Bota – Lajmi.net

Aktuale

Kalashnikov ndjehej fajtor

Mikhail Kalashnikov ndjehej përgjegjës për viktimat e shkaktuara nga pushka automatike AK-47, të cilën e shpiku ai. Këtë ai e kishte bërë të ditur në jë letër të cilën e ka dërguar tek patriarku rus, Kirill....

13 January, 2014 Lexo më shumë

Kerry i dhuron patate Lavrovit

John Kerry tha se Sergei Lavrov e kishte përmendur eksportin më të famshëm të shtetit amerikan të Idaho’s kur dy palët janë takuar për herë të fundit....

13 January, 2014 Lexo më shumë

Historia prekëse e rikrijimit të veprës Bateux

Jason Welch ka gdhendur drurin dhe ka bërë një imitim të veprës Bateux Tapestry, pavarësisht se ai nuk ka tre gishtërinjtë, pasi i kishte humbur ato në një aksident....

13 January, 2014 Lexo më shumë

Vdes Ariel Sharon

Sharon ka qenë një nga figurat me ikonike dhe kontraverse të Izraelit. Si një nga gjeneralët më të famshëm izraelitë, ai është i njohur për taktika të guximshme dhe refuzim të urdhrave. Si politikan ai u bë i njohur si “bulldozer”, përbuzës i kritikëve....

11 January, 2014 Lexo më shumë

Gafa e deputetës britanike për Jugosllavinë

Duke folur në emisionin “Question Time” në BBC, Nadine Dorries u fut në debatin rreth lehtësimit të kufizimeve për emigrantë nga Bullgaria dhe Rumania, por përmendi edhe Jugosllavinë, shtet që është shpërbërë para dy dekadave. ...

11 January, 2014 Lexo më shumë

Preferencat e myslimanëve për llojet e mbulesave

Një studim i bërë në Lindjen e Mesme tregon se jo të gjitha vendet myslimane kanë preferencë të njëjtë sa i përket llojit të mbulesës të përdorura nga femrat. Ka përqindje të myslimanëve që mendojnë se gratë nuk duhet të mbulohen hiç....

10 January, 2014 Lexo më shumë

Eurot e Letonisë

Pasi u bë pjesë e Bashkimit Evropian në vitin 2004, Letonia me dy milionë banorë, nga 1 janari i vitit 2014 është bërë vendi i 18’të i Unionit që e përdor monedhën unike, i dyti nga tri vendet baltike, pas Estonisë (2011) dhe i katërti nga vendet ish të Evropës Qendrore dhe Lindore, së bashku […]...

9 January, 2014 Lexo më shumë

Dick Marty heton edhe çiklistët e dopinguar

Dick Marty është caktuar kryesues i një paneli ndërkombëtar për ta hetuar praninë e dopingut te çiklistët. Paneli do ta ketë selinë në Lozanë të Zvicrës dhe do të quhet Komisioni i Pavarur i Reformës së Çiklizmit....

8 January, 2014 Lexo më shumë

Patat si terapi pas traumave në Kosovë, Bosnjë e Irak

Paul Wilkie sheh shumë ëndrra të këqija me përjetimet e tij nga lufta e Kosovës, Irakut dhe Afganistanit. Ai ka zbuluar se patat janë një terapi e mirë për të tejkaluar këto çaste të vështira....

8 January, 2014 Lexo më shumë

10 vjet burg për “Jihad Jane”

Colleen LaRose, e cila ishte e njohur si Jihad Jane, është dënuar me 10 vite burg, për shkak se kishte organizuar një sulm për të vrarë një artist suedez. Në Gjykatë ajo deklaroi se ideja e saj për xhihad tashmë kishte marrë fund....

7 January, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO