Bota – Lajmi.net

Aktuale

Spastrimet e diktatorëve

Duke pasur një pasqyrë më të qartë të spastrimeve dhe ekzekutimeve nga diktatorët më të njohur të shekullit 20’të, ekzekutimi i xhaxhait të diktatorit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un, nuk është asgjë e re....

14 December, 2013 Lexo më shumë

Ministri i Jashtëm i Austrisë, 27 vjeç

Sebastian Kurz, i cili është emëruar Ministër i jashtëm i Austrisë, do ta zëvendësojë Michael Spindelegger'in i cili merr përsipër Ministrinë e Financave....

13 December, 2013 Lexo më shumë

Diktatori Korean ekzekuton xhaxhain

Jang Song-Thaek u ekzekutua të enjten pak pas një gjykimi special ushtarak, raportoi KCNA. Ai qe akuzuar për formimin e fraksioneve kundër shtetit, korrupcion dhe akte të këqija si vardisja ndaj femrave dhe keqpërdorimi me drogë....

12 December, 2013 Lexo më shumë

Ne të Tre

Si rrodhi ngjarja e cila vuri në lëvizje forografët gjatë cremonisë përkujtimore për nder të Nelson Mandelës? Barack Obama, Helle Thorning-Schmidt dhe Cavid Cameron nga minuta në minutë....

12 December, 2013 Lexo më shumë

Aborte selektive në Kaukaz dhe Ballkan

Një studim tregon se në regjionin e Kaukazit por dhe në Ballkan, duke përfshirë edhe Kosovën dhe Shqipërinë se aplikohet metoda e abortit selektiv- ku gjinia femërore është më e prekur....

11 December, 2013 Lexo më shumë

Momentet e pahijshme të liderëve

Liderë botërorë ishin të ceremoninë përkujtimore për nder të Nelson Mandelës. Shkuan t’i bënin nder. Por aparatet fotografike u treguan të pamëshirshme. Shumë nga ta u zunë në momente të pahishme....

10 December, 2013 Lexo më shumë

Kim Jong leçitë xhaxhain

Korea e Veriut ka lansuar disa fotografi ku shihet xhaxhai (dikur i fuqishëm) i liderit Kim Jong-un, duke u larguar nga një takim. Ato konfirmojnë shkarkimin e tij....

10 December, 2013 Lexo më shumë

70 burrështetas në varrimin e Mandelas

Në varrimin e Nelson Mandelës pritet të marrin pjesë Presidentet dhe Kryeministrat e shumë vendeve nga mbarë globi....

9 December, 2013 Lexo më shumë

Turqia, strehë e xhihadistëve sirianë

Xhihadistët e huaj të cilët po luftojnë në Siri janë duke përdorur shtëpi për tu strehuar në jug të Turqisë, prej nga pastaj kalojnë në Siri për të luftuar kundër forcave qeveritare....

7 December, 2013 Lexo më shumë

Varrimi i Mandelës më 15 dhjetor

Trupi i pajetë i Nelson mandelës do të qëndrojë në ndërtesën e qeverisë në Pretoria nga 11 dhjetori, deri në ditën e varrimit....

6 December, 2013 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO