Bill Gates do të financojë një studim prej 100 milionë dollarësh për të shëruar Alzajmerin – Lajmi.net
Bill Gates do të financojë një studim prej 100 milionë dollarësh për të shëruar Alzajmerin
Autori: Lajmi.net LifestyleShëndeti 22:38, 14 November 2017
Bill Gates do të financojë një studim prej 100 milionë dollarësh për të shëruar Alzajmerin.

Jo të gjithë që jetojnë gjatë e kanë fatin ta kujtojnë, kjo është shkak I sëmundjes së Alzajmerit, transmeton arbresh.info.

Është vërtetuar se 50 për qind e atyre që e kalojnë moshën 80-vjecare kanë mundësi të zhvillojnë Alzajmer.

Prandaj për të gjetur një kurë për këtë sëmundje, themeluesi I Windows, Bill Gates do të financojë një studim në vlerë prej 100 milion dollarësh për të gjetur kurë për këtë sëmundje.

Ai ka shkruar që kjo është një gjë që të gjitha qeveritë duhet ta mendojnë duke parë që është një sëmundje që mund t’i prek të gjithë.

Ai ka thënë që financimi I këtij studimi është dyjat personal dhe pragmatik.

Përveç kësaj, si pjesë e misionit për të gjetur një kurë për Alzajmer është edhe një donacion për projektet që merren me trajtimin dhe studimin e kësaj sëmundjeje.

Fotolajm

Rozana Radi provokon nga pasqyra, shfaq gjoksin më shumë se ç’duhet
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO