Bitcoin thyen rekord në shitje – Lajmi.net
Bitcoin thyen rekord në shitje
Autori: Lajmi.net Auto & TekTeknologji 14:13, 7 December 2017
301-123
Bitcoin vazhdon të nxitojë nga rekordi, vetëm një ditë pasi kjo "monedhë" shpërtheu fillimisht përmes një shume prej 12,000 dollarëve, vlera e një Bitcoin të enjten është rritur në më shumë se 15,000 dollarë.

Bitcoin vazhdon të nxitojë nga rekordi, vetëm një ditë pasi kjo “monedhë” shpërtheu fillimisht përmes një shume prej 12,000 dollarëve, vlera e një Bitcoin të enjten është rritur në më shumë se 15,000 dollarë.

Një njësi e monedhës dixhitale është tregtuar për 15,072.02 dollarë në Azi, sipas agjencisë financiare të lajmeve Bloomberg në Azi, transmeton lajmi.net.

Rritja është nxitur për disa javë kryesisht nga njoftimi i shkëmbimit të njohur të të ardhmes së çikagos në CME për të ofruar kontrata të së ardhmes për bitcoins. Deri në mesin e tetorit, Bitcoin kishte lënë pas shitjen prej 5.000 dollarë, dhe pastaj shitjen prej 10.000 dollarësh javën e kaluar.

Kritikët paralajmërojnë për një flluskë. “Bitcoin duket të jetë” si një tren mallrash pa frena “, tha analisti Shane Chanel i firmës konsulente me bazë në Sidney, ASR Pasagjerët e Pasurisë. Ekziston një “sasi e pabesueshme” e lojtarëve të rinj në tregun e monedhës dixhitale. “Por nëse kjo zbehet, ne pothuajse me siguri do të përjetojmë një lloj korrigjimi,” tha Chanel.

Bitcoin gjithashtu u shpik në vitin 2009 si një përgjigje ndaj krizës financiare për të krijuar një monedhë të pavarur nga shtetet, bankat qendrore dhe institucionet e tjera financiare. Avokuesit argumentojnë se bitcoins mund të bëhen më tërheqëse, veçanërisht në kohën e pasigurisë ekonomike. Kritikët e quajnë kriptocurrency, megjithatë, jo më pak për shkak të zhvillimit të shpejtë të çmimeve si një objekt spekulativ. Atraktiviteti për kriminelët po rritet gjithashtu. Të hënën u njoftua se tregu cryptocurrency NiceHash ishte hakuar. /Lajmi.net/

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO