Bota – Page 441 – Lajmi.net

Aktuale

Policia franceze interviston të dashurën e pilotit të Germanwings (Video)

Shumë pjesë nga jeta e zbardhur e pilotit të cilësuar si fajtor për rrëzimin e avionit të 'Germanwings', tregojnë se 28-vjeçari kishte luhatje të mëdha sjelljeje dhe humori. ...

28 March, 2015Lexo më shumë

Shembet mali, shfaqet fytyra e Jezusit në dhe (Foto)

Një pjesë e malit është shembur në një rajon të Kolumbisë, ku si pasojë është shfaqur diçka e pazakonshme më pas....

28 March, 2015Lexo më shumë

Nga viti 2016, në Gjermani rrugët bëhen me pagesë

Në Gjermani është vendosur përfundimisht për aplikimin e taksave rrugore për automjetet e huaja. Opozita paralajmëron sinjale negative nga vendet fqinje....

28 March, 2015Lexo më shumë

Vitet gjermane të Putin dhe nata që i ndryshoi përgjithmonë jetën

Kushdo që dëshiron të kuptojë Vladimir Putin dhe vendimet e tij sot, duhet që më parë të dijë se çfarë ka ndodhur çerek shekulli më parë në Dresden, asokohe pjesë e Gjermanisë Lindore. ...

27 March, 2015Lexo më shumë

Format e tentimit të pilotit të avionit të rrëzuar për t’u futur në kabinë (Video)

Bashkë-piloti i Germanwings Andreas Lubitz ishte mbyllur në kabinë dhe kishte drejtuar avionin drejtë tokës, duke vrarë vetën dhe 149 njerëz tjerë që ndodheshin në bord. Lubitz refuzoi t’i hap derën pilotit i cili po provonte të futej në kabinë nga ku kishte dalë më parë. ...

27 March, 2015Lexo më shumë

Tenton të vetëvritet, detyrohej të martohej me një nuse të shëmtuar (Foto)

Një kinez tentoi të vetëvritej pasi po detyrohej të martohej me një nuse të shëmtuar. ...

27 March, 2015Lexo më shumë

Një tjetër teori konspirative: Në bordin e avionit ishte edhe një grua misterioze

Të dhëna të reja dalin pas rrëzimit të avionit Airbus 320 në alpet e Francës. Duket se në bordin e avionit ishte edhe Yvonne Selke, 58 vjeç me origjinë nga Nokesville, e punësuar si në një prej kompanive të kontraktuara nga Pentagoni e specializuar për mbrojtjen dhe inteligjencë....

27 March, 2015Lexo më shumë

Gjenden disa mbetje mortore nga aksidenti i Germanwings

Policia franceze është duke punuar për të gjetur mbetjet mortore nga vendi ku u rrëzua aeroplani i Germanwings....

27 March, 2015Lexo më shumë

Në Damask, atje ku komandot femra janë në vijën e parë kundër rebelëve

Të ulura në një nga katet e një banese të vjetër, me pushkë ruse të precizionit të lartë, dy nga qitëset më të mira të ushtrisë siriane po prisnin prenë e tyre të radhës në lagjen “Jabar” në Damask....

27 March, 2015Lexo më shumë

Assad kritikon perëndimin se me konfliktet në Siri e Ukrainë, dëshirojnë dobësimin e Rusisë

Presidenti i Sirisë Bashar al-Assad tha se shtetet e Perëndimit po mundohet të dobësojnë Rusinë duke e "bërë Ukrainën një shtet-marionetë"....

27 March, 2015Lexo më shumë

Piloti gjerman i kishte shqyer letrat e pushimit mjekësor

Bashkë-piloti gjermani Andreas Lubitz i cili së bashku me veten e tij ka shkaktuar vdekjen dhe të 149 njerëzve tjerë në aeroplanin “German Wings e ka fshehur nga punëdhënësit e tij se vuante nga depresioni, tregojnë organet e hetuesisë. ...

27 March, 2015Lexo më shumë

Germanwings do të zhduket edhe si emër!

Që nga themelimi i saj në vitin 2002 shoqëria bijë e Lufthansës u kthye në shpresën e koncernit. Qëllimi: Me leverdi për të triumfuar ndaj konkurrencës. Por bilanci i suksesit u errësua nga rrëzimi i avionit në Francë....

27 March, 2015Lexo më shumë

Genova e Italisë me mocion për parlamentin pro kanabisit

Këshilli Komunal i qytetit italian të Genova-s, ka aprovuar një mocion drejtuar Parlamentit, duke i kërkuar të legalizojë derivatet e kanabisit ose ato që quhen “droga të lehta”, transmeton Top Channel. ...

27 March, 2015Lexo më shumë

Në shtëpinë e pilotit u gjet ‘çelësi’ që do të zbardhë tragjedinë në Alpet franceze

Policia gjermane ka konfiskuar pasurinë që i përket pilotit Andreas Lubitz, i cili sipas hetimeve të deritashme, me qëllim e rrëzoi avionin e kompanisë Germanwings në Alpet franceze, duke vrarë 150 njerëz në bord....

27 March, 2015Lexo më shumë

Shiitët e Sunitët e kallin edhe Jemenin, presidenti përfundon refugjatë në Riad

Presidenti i Jemenit, Abdrabbuh Mansour Hadi, ka mbërritur në kryeqytetin saudit, Riad, ndërkohë që koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite vazhdon sulmet ajrore të nisura një ditë më parë kundër rebelëve shia të lëvizjes Houthi....

27 March, 2015Lexo më shumë

Erdogan dënon ashpër vullnetin e Iranit për të dominuar në rajon

Presidenti konservator turk, Erdogan kritikoi ashpër aktivitetet e Iranit në Jemen, ku Arabia Saudite dhe vendet aleate kanë ndërmarrë një ndërhyrje ushtarake kundër rebelëve shiitë të mbështetur nga Teherani, duke dënuar një vullnet dominimi iranian në rajon. ...

26 March, 2015Lexo më shumë

Putini përzihet edhe në konfliktin e Jemenit

Presidenti i Rusisë, Vlladimir Putin ka kërkuar “ndërprerje momentale të aktiviteteve ushtarake” në Jemen, gjatë një bisede telefonike me presidentin iranian, Hasan Rohani, njoftoi Kremlini. ...

26 March, 2015Lexo më shumë

Shpërthimi në restorant shkaktoi djegien e ndërtesës në New York

Ndërtesa në East Village në Manhattan u rrënua shkaku i zjarrit të madh për shuarjen e të cilit janë angazhuar mbi 200 zjarrfikës, njoftojnë mediat amerikane....

26 March, 2015Lexo më shumë

Vriten 18 persona nga bombardimet në Siri

Aktivistët e opozitës siriane thonë se sulmet ajrore dhe bombardimet nga ana e forcave të qeverisë, kanë vrarë të paktën 18 persona në jug të vendit, raporton agjencia e lajmeve Associated Press....

26 March, 2015Lexo më shumë

Arrestohen pesë xhihadistë të dyshuar në Austri

Pesë persona me prejardhje çeçene, të cilët janë ty dyshuar si xhihadistë, janë arrestuar të enjten në Vjenë në dy aksione të ndara....

26 March, 2015Lexo më shumë

Në cilat vende ka më shumë azilkërkues?

Numri i azilkërkuesve në vendet e industrializuara ka arritur në 866 mijë, gjatë vitit 2014, 45 për qind më shumë se vitin e kaluar. ...

26 March, 2015Lexo më shumë

Kërkon azil në Zvicër sepse u pengua në raportim të së vërtetës

Një gazetar iranian, i cili bëri fushatë për presidentin e Iranit, Hasan Rohani, dhe i cili kishte udhëtuar në Lozanë me negociatorët bërthamorë iranianë për të mbuluar raundin e fundit të bisedimeve bërthamore me fuqitë e mëdha, ka kërkuar azil politik në Zvicër....

26 March, 2015Lexo më shumë

Arabia Saudite ka opsion edhe ndërhyrjen tokësore në Jemen

Koalicioni i udhëhequr nga Arabia Saudite ka kryer sulmet ajrore në Jemen, kundër rebelëve të Lëvizjes Houthi të udhëhequra nga shia. Këto sulme, sipas autoriteteve saudite janë kryer për të mbrojtur qeverinë legjitime të presidentit Abdrabbuh Mansour Hadi....

26 March, 2015Lexo më shumë

Sulmi në Tunizi u krye nga grupe të afërta me ISIL-in

Autoritetet e Tunizisë kanë bërë të ditur se sulmin në muzeut Bardo në Tunizi e kanë bërë grupe të cilat janë të lidhura me ISIL-in....

26 March, 2015Lexo më shumë

Avionin e rrëzoi ndihmës/piloti (Video)

Kapiteni, njëri nga dy pilotët e avionit të kompanisë ajrore, Germanëings, që u rrëzua të martën në Alpet franceze, e kishte lëshuar kabinën, por kur ai u kthye, nuk mundi të futej më brenda saj. Bashkë-piloti, pra zëvendësi i tij, sipas audio-incizimeve, e kishte për qëllim të rrëzojë avionin....

26 March, 2015Lexo më shumë

Bombë para derës së revistës pro islamike Adimlar, vritet një gazetar

Së paku një person është vrarë në Stamboll ndërsa tre janë plagosur, në shpërthimin e një bombe para redaksisë së revistës proislamike “Adimlar” në Stamboll, ka thënë sot policia turke....

26 March, 2015Lexo më shumë

Lëshohen bombat për çlirimin e Tikritit

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë filluar sulmet ajrore në mbështetje të ofensivës së ripërtërirë të forcave irakiane për ta rimarrë kontrollin në qytetin Tikrit, të pushtuar vitin e kaluar nga militantët sunitë të “Shtetit Islamik”....

26 March, 2015Lexo më shumë

Putin nuk mendon të garojë sërish për president?

Presidenti rus, Vlladimir Putin, në një intervistë për media ruse tha se nuk mund të shpenzojë edhe gjashtë vjet të tjerë për të qëndruar në postin më të lartë....

25 March, 2015Lexo më shumë

Mbi një mijë të vdekur nga fatkeqësitë ajrore brenda një viti

Në vitin që shkoi në fatkeqësi ajrore me aeroplanë kanë vdekur më shumë se një mijë njerëz. Numri më i madh i njerëzve të vdekur nuk janë gjetur, ndërsa në aeroplanin e Malajzisë me 239 udhëtarë dhe anëtarë të ekuipazhit i cili ka humbur më 8 mars 2014 ende nuk ka asnjë gjurmë....

25 March, 2015Lexo më shumë

SHBA-të rrezikohen nga errësira, dështimi kibernetik i FBI

Një raport i administratës amerikane ka arritur në përfundimin se FBI ka dështuar në zgjerimin e programeve të saj të mbikëqyrjes fizike dhe kibernetike....

25 March, 2015Lexo më shumë

Misteri i Germanwings! Avioni nuk dha sinjal edhe pse ishte në rënie për tetë minuta

Hetuesit që po merren me rrëzimin e avionit të Germanwings thonë se kanë arritur të nxjerrin një regjistrim audio nga kutia e zezë e avionit....

25 March, 2015Lexo më shumë

Jemeni në duar të rebelëve, Presidenti ik nga pallati

Presidenti i sulmuar i Jemenit është larguar nga pallati i tij në portin jugor të Adenit drejt një vendndodhje të fshehtë, pasi rebelët shiitë ofruan një dëmshpërblim për kapjen e tij dhe arrestuan ministrin e Mbrojtjes....

25 March, 2015Lexo më shumë

BE kërkon rifillimin e bisedimeve izraelite-palestineze

Bashkimi Evropian ka nxitur sërish këtë të mërkurë Izraelin dhe Palestinën të rinisin menjëherë bisedimet për paqe, të cilat u ndalën vitin e kaluar, në një kohë kur shefja e re e Politikës së Jashtme të Unionit synon të riaktivizojë përfshirjen evropiane në këto negociata....

25 March, 2015Lexo më shumë

E rrallë, arrestohen gjatë mbledhjes së qeverisë së Ukrainës

Policia e Ukrainës e ka ndërprerë sot një mbledhje të qeverisë, e cila transmetohej direkt në televizion, dhe ka arrestuar shefin e Shërbimeve të situatave emergjente, Serhiu Bochkovskiy, dhe zëvendësin e tij, Vasyl Stoyetskiy, dhe i ka nxjerrë të prangosur. ...

25 March, 2015Lexo më shumë

Gjermania në zi, flamujt në gjysmë shtize

Në Gjermani nga sot e deri më 27 mars, në shenjë zie për vdekjen e 150 njerëzve në aeroplanin e kompanisë “Germanwings” flamujt do të jenë në gjysmë shtizë....

25 March, 2015Lexo më shumë

Gjendet kutia e dytë e zezë, edhe kjo e dëmtuar

Kutia e dytë e zezë e aeroplanit të kompanisë gjermane “Germanwings është gjetur, por është shumë e dëmtuar....

25 March, 2015Lexo më shumë

Ushtria e Pakistanit vret 30 militantë islamikë

Zyrtarët të inteligjencës së Pakistanit kanë njoftuar wpr sulmet ajrore të kryera sot në mëngjes në rajonin veriperëndimor Kiber, duke vrarë 30 militantë të grupit Lashkar-e-Islam....

25 March, 2015Lexo më shumë

Chan-ocha do t’i ekzekutojë gazetarët që nuk e thonë të vërtetën!

Lideri i juntës në Tajlandë, Prayuth Chan-ocha, ka sulmuar kërcënuar edhe të mërkurën gazetarët, duke thënë se ai ndoshta thjeshtë do t’i ekzekutojë ata që nuk do ta raportojnë të vërtetën....

25 March, 2015Lexo më shumë

Gjendet “kutia e zezë”, e dëmtuar

Ka rifilluar operacioni i kërkimit në Alpet franceze, pas rrëzimit të martën të një aeroplan të kompanisë ajrore “Germanwings” me 150 njerëz në bord. Në një prrockë është gjetur edhe njëra nga kutitë e zeza, por sipas zyrtarëve është e dëmtuar....

25 March, 2015Lexo më shumë

Brazil, ja si gëlltitet autobusi nga rruga (Video)

Një autobus është gëlltitur nga ujërat që kanë përmbytur një zonë të shtetit tropikal Para të Brazilit. Pak minuta përpara se autobusin ta merrte lumi, udhëtarët edhe shoferi u larguan prej tij....

25 March, 2015Lexo më shumë

Trupat amerikane mbesin në Afganistan

Presidenti amerikan, Barack Obama ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara, me kërkesën e Kabulit zyrtar, do të ngadalësojnë tërheqjen ushtarake nga Afganistani, duke mbajtur atje 9.800 trupa deri në fund të vitit 2015 në vend të shkurtimit përgjysmë të trupave, siç ishte planifikuar fillimisht....

25 March, 2015Lexo më shumë

Sa i sigurtë është fluturimi me avion?

Avioni konsiderohet si mjeti më i sigurtë i qarkullimit. Me të drejtë. E parë nga pikëpamja statistikore, raporti i viktimave është 0,23 përqind për një milion fluturime....

25 March, 2015Lexo më shumë

Asnjë i mbijetuar në Alpet franceze, Merkel shkon në vendin e tragjedisë

Asnjë nga 150 personat në bordin e avionit Airbus 320 që u rrëzua të martën në Alpet franceze nuk ka mbijetuar. Germanwings 4U 9525 duhej të vinte nga Barcelona në Düsseldorf, por nuk mbërriti kurrë....

25 March, 2015Lexo më shumë
 

Fotolajm

Pandat gjigante mbushin 1 vjeç në Makao
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Bow Master Japan
  • Play Bubble Trouble
  • Play Bow Master
  • Play Turbo Racing 3