Bota – Page 3 – Lajmi.net

Aktuale

Erdogan: Ne nuk kemi vendosur asnjëherë në objektiv civilët

"Duke mos bërë tolerime nga humanizmi, drejtësia dhe duke mos humbur sensin e mëshirës ne do të pastrojmë plotësisht Afrinin, Munbixhin dhe veriun e Sirisë nga këto tufa vrasësish", tha Erdoğan...

13 March, 2018Lexo më shumë

Imazhet e skanerit me rreze X, shfaqin emigrantët e fshehur në rezervuarin e karburantit të kamionëve në portin grek (Foto)

Imazhet e skanerit me rreze X të publikuara nga autoritetet greke, shfaqin emigrantët e fshehur në rezervuarin e karburantit të kamionit, duke shpresuar se kështu do të depërtojnë në portin Patras. ...

13 March, 2018Lexo më shumë

Tjetër ngjarje misterioze në Londër, gjendet i vdekur armiku i Putin

Hetuesit britanik të anti-terrorit janë duke hetuar vdekjen misterioze të një tjetër Rusi, kësaj herë në Londër. Bëhet fjalë për Nikolai Glushkov, miku i një oligarku të njohur rus edhe ky i vdekur në Londër, i cili njihej si kritik i presidenti rus Putin....

13 March, 2018Lexo më shumë

Pas shkarkimit të Sekretarit të Shtetit, Trump-it i largohet këshilltari më i lartë ekonomik

Këshilltari më i lartë ekonomik i Presidentit amerikan Donald Trump, Gary Cohn ka dhënë dorëheqjen, raporton Shtëpia e Bardhë. Ky është i fundit i një sërë largimesh të profilit të lartë të bërë nga ekipi i Presidentit Trump. Ka pasur spekulime se Cohn, mbështetës i tregtisë së lirë, u zemërua nga planet e Trump për të vendosur tarifa për importet e aluminit dhe çelikut....

13 March, 2018Lexo më shumë

Ish-deputeti moldav burgoset pasi spiunoi për Rusinë

Një ish-deputet i Parlamentit të Moldavisë u dënua me 14 vjet burgim, nën akuzat për tradhti dhe spiunim për Rusinë....

13 March, 2018Lexo më shumë

OKB: Facebook është shndërruar në një bishë në Mianmar

Hetuesit e Kombeve të Bashkuara akuzuan rrjetin social Facebook për "rol vendimtar" në nxitjen e urrejtjes ndaj myslimanëve Rohingya në Mianmar....

13 March, 2018Lexo më shumë

Trump, vizitë në kufirin SHBA-Meksikë për çështjen e murit

Vizita të martën e Presidentit amerikan Donald Trump në kufirin me Meksikën po rihap tensionet e nxehta lidhur me çështjen e murit mes të dy vendeve....

13 March, 2018Lexo më shumë

Kush është Mike Pompeo, Sekretari i ri i Shtetit Amerikan

Emërimi i Mike Pompeo, si sekretari i ri amerikan i shtetit përflitej prej kohësh, pasi drejtori i CIA-s është konsideruar gjithnjë, si një nga njerëzit më besnikë të presidentit amerikan Trump....

13 March, 2018Lexo më shumë

SHBA “do të dënojë këdo që është fajtor” për helmimin e Skripalit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se SHBA-ja do të dënojë “Rusinë ose këdo” që qëndron prapa helmimit të ish-spiunit rus, Sergei Skripal, në Britani, sapo të ketë fakte për këtë....

13 March, 2018Lexo më shumë

Nepal, ligjvënësit rizgjedhin presidenten femër

Bhandari kthehet në krye të detyrës për herë të dytë pasi ajo u zgjodh presidente e parë femër në vend në tetor të vitit 2015...

13 March, 2018Lexo më shumë

Ish-deputeti moldav burgoset pasi spiunoi për Rusinë

Një ish-deputet i Parlamentit të Moldavisë u dënua me 14 vjet burgim, nën akuzat për tradhti dhe spiunim për Rusinë....

13 March, 2018Lexo më shumë

Trump “shkatërron” ujdinë rekord në teknologji. Bllokohet shitja e Qualcomm tek Broadcom

Marrëveshja më e madhe në historinë e teknologjisë, që do të thyente rekordin për shit-blerjen më të shtrenjtë u pengua nga një faktor i tretë dhe i pazakontë. ...

13 March, 2018Lexo më shumë

May: Ka shumë mundësi që pas sulmit ndaj ish agjentit rus të jetë Moska

Kryeministrja britanike tha se “ka shumë mundësi” që Rusia të jetë pas sulmit ndaj një ish spiuni rus dhe vajzës së tij, të cilët vazhdojnë të jenë në gjendje kritike në spital, pas kontaktit me një agjent nervor rreth një javë më parë, në qytetin Salisbury, në Anglinë Jugore, ku ata jetojnë. Në Shtetet e Bashkuara, Presidenti Trump i tha gazetarëve, se ai do të bisedojë sot në telefon me kryeministren Britanike për këtë çështje....

13 March, 2018Lexo më shumë

SHBA do të mbështesë Afganistanin në çdo fushë

Presidenti afgan Gani ka falënderuar SHBA-të për ndihmat e ofruara për Afganistanin si dhe për mbështetjen e dhënë sidomos në luftën kundër terrorizmit...

13 March, 2018Lexo më shumë

Trump shpjegon pse shkarkoi Tillersonin

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka dhënë arsyet se pse e ka shkarkuar sot Sekretarin e Departamentit Amerikan të Shtetit, Rex Tillerson....

13 March, 2018Lexo më shumë

Konflikti në Siri hyn në vitin e tetë, mbi 350 mijë njerëz të vrarë

Konflikti në Siri ka vrarë mbi 350,000 njerëz, ka zhvendosur më shumë se gjysmën e popullsisë dhe ka lënë pjesën më të madhe të vendit nën rrënoja....

13 March, 2018Lexo më shumë

WIIW: Ekonomia e vendeve të Ballkanit Perëndimor është në rritje

Instituti Ekonomik i Vjenës (WIIW) pret që rritja ekonomike e vendeve të Ballkanit Perëndimor, në krahasim me vitet e mëparshme të përshpejtohet dukshëm....

13 March, 2018Lexo më shumë

Trump shkarkon Tillersonin nga detyra

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, e shkarkoi nga pozita sekretarin e Shtetit, Rex Tillerson, duke e zëvendësuar atë me drejtorin e CIA-s, Mike Pompeo....

13 March, 2018Lexo më shumë

Lavrov: Rusia s’është fajtore për helmimin e Skripalit

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, mohoi se Moska qëndron prapa helmimit të ish-agjentit rus, Sergei Skripal, dhe të vajzës së tij në Britani dhe refuzoi kërkesën e Londrës për shpjegim në lidhje me incidentin....

13 March, 2018Lexo më shumë

Sulmi me agjentin nervor, Londra ultimatum Moskës: Shpjegime brenda së martës

Londra kërkon në formë ultimative nga ana e Moskës që të japë shpjegime brenda ditës së martë se si një agjent nervor, prodhim rus u përdor në sulmin ndaj ish-agjentit rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij....

13 March, 2018Lexo më shumë

Juncker: Britania do të pendohet për Brexit-in

Mbretëria e Bashkuar "do të pendohet" për largimin nga Bashkimi Evropian, tha presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker....

13 March, 2018Lexo më shumë

Sulmuesi në Vjenë ka pasur “simpati për islamin politik”

Një zyrtare e lartë austriake ka thënë se personi që është qëlluar për vdekje pasi ka sulmuar me thikë një ushtar jashtë residencës së ambasadorit iranian në Vjenë, “qartazi ka pasur simpati për islamin politik”....

13 March, 2018Lexo më shumë

Franca arreston një rus për sulmin në Euro 2016

Një qytetar rus është arrestuar dhe është dërguar në mbajtje në qytetin Marsej të Francës, në lidhje me një sulm gjatë kampionatit evropian të futbollit Euro 2016, gjatë të cilit një tifoz anglez i futbollit ishte lënduar rëndë....

13 March, 2018Lexo më shumë

Greqi: Nga efendikoj në punëtorë krahu

Një numër i madh agjencish punësimi nga Greqia ofrojnë krah të lirë pune nëpër Evropë. Por shumë grekë kanë rënë viktimë e shpresave të mëdha dhe e kontratave mashtruese të punësimit....

13 March, 2018Lexo më shumë

Turqia rrethon qendrën e qytetit Afrin të Sirisë

Forcat e Armatosura të Turqisë njoftuan se qendra e qytetit Afrin në Sirinë veriperëndimore, në kuadër të operacionit “Dega e Ullirit” të nisur nga Turqia, është rrethuar që nga dita e djeshme....

13 March, 2018Lexo më shumë

Republikanët thonë se nuk ka pasur bashkëpunim në mes të Rusisë dhe Trumpit

Republikanët në Komitetin e Inteligjencës së Dhomës së Përfaqësuesve kanë thënë se paneli ka përfunduar hetimet mbi përfshirjen e Rusisë në zgjedhjet e vitit 2016, dhe ka ardhur në përfundim se nuk ka pasur bashkëpunim në mes të Kremlinit dhe fushatës së presidentit Donald Trump....

13 March, 2018Lexo më shumë

Mattis në një vizitë të paparalajmëruar në Kabul

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Jim Mattis ka arritur në Kabul më 13 mars, në një vizitë të paparalajmëruar për të vlerësuar gjendjen e luftës dhe mundësitë për të tërhequr disa luftëtarë talibanë në bisedimet e paqes me Qeverinë afgane....

13 March, 2018Lexo më shumë

Emocionohet Bill Clinton, u shkruan letër kosovarëve

Ish-presidenti amerikan, Bill Clinton, vazhdon të mbetet figura më e dashur për popullin e Kosovës, por një ndjesi të njëjtë vazhdon ta ketë edhe vet Clinton për kosovarët....

12 March, 2018Lexo më shumë

17 zëvendësministra pushohen nga puna

Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki, tha se 17 zëvendësministra në qeveri janë shkarkuar për të përmirësuar punën e kabinetit dhe ta bëjnë atë “më pak politik”....

12 March, 2018Lexo më shumë

Vdes ish llogaritari nazist i Kampit të Përqendrimit

Pavarësisht se në moshë të thyer, Oskar Groening në 2015 Gjykata e Lüneburg e dënoi me 4 vjet burg për mundësimin e vrasjes së 300 mijë njerëzve në Aushvic. I njohur ndryshe edhe si “llogaritari i Aushvicit”, Groening ishte edhe njeriu që numëronte paratë që u ishin konfiskuar të burgosurve....

12 March, 2018Lexo më shumë

Anketat tregojnë për fitoren të Putinit në zgjedhje

Putin konkurron edhe një herë për kreun e Kremlinit....

12 March, 2018Lexo më shumë

Lufta siriane, UNICEF: 2017-ta vit i frikshëm, 910 fëmijë të vrarë

2017-a ishte viti më i keq për fëmijët sirianë, me 910 prej tyre që janë vrarë në një konflikt që nuk po kursen askënd....

12 March, 2018Lexo më shumë

Lufta Tregtare, BE: S’kemi frikë nga presionet

Tensionet mes SHBA dhe BE mbi tarifat që presidenti amerikan Donald Trump vendosi ndaj importeve të çelikut dhe aluminit janë të larta, e këtë e tregoi qartë deklarata e fundit e komisioneres për tregtinë, Cecilia Malmstrom....

12 March, 2018Lexo më shumë

Nis nga 2020, Rusia i ofron Turqisë mbrojtje ajrore S-400

Rusia do të fillojë zbatimin e kontratës për ofrimin e sistemeve të mbrojtjes ajrore S-400 me Turqinë në fillim të vitit 2020....

