Bota – Lajmi.net

Aktuale

New York Times: Kosova dhe Krimea nuk kanë të përbashkëta

The New York Times shkruan për kërkesën e Rusisë për ta marrë Krimenë dhe konstaton se Krime e Kosova nuk kanë asgjë të ngjashme. Analizohen rastet e ndarjes së rajoneve nga shtetet. Sqarohet e drejta për vetëvendosje dhe integriteti territorial i një shteti....

9 March, 2014 Lexo më shumë

Gjermania në alarm nga rritja e numrit të azilkërkuesve

Në vitin 2013, numri i azilkërkuesve nga Bosnja dhe Hercegovina në Gjermani është rritur për 104 për qind, ndërsa i atyre nga Kosova për 74.5 për qind, por ka të ardhur edhe nga Rusia, përfshirë edhe Çeçeninë....

8 March, 2014 Lexo më shumë

Aeroplani me 239 pasagjerë humb sinjalin

Një aeroplan malajzias që po bartte 227 udhëtarë dhe 12 anëtarë të ekuipazhit nga Kuala Lumpur në Pekin, raportohet të jetë rrëzuar në Detin e Kinës Jugore të shtunën, kanë raportuar mediat vietnameze duke cituar një zyrtar të marinës....

8 March, 2014 Lexo më shumë

BE: Situata në Krime nuk krahasohet me Kosovën

BE thotë se situata në Krime nuk ka asgjë të ngjashme me situatën që ishte në Kosovë. Me këtë, zyrtarë të BE’së kanë kundërshtuar pohimet e zyrtarëve rusë të cilët pretendonin se Krimesë i duhet i njëjti trajtim sikurse Kosovës. ...

7 March, 2014 Lexo më shumë

SHBA nuk njeh rezultatin e referendumit të Krimesë

Pas raundit të katërt të diskutimeve në Këshillin e Sigurimit të OKB’së, Ambasadorja Samantha Power tha se Rusia e ka gjetur të izoluar nga anëtarët tjerë të Këshillit, pasi që të gjithë kanë ngritur shqetësime për sovranitetin e Ukrainës....

7 March, 2014 Lexo më shumë

Memorial interesant për viktimat e Breivikut në Norvegji

Artisti Jonas Dahlberg, tha se “Plagët e Kujtesës” risjell përvojën fizike të largimit, reflektimit nga humbja e përhershme e papritur”. Rrënojat nga dheu i nxjerrë nga shkëmbi do ta formojnë një pjesë të memorialit në Oslo ku Breivik detonoi një bombë....

6 March, 2014 Lexo më shumë

Parlamenti i Krimesë voton t’i bashkohet Rusisë

Parlamenti i Krimesë ka votuar sot që t’i bashkohet Rusisë. Në anën tjetër Bashkimi Europian është duke u munduar që të gjej forma që t’i bëjë presion Rusisë që të tërhiqet nga ky territor ukrainas....

6 March, 2014 Lexo më shumë

Paditi prindërit pse nuk ia paguan studimet

Rachel Canning ka paditur prindërit e saj nën pretekstin se ata nuk i kanë paguar shpenzimet për ta çuar në shkollë. Gjykata ka vendosur në favor të prindërve të saj. Tash ajo do kthehet në shtëpi, e prindërit e saj i premtojnë se do ta çojnë në universitet....

5 March, 2014 Lexo më shumë

Hillary Clinton e krahason Putinin me Hitlerin

Clinton tërhoqi paralele ndërmjet retorikës së Hitlerit se gjermanët etnikë që jetojnë në shtetet fqinje të cilat i pushtoi më vonë, janë të shtypur, dhe asaj të Vladimir Putinit se rusët etnikë në Ukrainë janë nën kërcënim nga nacionalistët dhe radikalët....

5 March, 2014 Lexo më shumë

Hajde ta kallim…

Nga tymnaja që shkaktojnë flakët e mëdha, shumë personave u duhet ndihma mjekësore në Indonezi. Vlerësohet se rreth 30 mijë njerëz nga province Riau, në ishullin Sumatra, janë sëmurë si pasojë e ekspozimit në ajër të dendur. Pamjet janë shokuese....

4 March, 2014 Lexo më shumë
 

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>
 

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO