BE lëshon alarmin: Ndotja në Kosovë, shqetësuese – Lajmi.net
BE lëshon alarmin: Ndotja në Kosovë, shqetësuese
Autori: Lajmi.net LajmeNacionale 18:14, 30 May 2018
Bashkimi Europian ka lëshuar alarmin për nivelin e ndotjes së mjedisit në Kosovë.

Shefja e Zyrës së BE në Prishtinë, Natalya Apostolova u bëri thirrje autoriteteve në Kosovë që urgjentisht të ndryshojnë politikat që ndikojnë në shëndetin dhe mirëqenien e qytetarëve. Ajo tha se këto ndryshime janë edhe pjesë e standardeve që Kosova duhet t’i përmbush në rrugën e saj drejt integrimeve europiane.

“Dua të nxis autoritetet e Kosovës që të miratojnë strategjinë për ujërat, që është shumë i rëndësishme, strategjinë për ndryshimet klimatike dhe të rrisin eficencën në energji sa më shpejt që mundet”, tha ajo.

Edhe në raportin e progresit të publikuar muajin e kaluar nga Komisioni Europian, çështja e mjedisit në Kosovë vlerësohet shqetësuese dhe se Bashkimi Europian mbetet i shqetësuar për përparimin e vakët në sektorin e ruajtjes së tij.

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj u zotua se përmirësimi i kushteve për një mjedis më të pastër do të jetë përparësi e qeverisë së tij. Ai tha se nëpërmjet investimeve në energjinë e ripërtërishme përveç ruajtjes së mjedisit, vendi do të fitoj edhe ekonomikisht.

Fotolajm

Rita, Dua dhe Era.
?>

ke nje LAJM

Jeni në vend të ngjarjes, apo dëshironi ta ndani ndonjë storie me të tjerët?

Klikoni në butonin më poshtë

DËRGO