12 March, 2018Lexo më shumë

Vrasja e gazetarit, jep dorëheqjen ministri i Brendshëm i Sllovakisë

Ministri i Brendshëm i Sllovakisë Robert Kalinak ka dhënë dorëheqjen pas protestave në Bratislavë lidhur me vrasjen e gazetarit investigativ Jan Kuciak. ...

12 March, 2018Lexo më shumë

Greqia kërkon përdorim ‘erga omnes’ të emrit

Një takim mes tre ministrave të jashtëm ballkanik do ndodh këtë të hënë në Bukuresht. Në kryeqytetin rumun do takohen kolegët nga Greqia, Bullgaria dhe Rumania. Qendër e bisedimeve mes tre shteteve anëtarë të BE është thellimi i bashkëpunimit në fushën e energjisë dhe transportit....

12 March, 2018Lexo më shumë

Pacolli ngushëllon turqit për 11 viktimat e aksidentit ajror

Ministri i Punëve të Jashtme i Kosovës, njëherësh zëvendëskryeministër i vendit, Behgjet Pacolli, ka ngushëlluar turqit, pas rrëzimit të një avioni privat, me ç'rast 11 persona humbën jetën. ...

12 March, 2018Lexo më shumë

SHBA kërkon armëpushim për konfliktin në Siri

Shtetet e Bashkuara kanë prezantuar draft-rezolutën e re në Këshillin e Sigurimit në Kombet e Bashkuara, duke kërkuar 30 ditë armëpushim në Goutan Lindore, enklavë në Siri, që është nën kontrollin e rebelëve. SHBA ka paralajmëruar se nëse Këshilli i Sigurimit dështon të veprojë në Siri, Uashingtoni është i gatshëm të marrë vetë masa....

12 March, 2018Lexo më shumë

Rritet numri i viktimave nga rrëzimi i avionit në Nepal

Nga rrëzimi i një avioni të pasagjerëve në Katmandu të Nepalit, kanë vdekur të paktën 40 persona. Fillimisht ishte raportuar për 27 viktima....

12 March, 2018Lexo më shumë

Dimitrov: Në qershor presim të fillojmë me negociatat për në BE

Duke folur për mosmarrëveshjen me emrin midis Maqedonisë dhe Greqisë, Dimitrov tha se kjo çështje “për shumë vjet është lënë pas dore, herë pas here është margjinalizuar dhe nganjëherë është keqpërdorur për nevoja të brendshme”...

12 March, 2018Lexo më shumë

Rritet numri i viktimave nga rrëzimi i avionit në Nepal

Nga rrëzimi i një avioni të pasagjerëve në Katmandu të Nepalit, kanë vdekur të paktën 40 persona, ndërkaq që fillimisht ishte raportuar për 27 viktima....

12 March, 2018Lexo më shumë

Britani: Këshilli për Siguri Kombëtare diskuton për sulmin me agjent nervor

Këshilli për Siguri Kombëtare i Britanisë do të takohet sot për të diskutuar lidhur me sulmin me agjent nervor ndaj ish-spiunit rus dhe vajzës së tij në qytetin Salisbury të Britanisë....

12 March, 2018Lexo më shumë

Mogherini i bën thirrje Ukrainës që të luftojë korrupsionin

Shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e BE-së, Federica Mogherini i ka bërë thirrje Ukrainës që të bëjë më shumë në luftën kundër korrupsionit dhe të themelojë një gjykatë anti-korrupsion, kërkesë e cila është në përputhje me rekomandimet e ekspertëve të pavarur....

12 March, 2018Lexo më shumë
 

Fotolajm

“Kulturë boksi” përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /FOTO
Foto, aparati për matjen e fuqisë së goditjes përpara Ministrisë së Kulturës në Prishtinë /lajmi.net ?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO
 

Lojëra

  • Play Rock Wheels
  • Play Urban Basketball
  • Play Supercar Showdown
  • Play Zombie Big Trouble