes së pavarësisë së Kosovës....

11 March, 2014Lexo më shumë

Krahasimi Kosovë-Krime krijon Xhungël

Qeveria e Republikës Çeke ka kundërshtuar krahasimin e çështjes së Kosovës me atë të Gadishullit të Krimesë në Ukrainë. Ministri i Jashtëm i këtij vendi, Lubomir Zaoralek, është kundër tërheqjes së paraleleve mes Kosovës dhe rajoneve tjera në botë....

10 March, 2014Lexo më shumë

New York Times: Kosova dhe Krimea nuk kanë të përbashkëta

The New York Times shkruan për kërkesën e Rusisë për ta marrë Krimenë dhe konstaton se Krime e Kosova nuk kanë asgjë të ngjashme. Analizohen rastet e ndarjes së rajoneve nga shtetet. Sqarohet e drejta për vetëvendosje dhe integriteti territorial i një shteti....

9 March, 2014Lexo më shumë

Gjermania në alarm nga rritja e numrit të azilkërkuesve

Në vitin 2013, numri i azilkërkuesve nga Bosnja dhe Hercegovina në Gjermani është rritur për 104 për qind, ndërsa i atyre nga Kosova për 74.5 për qind, por ka të ardhur edhe nga Rusia, përfshirë edhe Çeçeninë....

8 March, 2014Lexo më shumë

Aeroplani me 239 pasagjerë humb sinjalin

Një aeroplan malajzias që po bartte 227 udhëtarë dhe 12 anëtarë të ekuipazhit nga Kuala Lumpur në Pekin, raportohet të jetë rrëzuar në Detin e Kinës Jugore të shtunën, kanë raportuar mediat vietnameze duke cituar një zyrtar të marinës....

8 March, 2014Lexo më shumë

BE: Situata në Krime nuk krahasohet me Kosovën

BE thotë se situata në Krime nuk ka asgjë të ngjashme me situatën që ishte në Kosovë. Me këtë, zyrtarë të BE’së kanë kundërshtuar pohimet e zyrtarëve rusë të cilët pretendonin se Krimesë i duhet i njëjti trajtim sikurse Kosovës. ...

7 March, 2014Lexo më shumë

SHBA nuk njeh rezultatin e referendumit të Krimesë

Pas raundit të katërt të diskutimeve në Këshillin e Sigurimit të OKB’së, Ambasadorja Samantha Power tha se Rusia e ka gjetur të izoluar nga anëtarët tjerë të Këshillit, pasi që të gjithë kanë ngritur shqetësime për sovranitetin e Ukrainës....

7 March, 2014Lexo më shumë

Memorial interesant për viktimat e Breivikut në Norvegji

Artisti Jonas Dahlberg, tha se “Plagët e Kujtesës” risjell përvojën fizike të largimit, reflektimit nga humbja e përhershme e papritur”. Rrënojat nga dheu i nxjerrë nga shkëmbi do ta formojnë një pjesë të memorialit në Oslo ku Breivik detonoi një bombë....

6 March, 2014Lexo më shumë

Parlamenti i Krimesë voton t’i bashkohet Rusisë

Parlamenti i Krimesë ka votuar sot që t’i bashkohet Rusisë. Në anën tjetër Bashkimi Europian është duke u munduar që të gjej forma që t’i bëjë presion Rusisë që të tërhiqet nga ky territor ukrainas....

6 March, 2014Lexo më shumë

Paditi prindërit pse nuk ia paguan studimet

Rachel Canning ka paditur prindërit e saj nën pretekstin se ata nuk i kanë paguar shpenzimet për ta çuar në shkollë. Gjykata ka vendosur në favor të prindërve të saj. Tash ajo do kthehet në shtëpi, e prindërit e saj i premtojnë se do ta çojnë në universitet....

5 March, 2014Lexo më shumë

Hillary Clinton e krahason Putinin me Hitlerin

Clinton tërhoqi paralele ndërmjet retorikës së Hitlerit se gjermanët etnikë që jetojnë në shtetet fqinje të cilat i pushtoi më vonë, janë të shtypur, dhe asaj të Vladimir Putinit se rusët etnikë në Ukrainë janë nën kërcënim nga nacionalistët dhe radikalët....

5 March, 2014Lexo më shumë

Hajde ta kallim…

Nga tymnaja që shkaktojnë flakët e mëdha, shumë personave u duhet ndihma mjekësore në Indonezi. Vlerësohet se rreth 30 mijë njerëz nga province Riau, në ishullin Sumatra, janë sëmurë si pasojë e ekspozimit në ajër të dendur. Pamjet janë shokuese....

4 March, 2014Lexo më shumë
 

Fotolajm

Kim Jung, bëhet pjesë e batutave
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Berry Rush
  • Play Rock Wheels
  • Play Zombie Big Trouble
  • Play Stealth Sniper