Boeing prodhon avion pesë herë më të shpejtë se zëri – Lajmi.net
Boeing prodhon avion pesë herë më të shpejtë se zëri
Autori: Lajmi.net AutoAuto & Tek 23:58, 18 January 2018
Gjiganti amerikan i aeronautikës, “Boeing”, prezantoi disa ditë më parë, me rastin e ekspozitës “AIAA SciTech Forum and Exposition”, konceptin e një avioni të ri spiun që mund të tejkalojë legjendarin “SR-71” të prodhuar nga konkurenti “Lockheed Martin”, njoftoi faqa e dedikuar për teknologjitë e reja “Hdblog.it”.

“Son of Blackbird”, është pseudonimi dhe do të jetë në gjendje të udhëtojë me një shpejtësi pesë herë më të lartë se sa ajo e zërit, rreth 6 216 kilometra në orë (duke kaluar shpjetësinë Mak 5).

Ky projekt frymëzohet nga një avion eksperimental i prodhuar nga “Boeing”, modeli “X-43”, që aktualisht mban rekordin si avioni më i shpejtë në botë, duke arritur një shpejtësi prej 11 200 kilometrash në orë, përcjell Atsh.

Për momentin mendohet që modeli përfundimtar do të shfaqet në fund të vitit 2020.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO