Bitcoin është një “çerdhe e diktatorëve” – Lajmi.net
Bitcoin është një “çerdhe e diktatorëve”
Autori: Lajmi.net Auto & TekKriptovalutat 19:05, 16 February 2018
Miliarderi George Soros së fundmi ka kritikuar bitcoinin, por duket se ai nuk është kundër investimit të tij në të. Fondi i tycoon ka blerë aksione në kompaninë e kriptovalutave Overstock.

Fondi Soros mbante 2,472,188 aksione në Overstock në fund të tremujorit të katërt të vitit 2017, duke e bërë biznesmenin aksioner të tretë më të madh, njofton “CNBC”, duke cituar dosjet rregullatore.

Aksionet kishin vlerë 157.97 milion dollarë në kohën e investimit, por kishin humbur më shumë se 10 milionë dollarë deri të mërkurën, raporton “RT”, transmeton Periskopi.

Overstock dikur ishte një shitës me pakicë në internet që konkurronte me Amazon dhe firmat e tjera. Megjithatë, kompania vendosi të riformojë rrënjësisht dhe filloi të pranonte bitcoin. Megjithatë, kompania ka vendosur të riformatojë dhe të fillojë pranimin e bitcoin.

Pronari Patrik Byrne i tha “CNN” në dhjetor se donte të shiste biznesin me pakicë dhe të përqëndrohej në pronësinë e Overstock për 10 kompani bllokada.

Soros foli publikisht kundër bitcoin në janar në Forumin Ekonomik Botëror në Davos të Zvicrës. Miliarderi e quajti atë një “fole për diktatorët” dhe e krahasoi atë me një “flluskë tipike.”

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO