Bota – Lajmi.net

Aktuale

KS i OKB me 5 anëtarë të rinj

Në raundin e parë të votimit të 193 anëtarëve të Asamblesë së Përgjithshme, Lituania mori 187 vota, Nigeria dhe Kili nga 186, Çadi 184 ndërsa Arabia Saudite 176 vota. ...

17 October, 2013 Lexo më shumë

Xhihadi në stilin e Malala’s

Malala Yousafzai tha se do t’u tregojë talibanëve se xhihadi i vërtetë është ai përmes lapsit dhe fjalëve. Dhe këtë xhihad është duke e bërë ajo. Mbrëmë ajo u intervistua nga Christiane Ammanpour....

14 October, 2013 Lexo më shumë

Myanmar liron të burgosurit politikë

Presidenti i Myanmar’it Thein Sein ka filluar një proces kompleks të paqes me minoritetet etnike me qëllim që t’i japë fund sanksioneve të perëndimit....

8 October, 2013 Lexo më shumë

Sulmohet Ambasadorja gjermane në Jemen

Sulm ndaj ish-Ambasadores gjermane në Shqipëri, që tash shërben në Jemen, Carola Mueller-Holtkemper i mori jetën truprojës së saj. Sulmuesit tentuan që ta marrin peng Ambasadoren. ...

6 October, 2013 Lexo më shumë

Ditë zie në Itali

Të enjten është fundosur një anije në ishullin Lampadusa të Italisë, e cila bartte 500 emigrantë afrikanë. ...

4 October, 2013 Lexo më shumë

Rreth 100 të vdekur nga fundosja e anijes në Itali

Një anije me emigrantë afrikanë është fundour në jugun e Italisë, në Ishullin Lampedusa. ...

3 October, 2013 Lexo më shumë

Qeveria Amerikane fillon mbylljen

Më shumë se 800 mijë nëpunës qeveritarë përballen me pushim pa pagesë, pa garanci për pagesë retroaktive, kur të kalohet ligji për buxhetin....

1 October, 2013 Lexo më shumë

Qeveria Amerikane në prag të mbylljes

Qeveria e SHBA’ve është në prag të mbylljes për shkak të mospajtimit rreth përmbajtjes së buxhetit qeveritar dhe ligjit të shëndetësisë në Kongresin Amerikan. Shërbimet esenciale do vazhdojnë punën deri në arritjen e pajtimit. ...

30 September, 2013 Lexo më shumë

Erdogan paralajmëron reforma

Reformat janë një veprim i shumëpritur për të përmirësuar të drejtat e kurdëve në Turqi, të cilët mendohet se përbëjnë rreth 20% të popullsisë....

30 September, 2013 Lexo më shumë

Rreziku i fqinjëve të Sirisë

Libia nuk ka para, shtëpi, shkolla dhe spitale për të përballuar këtë situatë, përderisa Jordania dhe Turqia, me nga rreth 500 mijë refugjatë besohet të kenë shpenzuar të paktën 2 miliardë dollarë....

30 September, 2013 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO