Bota – Lajmi.net

Aktuale

Presidenti Izraelit: Shoqëria izraelite është e sëmurë

Presidenti izraelit, Reuven Rivlin tha se ka ardhur koha që të pranohet se "shoqëria izraelite është e sëmurë dhe ka nevojë të trajtohet", raporton agjencia gazetare turke Anadolu....

20 October, 2014 Lexo më shumë

Ekstremistët islamik sulmojnë xhaminë e shqiptarëve në Bernë

Hoxha Mustafë Mehmeti, imam në xhaminë shqiptare të Bernës dhe kryetar i Bashkësisë Islame Shqiptare të Zvicrës, prej kohësh është dalluar me deklaratat dhe interpretimet e tij liberale të islamit të bëra për mediet zvicerane. Ai është distancuar disa herë në mënyrë të qartë nga islami radikal dhe nga IS-i....

20 October, 2014 Lexo më shumë

Për luftimin e virusit në Afrikë, BE do të grumbullojë 1.27 miliard dollarë

Bashkimi Evropian është angazhuar të hënën për të rritur përpjekjet e saj në gjetjen e 1.27 miliard dollarëve për të ndihmuar Afrikën perëndimore në luftimin e përhapjes së sëmundjes nga virusi ebola....

20 October, 2014 Lexo më shumë

Ebola në SHBA, nën vëzhgim 120 persona

Zyrtarët shëndetësorë në Teksas të Shteteve të Bashkuara thonë se 120 persona po mbahen të monitoruar, për shkak mundësisë që ata të jenë infektuar me virusin vdekjeprurës ebola....

20 October, 2014 Lexo më shumë

Krime lufte nga të dyja palët në Ukrainë

Sipas organizatës për të drejtat e njeriut, Amnesty International (AI), të dyja palët, separatistët pro-rusë dhe forcat ukrainase mund të jenë fajtorë për ekzekutime dhe vrasje të qëllimshme në konfliktin në lindje të Ukrainës....

20 October, 2014 Lexo më shumë

Turqia ndërron mendje, lejon hyrjen e luftëtarëve kurdë në Kobani

Pasi një ditë më parë kishte refuzuar të lejojë kalimin e ndihmave dhe luftëtarëve kurdë nëpër kufirin e saj, Qeveria turke të hënën ka ndryshuar qëndrimin....

20 October, 2014 Lexo më shumë

Pilotja ukrainase që po torturohet nga rusët

Pilotja ukrainase, Nadezhda Savchenko, e zënë rob muaj më parë nga autoritetet ruse gjatë konfliktit në Ukrainë, po i nënshtrohet dhunës psikike gjë që tregon edhe pamja e saj e ndryshuar....

20 October, 2014 Lexo më shumë

Turqia s’mund ta bllokojë Kobanin, ndihmat amerikane dërgohen nga ajri

Derisa autoritetet turke kanë ndaluar aktivistët e huaj të kalojnë kufirin, Komanda Qendrore e Shteteve të Bashkuara ka bërë të ditur se avionët amerikanë kanë furnizuar nga ajri forcat kurde, që luftojnë militantët e “Shtetit Islamik” në qytetin Kobani të Sirisë, 200 metra larg kufirit me Turqinë....

20 October, 2014 Lexo më shumë

Gjithçka për të luftuar ISIS-in, qytetari kurd ndërton auto-blindë (Video)

Një auto-blindë në oborrin e një shtëpie private nuk është diçka që ndodhë zakonisht. Por në një luftë si ajo që kurdët po e bëjnë kundër ISIS-it, nuk duhet të na habisë. ...

20 October, 2014 Lexo më shumë

ISIS kryqëzon 17 vjeçarin (Video)

Për tre ditësh rresht, trupi i gjakosur i një 17 vjeçari të vrarë nga ISIS-i ka qëndruar në një kryq në sheshin qendror të Raqqa, kryeqyteti ‘de fakto’ i ekstremistëve....

19 October, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO